REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość zarobków Vademecum

Ewa Ryś
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi wykonywanej przez niego pracy oraz kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania. Fot. Fotolia
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi wykonywanej przez niego pracy oraz kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość zarobków, jakie otrzyma pracownik zależy od wielu czynników. Pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie zasadnicze, do którego mogą pracownikowi przysługiwać dodatki, premie czy nagrody. Wysokość wynagrodzenia może jednak ulec zmniejszeniu, jeśli spełnione zostaną warunki niezbędne do dokonania potrącenia z wynagrodzenia.

Co wpływa na wysokość zarobków

Pracownik wykonuje swoją pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, w zamian za wynagrodzenie. Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia, które umożliwia pracownikowi i jego rodzinie odpowiednie utrzymanie. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi wykonywanej przez niego pracy oraz kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania. Wysokość zarobków powinna również uwzględniać ilość i jakość pracy świadczonej przez pracownika.

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę jest obowiązkowym świadczeniem pracodawcy za pracę faktycznie wykonaną. W określonych przypadkach pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia, nawet kiedy nie świadczy pracy.

REKLAMA

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim nie zawsze traci. Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, która trwa łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje wynagrodzenie. Za kolejne dni, czyli od 34 dnia niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje już zasiłek chorobowy.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego ustala się tak jak ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Wysokość tego wynagrodzenia zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zobacz także: Wysokość zarobków w czasie niezdolności do pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest urlopem płatnym. Co ważne pracownik za czas urlopu otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby pracował. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie urlopowe wraz z wypłatą wynagrodzenia, za miesiąc, w którym korzysta z urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także: Jak kształtują się zarobki pracownika na urlopie

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, pomimo że nie są pracownikami mają prawo do wynagrodzenia za swoje świadczenie.

W przypadku umowy o dzieło strony mają swobodę w określaniu wynagrodzenia w umowie. W razie, gdy strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, w razie wątpliwości przyjmuje się, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

W przypadku umowy zlecenia, zapłata wynagrodzenia następuje dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mają swobodę w określaniu wysokości wynagrodzenia w umowie.

Zobacz także: Zarobki przy umowie zlecenia

Zobacz także: Zarobki przy umowie o dzieło

Minimalne wynagrodzenie

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jednak w okresie pierwszego roku pracy pracownika pracownik otrzyma wynagrodzenie nie niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest corocznie w ramach negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. W skład Komisji wchodzą związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz przedstawiciele rządu.

Co roku prawo gwarantuje wzrost minimalnego wynagrodzenia, jakie pracodawcy muszą wypłacać pracownikom. Wzrost zapewniony jest na poziomie nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjęty do opracowania projektu budżetu.

Zobacz także: Jak ustala się wysokość minimalnego wynagrodzenia

Zobacz także: Czy pracodawca może obniżyć minimalne wynagrodzenie

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do minimalnego wynagrodzenia w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin, które przepracuje w ciągu miesiąca.https://www.infor.pl/prawo/zarobki/wysokosc-zarobkow/267138,Jakie-sa-granice-potracen-z-wynagrodzenia-pracownika.html

Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

Potrącenia z wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracownika podlega ochronie. Przejawem tej ochrony jest wprowadzenie do Kodeksu pracy dokładnie określonych zasad dokonywania potrąceń z wynagrodzenia. Z wynagrodzenia mogą dokonywane być potrącenia, w następującej kolejności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne.

Potrącenia dokonywane są po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Potrącenia mogą być dokonywane w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych do wysokości trzech piątych wynagrodzenia oraz w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych do wysokości połowy wynagrodzenia.

Zobacz także: Jakie są granice potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Prawo przewiduje kwotę wolną od potrąceń. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę:

  • w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75 proc. minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90 proc. minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych.

Zobacz także: Wysokość kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia

Zobacz także: Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

REKLAMA

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA