| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Straż graniczna będzie mogła zatrzymać dowód rejestracyjny

Straż graniczna będzie mogła zatrzymać dowód rejestracyjny

Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniający rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. Nowością jest przyznanie strażnikom granicznym możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego w trakcie kontroli drogowej.

MSWiA proponuje rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, o funkcjonariuszy Straży Granicznej. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 13 listopada 2017 r.

Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności uwzględnienia nowych uprawnień Straży Granicznej w zakresie kontroli pojazdów, przyznanych na skutek nowelizacji Kodeksu drogowego z 15 września 2017 r. Strażnik graniczny będzie mógł zatrzymać dowód rejestracyjny w takich samych przypadkach, w jakich robi to funkcjonariusz policji.

Obecny stan prawny przewiduje, że w przypadku kontroli drogowej i stwierdzenia przez strażnika granicznego wystąpienia przesłanek do odebrania dowodu rejestracyjnego, musi on powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji o konieczności zatrzymania dowodu. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, brak tego obowiązku przyczyni się do ograniczenia kosztów działań i na szybkość całej procedury. Funkcjonariusze Policji nie będą musieli więc przyjeżdżać na miejsce tylko po to by zatrzymać dowód rejestracyjny.

Ponadto wskazano, że nowe uprawnienia strażników granicznych wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym dzięki zwiększonej liczbie kontroli drogowych przeprowadzanych właśnie m.in. przez strażników granicznych.

Kiedy zatrzymuje się dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny jest zatrzymywany w przypadku:

 1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
  1. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy;
  2. zagraża porządkowi ruchu;
  3. narusza wymagania ochrony środowiska (np. dziurawy tłumik);
 2. stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;
 3. stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność;
 4. uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;
 5. stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
 6. nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;
 7. uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Ważne jest to, że we wszystkich w/w przypadkach podmiot uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego musi go zatrzymać – nie ma tu dowolności.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Projekt z dnia 26 października 2017 r. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniający rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »