REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?

Agnieszka Kapała-Sokalska
Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS
 Kancelaria Adwokacka AKS
Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych
Sprzeciw od nakazu zapłaty /fot. Fotolia
Sprzeciw od nakazu zapłaty /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują takie sytuacje, gdy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Poniżej kilka przykładów.

Otóż sąd odrzuci sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty, gdy zostaną one wniesione po terminie, czyli po upływie 2 tygodni, licząc od dnia doręczenia nakazu zapłaty. Na marginesie należy w tym miejscu zasygnalizować, że po spełnieniu pewnych prawem przewidzianych warunków, jeżeli pozwany uchybił terminowi bez swojej winy, istnieje możliwość skorzystania z instytucji przywrócenia terminu.

REKLAMA

Poza sytuacją, gdy sprzeciw bądź zarzuty zostaną wniesione z uchybieniem terminu do ich złożenia, sąd odrzuca sprzeciw lub zarzuty także wówczas, jeżeli są one dotknięte brakiem formalnym (brakami formalnymi), natomiast pozwany- pomimo wezwania do uzupełnienia tego braku (braków) – nie uczynił tego w terminie właściwym (czyli w ciągu 7 dni).

Zobacz również: Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

REKLAMA

Przykładem braku formalnego jest okoliczność, gdy przepis przewiduje konieczność wniesienia sprzeciwu lub zarzutów na formularzu urzędowym, jednakże pozwany nie złoży go na rzeczonym formularzu. Innym przykładem wystąpienia braku formalnego sprzeciwu bądź zarzutów jest sytuacja, gdy sprzeciw lub zarzuty złożone zostaną bez podpisu lub bez odpisu dla strony przeciwnej (czyli dla powoda).

Zgodnie z tym, co wyżej nadmieniono, brak formalny można uzupełnić w terminie 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeżeli brak formalny zostanie należycie uzupełniony, sąd nie odrzuci sprzeciwu (zarzutów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Powyższe uwagi w równej mierze odnosiły się do sprzeciwu, jak i do zarzutów od nakazu zapłaty. Jednakże- w przypadku gdy środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty są zarzuty, może zaistnieć jeszcze jedna przesłanka ich odrzucenia, przesłanka, która nie wystąpi w odniesieniu do sprzeciwu.

Ma ona związek z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej- w przypadku skarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym (w przypadku skarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym oraz w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie ma wymogu uiszczania opłaty). Jeżeli więc pozwany nie opłaci w należyty sposób zarzutów (i jednocześnie nie jest zwolniony z obowiązku wniesienia tej opłaty), zostanie wezwany przez przewodniczącego do ich opłacenia, pod rygorem odrzucenia zarzutów. Podobnie zatem, jak w odniesieniu do braków formalnych, pozwany otrzymuje dodatkowy termin na opłacenie zarzutów. Jest to również termin 7 dni. Dopiero gdy pozwany w ogóle nie opłaci zarzutów lub wprawdzie opłaci, ale kwota będzie zbyt niska (niższa choćby o grosz od należnej), sąd zarzuty odrzuci.

Polecamy serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA