| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Jak ustalić wynagrodzenie lub czynsz w umowie?

Przy zawarciu umowy o dzieło, czy umowy najmu, jedną z podstawowych kwestii jest określenie wynagrodzenia. Warto pamiętać o tym, że prawo cywilne zostawia nam dużo swobody w tym zakresie.

Nie zawsze wynagrodzenie ryczałtowe

Tak jak wynika to z powyższych przykładów, nie zawsze wskazane będzie ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego w umowie. Niekiedy warto zamiast samej wysokości wynagrodzenia określić sposób jej ustalenia w przyszłości.

I tak przykładowo w sytuacji umowy z mechanikiem możliwe jest do ustalenia ryczałtowe wynagrodzenie za samo dokonanie przeglądu a także wpisanie sposób ustalenia wynagrodzenia za dokonanie niezbędnych napraw poprzez nałożenie obowiązku sporządzenia kosztorysu przez mechanika i uzyskanie zgody co do niego od właściciela pojazdu.

POBIERZ WZÓR: Umowa z mechanikiem

W odniesieniu do wynajmu autokaru (przykład numer 2) ustalenie wysokości czynszu można oprzeć przykładowo na liczbie przejechanych kilometrów oraz godzinach przepracowanych przez kierowców. Oczywiście reguły określające wynagrodzenie mogą być skomplikowane. Wynajmujący może sobie zażyczyć części wynagrodzenia w wysokości ustalonej z góry oraz pozostałej części w wysokości zależnej od innych czynników (liczba kilometrów, czas pracy).

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu autokaru wraz z obsługą

Ustalenie ceny przy sprzedaży

Podobne pole swobody cechuje także umowę sprzedaży, gdzie cena nie musi być określona wprost. W tej kwestii należy jednak pamiętać o tym, że samo wskazanie choćby podstaw do ustalenia ceny w przyszłości musi być. Inaczej taka umowa nie będzie zakwalifikowana jako umowa sprzedaży.

Zgodnie z art. 536 Kodeksu cywilnego cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia. Same podstawy ustalenia nie muszą istnieć w chwili zawarcia umowy ale mogą powstać dopiero w przyszłości.

Cena może być określona za pomocą określonych klauzul: „według ceny giełdowej”, „według ceny rynkowej”. Ważne jest jednak wskazanie czasu i miejsca ustalenia ceny zgodnie z powyższymi klauzulami. Ceny rynkowe, jak i giełdowe ulegają wahaniom, mogą być również odmienne na różnych rynkach.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK