REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Głosowanie Fot. Fotolia
Głosowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny?

Termin wyborów i godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 r. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od godz. 7:00 do 21:00.

REKLAMA

Aby zagłosować, należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Przed przystąpieniem do głosowania przedstawimy go komisji wyborczej. Wówczas otrzymamy kartę do głosowania. W większości obwodów karta będzie miała formę płachty. W gminach liczących powyżej 20 000 mieszkańców, w dzielnicach miasta stołecznego Warszawy, a także w wyborach do rady powiatu czy sejmiku województwa karta może mieć formę książeczki, czyli trwale połączonych kartek.

Zobacz produkt: RODO dla samorządu i administracji. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Wzory kart do głosowania zostały określone w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej:

Wzór karty do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach liczących do 20 000 mieszkańców, jeżeli w okręgu wyborczym zarejestrowano do 15 kandydatów/Źródło: Załącznik Nr 1 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Wzór karty do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach liczących do 20 000 mieszkańców, jeżeli w okręgu wyborczym zarejestrowano do 15 kandydatów

Źródło: Załącznik Nr 1 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Otrzymanie karty należy stwierdzić własnoręcznym podpisem w odpowiedniej rubryce spisu wyborców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kartą do głosowania udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym zapewniającego tajność głosowania. Tam w sposób niewidoczny dla innych osób możemy oddać swój głos, zapoznając się wcześniej z informacjami zawartymi na karcie.

Ważny znak „x”

Za pomocą znaku „x” oddajemy swój głos. Kodeks wyborczy określa go jako co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Jak głosować na radnego?

W mniejszych gminach (liczących do 20 000 mieszkańców) głosujemy na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata.

Nasz głos będzie nieważny, gdy:

  • na karcie do głosowania postawimy znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub
  • nie postawimy znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata lub
  • postawimy znak „x”w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego z listy już po wydrukowaniu kart (informacja o takim kandydacie powinna znajdować się na plakatach w lokalu wyborczym).

W gminach liczących powyżej 20 000 mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów i sejmików województw głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Oddamy głos nieważny, jeżeli:

  • na karcie do głosowania postawimy znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub
  • nie postawimy znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list.

REKLAMA

Zupełnie inaczej przedstawia się tu sytuacja, w której oddajemy głos na skreślonego z listy kandydata. W przeciwieństwie do wyborów w mniejszych gminach tutaj głos oddany na kandydata skreślonego z listy już po wydrukowaniu kart będzie uznany za ważny i oddany na tę listę.

Ponadto, gdy znak „x” postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy, głos zostanie uznany za ważny i oddany na wskazaną listę z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu temu kandydatowi, przy którego nazwisku znak „x” jest umieszczony w pierwszej kolejności.

Jak głosować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

Wyborca głosuje tu, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Głos nieważny zostanie oddany w sytuacjach, gdy:

  • znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo
  • nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

W przypadku głosowania na jednego kandydata stawiamy znak „x” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku „x” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta.

Bazgroły na karcie do głosowania

Wyborcy podczas głosowania zaciął się długopis. W efekcie tego na jego karcie  znajdują się bazgroły. Mimo tego głos taki może być ważny, o ile oczywiście spełnia pozostałe warunki.

Zgodnie bowiem z Kodeksem wyborczym dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.

Pamiętajmy, iż informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu będą znajdowały się na karcie do głosowania. Warto się z nimi zapoznać.

Wyborca powinien wrzucić kartę do urny znajdującej się w dostępnym i widocznym miejscu lokalu wyborczego, w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Zasadą jest głosowanie osobiste. Za takie uznawane jest również głosowania korespondencyjne przez wyborców niepełnosprawnych.

Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach

Osoby niepełnosprawne, a także seniorzy mogą oddać swój głos przez pełnomocnika.

Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: kto może głosować przez pełnomocnika?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r., poz. 754 z późn. zm.);

REKLAMA

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2018 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. z 2018 poz. 1561);

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (pkw.gov.pl).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA