REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie?

Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie? /fot. Fotolia
Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy do podstawy normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych powinniśmy wli­czyć wypłacaną co miesiąc premię regulaminową, której wysokość jest uzależniona m.in. od niena­gannego zachowania pracownika i przestrzegania przez niego przepisów bhp? Czy w tej podstawie trzeba uwzględnić dodatki za niepalenie, za obecność w pracy, za pracę w nocy i 100% dodatek za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy w ruchu ciągłym?

W podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe nie powinni Państwo uwzględniać dodatku za pracę w nocy i 100% rekompensaty za godziny nadliczbowe. Pozostałe dodatki należy wliczyć do normalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Przepisy prawa pracy nie definiują normalnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbo­wych. Definicja ta została jednak wykształcona przez orzecznictwo sądowe. Przez normalne wynagro­dzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących u praco­dawcy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyroki Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140 oraz z 22 czerwca 2011 r., II PK 3/11, OSNP 2012/15-16/191).

Zobacz serwis: Zarobki

Elementy uwzględniane przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za nadgodziny

Rodzaj składnika wynagrodzenia

Definicja

płaca zasadnicza

wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika okre­ślonego stawką miesięczną lub godzinową

dodatki do wynagrodzenia

składniki o stałym charakterze zagwarantowane pracownikowi przez zakła­dowe przepisy płacowe lub w umowie o pracę, np. funkcyjny, stażowy, za pracę szkodliwą dla zdrowia, za niepalenie i dyspozycyjność

premie

składniki o stałym charakterze i niezależne od osiągnięcia konkretnych wyni­ków w pracy, nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbo­wych, np. premia regulaminowa

REKLAMA

W normalnym wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe nie należy uwzględniać nagród i zmiennych składników pensji zależnych od konkretnych efektów pracy (np. premii prowizyjnych i zadaniowych). Dotyczy to również dodatków za pracę w nocy oraz 100% dodatku za każdą godzinę pracy powy­żej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy w ruchu cią­głym. Dodatki te przysługują tylko w ściśle określonych sytuacjach i nie można uznać, że mają stały charakter (pracownik nie zawsze je otrzyma, gdyż nie w każdym miesiącu będzie pracował dłużej albo w porze nocnej).

Do normalnego wynagrodzenia należy zaliczyć stale i systematycznie wypłacaną premię regulamino­wą, do uzyskania której nie trzeba spełnić jakichkolwiek przesłanek lub której nabycie zależy od tego, czy nie pojawią się określone negatywne przesłanki jej pomniejszenia czy pozbawienia, np. nieobecność w pracy, nałożenie na pracownika kary nagany lub upomnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Czas pracy

REKLAMA

Robert S., zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, otrzymuje co miesiąc wyna­grodzenie zasadnicze w wysokości 4000 zł brutto, a także premię regulaminową pomniejszaną w przy­padku nieprzestrzegania przez pracownika przepisów bhp albo otrzymania kary upomnienia lub nagany. Oprócz pensji zasadniczej otrzymuje dodatek za niepalenie i za całomiesięczną obecność w pracy. W tej sytuacji wszystkie składniki wynagrodzenia są wypłacane stale i systematycznie, dlatego należy je brać pod uwagę przy wyliczaniu normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Inne zasady obowiązują przy ustalaniu podstawy dodatku za godziny nadliczbowe. Do tej podsta­wy należy zaliczyć wynagrodzenie pracownika wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a więc jedynie wynagrodzenie zasadnicze (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307). Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - podstawę stanowi 60% wynagrodze­nia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

• art. 1511 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA