| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Fikcyjne doręczenia dokumentów sądowych w UE

Fikcyjne doręczenia dokumentów sądowych w UE

Doręczenie dokumentu sądowego lub brak realnego doręczenia stronie dokumentu sądowego może istotnie wpłynąć na sytuację strony w procesie sądowym. Co zatem zrobić, gdy przeciwnik procesowy mieszka poza granicami kraju i nie wskazał adresu do doręczeń na terenie Polski?

Skutki orzeczenia TSUE dla postępowań prawomocnie zakończonych - czy należy obawiać się masowego wznawiania postępowań, w których zastosowano art. 11355 kpc?

Jeżeli sąd w zakończonym prawomocnie postępowaniu zastosował przepis art. 11355 kpc i nie doręczał osobie zamieszkałej na terenie innego państwa UE dokumentów sądowych, to osoba ta może żądać wznowienia postępowania na podstawie art. 401 pkt 2 kpc. Taka sytuacja prowadzić może do zachwiania pewności obrotu prawnego i często sporych utrudnień w bieżącej działalności polskich przedsiębiorców, którzy przekonani o nieuchronności posiadanych przez nich prawomocnych wyroków, podejmowali kolejne zobowiązania i decyzje biznesowe.

Orzeczenie TSUE może również skomplikować życie rzeszy polskich emigrantów, którzy  uzyskali wyrok rozwodowy często dzięki temu, że dokumenty sądowe zostały pozostawione w aktach sprawy z tzw. fikcją doręczenia. W ich przypadku jednak skarga o wznowienie postępowania będzie niedopuszczalna, jeżeli po uprawomocnieniu wyroku orzekającego rozwód, jedna ze stron zawarła związek małżeński (art. 400 kpc).

Czytaj także

Ekspert:

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniec fikcyjnych doręczeń dokumentów sądowych obywatelom UE. /Fot. Fotolia
Koniec fikcyjnych doręczeń dokumentów sądowych obywatelom UE. /Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »