| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Czy można uchylić mandat karny w sprawach o wykroczenie?

Czy można uchylić mandat karny w sprawach o wykroczenie?

Często dla spokoju i zaoszczędzenia czasu zgadzamy się na przyjęcie mandatu karnego i jego uiszczenie. Następnie, zaczynamy się zastanawiać nad popełnionym przewinieniem i dochodzimy do wniosku, że jednak nie zgadzamy się z otrzymanym mandatem. Wówczas pojawia się pytanie, czy można się odwołać od przyjętego mandatu karnego. Odpowiedź brzmi: tak.

Orzeczenie sądu

W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu, na którym ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Orzeczenie w przedmiocie uchylenia mandatu karnego wydawane jest w formie postanowienia, które jest niezaskarżalne.

W sytuacji, gdy zostanie wydane postanowienie o uchyleniu mandatu karnego, w myśl § 3 uchylając mandat karny nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot uiszczonej kwoty. Nadto w § 4 ustawodawca w przypadku wydania ponownego rozstrzygnięcia w sprawie, w której uchylono prawomocny mandat karny, nie pozwala orzekać na niekorzyść obwinionego, jeżeli uchylenie mandatu nastąpiło z przyczyn wskazanych w § 1b.

W polskim prawie jest możliwe uchylenie mandatu karnego, jednak zostało ono obwarowane surowymi warunkami, tak, aby nie było nadużywane i przysługiwało tylko w wyjątkowych sytuacjach takich jak: brak karalności za konkretne przewinienie bądź niezgodność z obowiązującymi aktami prawnymi.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »