REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Anna Łabuzek
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Celem prac posłów z Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i surowsze karanie pijanych kierowców. Pierwsze czytanie projektu miało miejsce dnia 23 lipca 2014 roku.

REKLAMA

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe

Jak stanowi art. 42 Kodeksu karnego sąd obligatoryjnie orzeka o zakazie prowadzenia wszystkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju, gdy sprawca w momencie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, bądź też zbiegł z miejsca zdarzenia. Co więcej, taki zakaz jest dożywotni, jeżeli w wyniku wypadku tak spowodowanego jakaś osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Recydywiści również karani są dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów (odstąpienie następuje tylko w wyjątkowych przypadkach).

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Stan nietrzeźwości w Kodeksie karnym

REKLAMA

W Kodeksie karnym jest również uszczegółowione, że stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg (lub oba przypadki prowadzą do stężenia przekraczającego tę wartość).

Do tej pory osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku wcześniejszego już skazania prawomocnym wyrokiem w którymś z powyższych przypadków - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Proponowane zmiany w przepisach

Wchodząca w życie nowelizacja wzmacnia dolegliwość kar nakładanych na nietrzeźwych kierowców. Kierujący pojazdami po wpływem alkoholu lub środków odurzających na powodować obligatoryjne zabieranie przez sąd prawa jazdy. Złapani pierwszy raz na okres od 3 do 5 lat utracą dokument, a recydywiści zostaną go pozbawieni dożywotnio. Co więcej taki zakaz będzie obejmował wszelkie pojazdy mechaniczne. Wcześniej taka praktyka była stosowana tylko w przypadku spowodowania przez kierowcę  śmiertelnego wypadu drogowego bądź wywołania uszczerbku na zdrowiu.

Zadośćuczynienie za doznaną szkodę

System kar będzie przewidywał większe zadośćuczynienie przez kierowcę. Określona zostaje również orzekana przez sąd kwota, którą winny kierowca zapłaci na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wcześniej jej wysokość nie była uściślona, teraz osoby złapane pierwszy raz zapłacą minimum 5 tysięcy złotych a recydywiści, co najmniej 10 tysięcy złotych.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Projekt przewiduje również grzywną, karą ograniczenia wolności lub karę więzienia do 2 lat za prowadzenie pojazdu bez wcześniej zabranego prawa jazdy.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów orzekany w przypadku spowodowania przez pijanego kierowcę śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby pozostaje bez zmian, a odstąpienie od kary nastąpi tylko w szczególnych przypadkach. Natomiast będą oni musieli zapłacić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego lub jego najbliższych w wysokości przynajmniej 10 tysięcy złotych.

Zatrzymanie prawa jazdy

Kolejną rządową propozycją jest wprowadzenie możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w stosunku do obowiązującego limitu. Przy przekroczeniu prędkości o niższej wysokości będą stosowane dotychczasowe sankcje.

Obowiązkowa blokada alkoholowa

Zupełną innowacją jest natomiast wymóg montowania w samochodach kierowców wcześniej skazanych za nietrzeźwość tzw. blokadę alkoholową, która spowoduje nieodpalanie się silnika, jeżeli poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.  Po otrzymaniu czasowego zakazu prowadzenia pojazdów taki kierowca, chcąc odzyskać uprawnienia będzie musiał obligatoryjnie zamontować taką blokadę w swoim samochodzie i posiadanie jej będzie wymagane przez 3 lata. W jego prawie jazdy zamieszczona zostanie informacja o takiej blokadzie.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2014 r., poz. 538 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA

Blokada rachunku przedsiębiorcy i wykreślenie z rejestru VAT. Organ skarbowy powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek

Blokada firmowego rachunku i wykreślenie z rejestru VAT. Sąd administracyjny w Warszawie w dniu 6 lutego 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1790/23) orzekł, że sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go statusu czynnego podatnika VAT organ powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk zdradza, kiedy to będzie możliwe

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podczas rozmowy w programie "Graffiti", podkreśliła konieczność rozważenia skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Argumentuje, że Polacy potrzebują więcej czasu na życie, przyjaźń i miłość, a nie tylko na pracę.

Instytucja rodzicielstwa zastępczego - na czym polega, dlaczego jest tak mało znana?

Instytucja rodzicielstwa zastępczego (pieczy zastępczej) jest dość mało znana, dwie trzecie polskiego społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem. Główną przeszkodą w rozwoju rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach zastępczych.

Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

REKLAMA

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

REKLAMA