reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy dot. pracy i usług > Czym jest umowa zlecenia?

Czym jest umowa zlecenia?

Popularną formą zatrudniania są umowy cywilnoprawne, a zwłaszcza umowa zlecenia. Zawiera się je coraz częściej i coraz chętniej. Warto wiedzieć kto i kiedy powinien taką umowę zawrzeć a także jakie postanowienia powinny się w niej znaleźć.

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia

Strony umowy

Stronami umowy zlecenia są zleceniodawca i zleceniobiorca. Mogą być to zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne a również jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (np. spółka jawna, wspólnota mieszkaniowa).

Jan P. chce kupić samochód. Niestety wyjeżdża za granice i nie może dokonać tego sam. W tym celu może zlecić zakup samochodu swojemu koledze Andrzejowi Z.

Forma umowy

Umowa zlecenie nie wymaga szczególnej formy. Dlatego tez może do jej zawarcia może dojść poprzez ustne porozumienie jak i w sposób dorozumiany.

Umowa zlecenia obejmuje umocowanie (pełnomocnictwo) do dokonania czynności przewidzianej w umowie. Dlatego też gdy dokonanie czynności wymaga szczególnej formy wtedy i umowa zlecenia powinna być zawarta w tej szczególnej formie.

Jan P. chce zlecić Andrzejowi Z. zakup nieruchomości. Zakup nieruchomości następuje zawsze w formie umowy będącej aktem notarialnym. Wobec tego umowa zlecenia powinna być zawarta również w formie aktu notarialnego.

Istota zlecenia

Istotą umowy zlecenia jest podejmowanie działań dla osiągnięcia pewnego wyniku. Wynik działań nie zawsze musi być osiągnięty. Przyjmujący zlecenie musi natomiast działać w celu dokonania określonej czynności. W swoim działaniu musi zachować należyte staranie dlatego też umowa zlecenia nazywana jest umową należytego starania.

Jan P. został pozwany do sądu przez swojego sąsiada. Zlecił zatem adwokatowi Andrzejowi Z. reprezentowanie przed sądem. Zgodnie z umową zlecenia wynagrodzenie adwokata Andrzej Z. nie zależy od wygrania czy przegrania sprawy ale od staranności przy wykonywaniu swoich czynności.

Jeśli zlecającemu pracę zależy na konkretnym rezultacie (np. na namalowaniu obrazu, a nie na uczeniu dziecka malarstwa), to lepiej, jeśli zawrze z wykonawcą umowę o dzieło, a nie umowę zlecenia.

Wynagrodzenie

Zleceniobiorca może zgodzić się wykonać swoje usługi za darmo. Musi być to jednak zapisane w umowie lub wynikać z okoliczności. W sytuacji gdy brak jest takiego zapisu i okoliczności na to nie wskazują przyjmującemu zlecenie należy się wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia i sposób płatności określają strony w umowie.

Gdy w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co warto wiedzieć o umowie zlecenia/ Fot. Fotolia
Co warto wiedzieć o umowie zlecenia/ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama