| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odnowienie długu

Odnowienie długu

Odnowienie inaczej określane jako nowacja uregulowane zostało w kodeksie cywilnym w art. 506 i 507. Jest to umowa pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na mocy której dłużnik zobowiązuje się świadczyć co innego niż był zobowiązany lub do świadczenia tego samego lecz na innej podstawie prawnej. W wyniku odnowienia w miejsce poprzedniego długu powstaje nowy.

Warunek i termin

Odnowienie może zostać uzależnione od warunku lub zastrzeżenia terminu. Skuteczność nowacji w braku odmiennych ustaleń stron uzależniona jest od ziszczenia warunku lub nadejścia terminu,

Solidarność dłużników

W przypadku gdy dłużników jest więcej niż jeden i zachodzi solidarność po ich stronie dokonanie odnowienia z jednym z nich powoduje że pozostali zostaną zwolnieniu z długu, chyba że wierzyciel dokona względem pozostałych dłużników stosownego zastrzeżenia.

Skutki odnowienia

Odnowienie przerywa bieg terminu przedawnienia i przy zmianie jedynie przedmiotu świadczenia termin ten nie ulega zmianie. Natomiast przy zmianie podstawy prawnej odnowienia należy stosować terminy przedawnienia właściwe dla nowego stosunku zobowiązaniowego.

Zgodnie z art. 507 kodeksu cywilnego jeżeli wierzytelność będąca przedmiotem nowacji była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą odnowienia. Jeżeli zaś osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.

Przyjmuje się, że zgoda osoby trzeciej na dalsze trwania zabezpieczenia nie musi być wyrażona w szczególnej formie. Treść przepisu mówi jedynie o wygaśnięciu zabezpieczeń ustanowionych przez osoby trzecie. Nie wygasają zatem zabezpieczenia ustanowione przez samego dłużnika chyba że dochodzi do zmiany stosunku zobowiązaniowego z pieniężnego na niepieniężne wskutek czego hipoteka zabezpieczająca pierwotną wierzytelność pieniężną wygasa.

Istnieją rozbieżności odnośnie oceny, czy z chwilą odnowienia wygasają inne prawa poza poręczeniem. Według jednego z poglądów prawa te w dalszym ciągu trwają, ponieważ nie zostały w tym przepisie wymienione. Drugi pogląd natomiast wskazuje na zasadność wygaśnięcia pozostałych praw w momencie dokonania odnowienia . Prawa te mogą dalej zabezpieczać wierzytelność po jej odnowieniu w przypadku wyrażenia zgody przez dłużnika lub osoby będącej dłużnikiem rzeczowym.

W piśmiennictwie dominuje drugi z wyżej wskazanych poglądów. Oznacza to uzależnienie losów praw od woli osób uprawnionych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »