REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie za pracę bez dodatku stażowego od 2020 roku?

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2020 r.  bez dodatku stażowego. Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada dodanie dodatku za staż pracy do katalogu świadczeń, których nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika. / fot. Shutterstock
Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2020 r. bez dodatku stażowego. Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada dodanie dodatku za staż pracy do katalogu świadczeń, których nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika. / fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2020 r. może być liczone bez dodatku stażowego. Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada dodanie dodatku za staż pracy do katalogu świadczeń, których nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może mieć niższego wynagrodzenia niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie pracownika oblicza się, biorąc po uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych (art. 6 ust. 4 ustawy). Do wynagrodzeń osobowych nie zalicza się np. wypłat z tytułu udziału w zysku. W kolejnym ustępie wylicza się te świadczenia, których nie uwzględnia się przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika. Są to:

REKLAMA

  1. nagroda jubileuszowa;
  2. odprawa pieniężna przysługująca pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  3. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
  4. dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Projekt zakłada dodanie do powyższego wyliczenia dodatku do wynagrodzenia przysługującego za staż pracy, czyli tzw. dodatku stażowego, dodatku za wieloletnią pracę, dodatku za wysługę lat.

Polecamy produkt: Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Praktyczne wskazówki.

Dodatek za staż pracy

REKLAMA

Dodatek stażowy nie ma charakteru powszechnego, oznacza to, że przysługuje tylko niektórych grupom zawodowym. Należą do nich przede wszystkim pracownicy jednostek sfery budżetowej (członkowie korpusu służby cywilnej, samorządowcy czy nauczyciele). Otrzymanie dodatku stażowego uzależnione jest od spełnienia konkretnych warunków określonych w ustawach i rozporządzeniach. Zwykle pierwszy dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po upływie 5 lat pracy w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego danego pracownika. Z każdym kolejnym rokiem pracy dodatek rośnie o 1%. Maksymalna wysokość dodatku to zwykle 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobne zapisy obowiązywały u prywatnych przedsiębiorców. Wówczas zasady przyznania dodatku stażowego powinny być zawarte w ponadzakładowych lub zakładowych układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania bądź w samej umowie o pracę. Pracodawca określa charakter stażu pracy. Może on być ogólny, zakładowy albo branżowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego

Dodanie dodatku stażowego do wykazu świadczeń, których nie wlicza się do obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika na potrzeby ustalenia czy pracownik otrzymuje pensję wyższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę, skutkuje zwiększeniem liczby przypadków, kiedy pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi wyższe wynagrodzenie.

REKLAMA

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu celem proponowanej zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawa sytuacji pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Warto podkreślić w tym miejscu, że minimalne wynagrodzenie za pracę pełni funkcję ochronną, zapewnia wszystkim pracownikom minimalną wysokość płacy.

Aktualnie niesprawiedliwość w wypłacie minimalnego wynagrodzenia za pracę polega na tym, że osoby starsze z dodatkiem stażowym otrzymują często niższe wynagrodzenie zasadnicze od osób młodych, które wykonuję tę samą pracę i takiego dodatku nie posiadają, a ich wynagrodzenie rośnie z każdym rokiem wraz z waloryzacją minimalnej płacy. Gdyby osobom starszym nie przysługiwał dodatek, otrzymaliby taką samą wypłatę, gdyż pracownik zatrudniony na pełen etat nie może mieć pensji niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2019 r. jest to 2250 brutto czyli około 1634 zł netto). W związku z tym w takiej sytuacji przyznany dodatek za staż pracy traci swoje znaczenie. Czy z nim, czy bez niego, pracownikowi przysługuje taka sama kwota wynagrodzenia.

Wejście w życie

Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 6 grudnia 2018 r. przewiduje wejście w życie nowych przepisów z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zobacz również przepisy przejściowe >>> Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego – negocjacje wynagrodzenia od 1 września 2019 r.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 6 grudnia 2018 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA