REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjawienie majątku dłużnika

Aleksandra Pajewska
Jak napisać wniosek o nakazanie wyjawienia majątku?/ Fot. shutterstock
Jak napisać wniosek o nakazanie wyjawienia majątku?/ Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Instytucja wyjawienia majątku uregulowana została w art. 913-920 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296). Istotą wskazanej instytucji jest zobligowanie dłużnika do podania wykazu (spisu) posiadanego majątku, wierzytelności i innych praw majątkowych wraz z miejscem ich położenia. Ma to na celu zapewnienie skuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

POBIERZ: Wzór wniosku o nakazanie wyjawienia majątku

Wniosek o nakazanie wyjawienia majątku

Przesłanką formalną wezwania dłużnika jest wniosek wierzyciela. W niektórych sytuacjach z żądaniem może wystąpić również sąd pierwszej instancji, prokurator, organizacja pozarządowa i komornik.

Z wnioskiem o wezwania dłużnika do wyjawienia majątku wystąpić można zarówno przed, w trakcie jak i po zakończonym postępowaniu egzekucyjnym.

Zobacz również: Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wierzyciel wystąpi ze wskazanym wnioskiem przed rozpoczęciem egzekucji, powinien wówczas uprawdopodobnić, że uzyskanie zaspokojenia na podstawie znanych składników majątku dłużnika nie jest możliwe. Natomiast w przypadku wystąpienia z wnioskiem w toku/ po egzekucji należy wykazać, że zajęty majątek nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych roszczeń albo, że zakończona egzekucja okazała się bezskuteczna. Nie ma wymogu, by wniosek złożony został na urzędowym formularzu. Wystarczające jest spełnieniem wymogów przewidzianych dla pisma procesowego.

Do wniosku dołączyć należy:

  • tytuł wykonawczy - oryginał - w przypadku wniosku składanego przez wszczęciem postępowania. Jest to szczególny warunek formalny. Pogląd powyższy wyprowadzić można z orzecznictwa Sądu Najwyższego, m.in.: z uchwały z 12 grudnia 2001 r. (III CZP 70/01, OSNC 2002, Nr 10, poz. 116) lub kopię – w przypadku wniosku składanego w toku postępowania egzekucyjnego;
  • wezwanie do zapłaty;
  • odpis protokołu zajęcia;
  • pismo od komornika - „wysłuchanie przed umorzeniem...”;
  • postanowienie komornika o umorzeniu postępowania – tylko w przypadku wniosku składnego po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.

Wniosek skierować należy do sądu właściwości ogólnej dłużnika (tj. właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania/ siedzibę). Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 40 złotych. Można uiścić ją w kasie sądu poprzez zakup znaków sądowych lub przelewem na konto bankowe dłużnika.

Wyjawienie majątku – wezwanie dłużnika

REKLAMA

Wezwania dłużnika dokonuje sąd w formie postanowienia. Już samo postanowienie stanowi dolegliwość dla dłużnika. Skutkuje bowiem wpisaniem go z urzędu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, stanowiącego część Krajowego Rejestru Sądowego.

Osoba wpisana do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych po pierwsze traci wiarygodność wobec kontrahentów, po drugie ma znacznie ograniczone możliwości, np. w zakresie uzyskania kredytu bankowego, skorzystania z abonamentowej oferty operatora telefonii komórkowej.

Wykaz majątku

Wyjawienie majątku następuje w formie pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem lokalizacji jego poszczególnych składników. Następuje pod przyrzeczeniem, które zgodnie z treścią ustawy brzmi: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny".

POBIERZ: Wzór – wykaz majątku

Wyjawienie majątku - niestawiennictwo

Dłużnik zobligowany jest do stawiennictwa przed sądem. Brak subordynacji z jego strony (nieusprawiedliwiona nieobecność) może prowadzić do zastosowania środków przymusu, tj. przymusowego doprowadzenia, grzywny lub aresztu (na okres nieprzekraczający 1 miesiąca). O zastosowaniu środka przymusu decyduje sąd. Są to środki o charakterze fakultatywnym, co oznacza, że sąd może ale nie musi z nich skorzystać. Decyzja ma formę postanowienia, na które dłużnikowi przysługuje zażalenie.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 roku, Nr 90, poz. 594 j.t.).

Uchwała SN z 12 grudnia 2001 r. (III CZP 70/01, OSNC 2002, Nr 10, poz. 116).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    REKLAMA

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    Infor.pl: Byłym policjantom chyba nie podobają się rządowe zachęty powrotu do służby

    Rząd proponuje nowelizację ustawy o Policji. Jej celem jest zachęcenie do powrotu do służby byłym policjantem. Ci odnieśli się do propozycji w internetowych komentarzach. W większości internauci wyrażają negatywne opinie.

    REKLAMA