REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza 4.0: uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół
Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
Małgorzata Sawa
Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?/Fot. Shutterstock
Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W celu niwelowania skutków załamania rynku w czasie pandemii ustawodawca wprowadził szereg instrumentów. Do najciekawszych i najbardziej efektywnych można zaliczyć wprowadzone tzw. tarczą 4.0. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. To jeden z nielicznych instrumentów, który pozwala skutecznie rozwiązać problem ograniczonego przychodu. Nie zaś odroczyć w czasie jego skutki.

Pozorne formy pomocy dla przedsiębiorców

Dostępne instrumenty wsparcia, w tym przewidziane w kolejnych ustawach tarczowych w większości nie stanowią pomocy bezzwrotnej. Przykładowo zaoferowane dopłaty do ZUS w wielu przypadkach skutkowały wyższymi podatkami, a rzekomo preferencyjne pożyczki z ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania przedsiębiorców to typowe odroczenie problemu, który wraz z kryzysem będzie narastał. To rozwiązania pozwalające rzeczywiście na jakiś czas ograniczyć liczbę zamykanych firm, jednak z perspektywy przedsiębiorcy nie rozwiązują one problemu straty, jaką wywołał wielotygodniowy lockdown i zmiana popytu na niektóre usługi i towary.

REKLAMA

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Przedsiębiorca nadal więc stoi wobec zasadniczego wyzwania – jak wygenerować zysk na pokrycie faktycznie poniesionej straty. Pomimo zniesienia ograniczeń w handlu i usługach w maju rynek nie wrócił już do pierwotnego kształtu i jak się wydaje w niektórych branżach już nie wróci. Co gorsza, całkiem realna staje się perspektywa powrotu do scenariusza z marca i kwietnia w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Szansa na odpracowanie strat jest więc mało nierealna. Przeprofilowanie działalności i próba jej dostosowania do nowych realiów wymaga natomiast nakładów finansowych. Pomimo spadku stóp procentowych dostęp do finansowania stał się jednak bardzo ograniczony, gdyż banki znacząco zaostrzyły kryteria oceny zdolności kredytowej. Obserwujemy więc, że coraz więcej firm po prostu dryfuje, a zarządzanie sprowadza się wybierania mniejszego zła i ryzyka. Warto zatem szukać takich rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcom rozprawić się z pulą niepokrytych zobowiązań, nie zaś jedynie poprawić chwilową zdolność generowania przepływów.

Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

REKLAMA

Wprowadzone 27 maja 2020 roku do porządku prawnego tzw. tarczą 4.0 postępowanie ma na celu pomóc firmie uporać się ze zobowiązaniami, tj. zrestrukturyzować je, w praktyce najczęściej obniżyć. Obok dotychczasowych rodzajów restrukturyzacji (postępowanie o zatwierdzenie układu, układowe, przyspieszone układowe i sanacyjne) wprowadzono pilotażowo na okres jednego roku kolejny rodzaj postępowania dedykowany przedsiębiorcom niewypłacalnym lub zagrożonym niewypłacalnością.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne znacznie różni się od dotychczasowych czterech form restrukturyzacji. Przede wszystkim tym, że jest szybkie i ograniczone w czasie do czterech miesięcy, można je wdrożyć tylko raz, a prowadzi je zaangażowany przez dłużnika doradca restrukturyzacyjny. Rola sądu ogranicza się w zasadzie do zatwierdzenia zawartego układu. Można nim objąć zarówno długi handlowe, jak i publicznoprawne, w tym z tytułu już otrzymanego wsparcia w ramach „tarcz”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przebiega uproszczona restrukturyzacja i jak wpływa na prowadzoną działalność?

REKLAMA

Postępowanie rozpoczyna się od zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie w nim pełnił rolę nadzorcy. Otwiera je obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponieważ od momentu obwieszczenia są tylko cztery miesiące na złożenie w sądzie zawartego układu, to okres ten jest czasem intensywnej pracy i zbierania głosów wierzycieli. Oprócz standardowo wymaganych przez przepisy dokumentów warto, aby dłużnik pod okiem nadzorcy przedłożył wierzycielom opracowanie, z którego wynikać będzie poziom ich zaspokojenia w ramach ewentualnej upadłości, skłaniając ich w ten sposób do poparcia układu.

Z doświadczenia wiemy, że rzetelnie sporządzona analiza jest w stanie zwizualizować wierzycielom scenariusz najgorszy, tj. upadłości i zachęcić do wspólnej walki o tyle, ile dłużnik jest w stanie rzeczywiście spłacić. Dla wierzyciela bardzo przydatne jest zrozumienie faktycznej sytuacji dłużnika. Tym zaś, co go zasadniczo zniechęca jest udzielanie dłużnikowi jakiejkolwiek blankietowej zgody na redukcję wierzytelności, bez względu na to, na jakim poziomie byłaby proponowana. Reasumując, umiejętnie przeprowadzone uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne powinno doprowadzić wierzycieli do przekonania, że korzystniej poruszać się w granicach tego, na co dłużnika naprawdę stać, aniżeli przywiązywać się do nominalnej kwoty należności, która nijak nie koresponduje ze zdolnością płatniczą. Pamiętajmy, że znacznie trudniej planować jakiekolwiek kroki także wierzycielowi, gdy znaczna część jego należności objęta jest szerokim marginesem ryzyka i wątpliwości co do wypłacalności kontrahentów. Zdolność płatnicza obiektywnie nie zmieni się przecież skutkiem intensywnej windykacji, jeżeli powstała w związku z nadal trwającym kryzysem gospodarczym.

W okresie omawianych czterech miesięcy postępowania przeciwko dłużnikowi nie mogą być wszczynane postępowania egzekucyjne. Nadto obowiązuje zakaz wypowiadania mu kluczowych umów. Postępowanie takie może być prowadzone tylko jeden raz, a zatem warto z tej szansy skorzystać w przemyślany sposób.

W toku postępowania dłużnik może i powinien prowadzić swoją dotychczasową działalność, a opierając się na wiedzy i doświadczeniu nadzorcy wspierać go w dialogu z wierzycielami argumentami natury „branżowej”. Nadzorca może zorganizować zgromadzenie wierzycieli na zasadzie transmisji, a także zbierać głosy na piśmie. Tak zawarty układ przedkłada do zatwierdzenia sądowi. Jest to ostatni etap, na którym sąd bada, czy procedura zawarcia układu przebiegała zgodnie z przepisami. Zatwierdzony układ dłużnik zaczyna realizować po uprawomocnieniu się postanowienia sądu.

Czy uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne może realnie pomóc?

Sukces tego postępowania w dużej mierze zależy od cech osoby, którą dłużnik ustanowi nadzorcą. Doświadczony doradca restrukturyzacyjny wesprze dłużnika w opracowaniu takiej argumentacji, która pozwoli przekonać wierzycieli, że ograniczenie ich roszczeń jest absolutnie konieczne, ale z drugiej strony, że faktycznie otrzymają oni zrestrukturyzowaną część należności.

Niemal każdy przedsiębiorca poniósł skutkiem epidemii jakieś straty, w tym tak samo dłużnik, jak i jego wierzyciele. Jedynie wyklarowanie wysokości zobowiązań oraz ich obniżenie może stanowić grunt do kontynuowania działalności, a dalej również jej rozwoju w nowej, nieco innej rzeczywistości.

Patrząc z perspektywy zewnętrznej, nieco bardziej globalnej warto dostrzec, że tym, co hamuje obecnie wiele firm w pójściu naprzód jest niejasny charakter zobowiązań za czas epidemii. Naliczone czynsze, co do których można prowadzić latami sądowe spory w ramach klauzuli rebus sic stantibus. Wątpliwość co do tego, czy zostanie nałożony obowiązek zwrotu świadczeń tarczowych. Obawa, czy wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo, choćby hipoteką, nie sparaliżują działalności operacyjnej prowadzonej na nieruchomości. Jak planować przepływy, skoro grożą kolejne ograniczenia związane z drugą falą epidemii? I wreszcie dylemat, czy zaciągać kolejne kredyty lub pożyczki, gdy nie wiemy jak rozstrzygną się wszystkie przytoczone wątpliwości…

Instrument w postaci uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego pozwalający na uporządkowanie i obniżenie posiadanych zobowiązań jest obecnie nieprzeceniony. Jego umiejętne wykorzystanie czyni sensownym podejmowanie dalszych inicjatyw, związanych z kontynuacją czy też przeprofilowaniem działalności.

Perspektywa praktycznego wykorzystania

Należy się spodziewać, że postępowanie uproszczone zyska sporą popularność, gdyż w całym przekroju dostępnych form pomocy stanowi realne narzędzie rozwiązania problemów. Pamiętajmy jednak, że dostępność tego postępowania jest ograniczona w czasie, bo obowiązuje tylko do czerwca 2021 r.

Polecamy serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

REKLAMA

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

REKLAMA