| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Także odmowa przyjęcia mandatu karnego winna zostać poświadczona pisemnie choć nie jest to wyraźnie określone w kks.

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu.

Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, zwłaszcza gdy sprawca wykroczenia skarbowego przebywa stale za granicą albo gdy nie można ustalić jego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju, organ postępowania przygotowawczego lub jego przedstawiciel może dokonać tymczasowego zajęcia mienia ruchomego sprawcy, w szczególności przedmiotów zagrożonych przepadkiem.

Postępowanie na zasadach ogólnych oznacza, iż organ procesowy wszczyna przeciwko osobie, która nie przyjęła mandatu postępowanie przygotowawcze, które prowadzone jest w formie dochodzenia, która to forma przewidziana jest dla rozpoznawania wykroczeń skarbowych.

Dochodzenie, zgodnie z obowiązującymi przepisami kks. ogranicza się do przesłuchania podejrzanego oraz w razie potrzeby także do innych czynności w zakresie niezbędnym do wniesienia aktu oskarżenia lub innego zakończenia postępowania. W razie niezakończenia dochodzenia w sprawie o wykroczenie skarbowe prowadzonego przez organ postępowania przygotowawczego w ciągu 2 miesięcy, organ nadrzędny nad tym organem może przedłużyć dochodzenie na czas oznaczony.

W praktyce, dochodzenie takie kończy się decyzją o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia jako, że już na wstępie postępowania tak osoba sprawcy jak i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat./ Fot. Fotolia
Mandat./ Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »