| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak interpretować postanowienia umowy?

Jak interpretować postanowienia umowy?

Interpretowanie zapisów umowy nie ogranicza się jedynie do dosłownej interpretacji. Istotny jest przede wszystkim zgodny zamiar stron oraz cel umowy. Od samego tytułu umowy ważniejsza jest jej treść.

Nie tylko papier ma znaczenie

Stąd też przy ustaleniu znaczenia poszczególnych treści strony bardzo często mogą sięgać po najróżniejsze dowody. Ustalenie, że strony dążyły do określonego celu może być dokonane poprzez odwołanie się np. do procesu negocjacji poprzedzających zawarcie umowy.

Zobacz: O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umów?

Takie ustalenie może mieć istotne znaczenie zwłaszcza dla słabszej strony kontraktu. Działające na rynku firmy, to najczęściej wielkie organizacje dysponujące specjalistyczną wiedzą, co już samo z siebie daje im przewagę nad zwykłymi uczestnikami rynku (np. konsumentami). Nie są odosobnione przypadki, gdy często rzeczywisty sens danej umowy jest modyfikowany przez skomplikowane zapisy. W takiej sytuacji możliwość ustalenia co w danej umowie jest objęte zgodnym zamiarem, jak również jak oświadczenie przedsiębiorcy zostało zrozumiane przez konsumenta, pozwoli wyeliminować okoliczności, których strony nie uzgodniły.

A dał określony przedmiot B. Po pewnym czasie A stwierdził, że za przekazany przedmiot należy mu się zapłata, jako że zawarł z B umowę sprzedaży. Z kolei B utrzymuje, że przekazanie przedmiotu odbyło się na podstawie umowy darowizny. Istotą procesu sądowego będzie ustalenie, czy zgodnym zamiarem obydwu stron było zawarcie umowy sprzedaży, czy darowizny.

Ustalenie zgodnego zamiaru stron jest kwestią do postępowania dowodowego. Sprowadza się do określenia co strony chciały osiągnąć i jak rozumiały interpretowały wspólne działania. Przykładowo jeżeli w ramach negocjacji umownych w korespondencji pojawiała się kwestia ceny, jaka ma być uiszczona przez jedną ze stron, to będzie to stanowić dowód, iż zamiarem stron było zawarcie umowy sprzedaży. Z drugiej strony wskazanie chęci obdarowania będzie świadczyło o woli zawarcia umowy darowizny. Zakres dowodów z jakich można korzystać przy ustalaniu zamiaru jest tutaj bardzo szeroki. W jednym z wyroków warszawski Sąd Apelacyjny stwierdził, że o zgodnym zamiarze stron i celu umowy może świadczyć także dotychczasowa zgodna praktyka między obydwiema stronami.

Zobacz serwis: W sądzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »