| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Zarobki po studiach - dane trzeciej edycji pomiaru systemu ELA

Zarobki po studiach - dane trzeciej edycji pomiaru systemu ELA

Ile zarabia się po studiach? W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na wyższe wynagrodzenie? ELA (system Ekonomicznych Losów Absolwentów) generuje automatyczne raporty-przewodniki po każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Resort nauki przedstawił wyniki trzeciej edycji pomiaru

Czy filozof może zarabiać 16 tys. tuż po studiach?

Może! Okazuje się, że średnia zarobków absolwentów niestacjonarnej filozofii I stopnia na Uniwersytecie Warszawskim w 2016 roku wynosi 15 940 złotych. Trzeba jednak zauwazyć, że zarobki absolwentów tego samego kierunku na tej samej uczelni w poprzednich latach wynosiły znacznie mniej – bo od 2338 do 3641 złotych. Wysokie zarobki po niestacjonarnej filozofii nie są więc jakimś stałym trendem, ale – jak widać – są możliwe.

Rynek szuka specjalistów z wyższym wykształceniem!

Przypadek filozofa-krezusa może być przykładem jeszcze jednej prawidłowości. Absolwenci z reguły nie pracują „zgodnie z wykształceniem”. 71 proc. ogółu absolwentów rocznika 2014 znajduje pracę w usługach – 48 proc. w tzw. usługach knowledge-intensive (opartych na specjalistycznej wiedzy), a 23 proc. w pozostałych usługach. Dotyczy to młodych ludzi po studiach we wszystkich obszarach kształcenia – ponad połowa absolwentów każdego z nich pracuje w usługach.

Istnieją wprawdzie pewne różnice w aktywnościach zawodowych absolwentów niektórych obszarów. I tak na przykład 9 proc. absolwentów obszaru nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych pracuje w rolnictwie, zaś 43 proc. absolwentów nauk technicznych – w przemyśle, w tym: w budownictwie 13 proc., w górnictwie 2 proc. i w pozostałym przemyśle 28 proc. Jednakże i w tych obszarach większość absolwentów pracuje w usługach i to głównie tych wymagających wiedzy specjalistycznej.

Co z tego wynika? Na pewno fakt, że specyfika dzisiejszego rynku pracy różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to osoby po studiach bardzo często pracowały w wąskich dziedzinach gospodarki determinowanych kierunkiem studiów. Dzisiaj rynek potrzebuje przede wszystkim wysokiej klasy specjalistów do pracy w usługach knowledge-intensive, elastycznych, gotowych podejmować różne aktywności na rynku pracy – tych zaś mogą dać jedynie szkoły wyższe.

Ponad milion monitorowanych absolwentów

Skąd ELA może to wszystko wiedzieć? System ELA od 2014 roku monitoruje ponad 1,1 mln absolwentów szkół wyższych. Dane pozyskuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także ze zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli z POL-onu. Mając do dyspozycji informacje o prawie 28 tys. kierunkach studiów z 390 uczelni w Polsce, ELA wygenerowała do tej pory ok. 120 tys. raportów.

Czas działa na korzyść ELI. Im więcej lat upłynie, tym więcej pożytecznych danych zbierze i przeanalizuje. Będą one również jeszcze bardziej wiarygodne, ponieważ obejmą dłuższy okres – docelowo ELA będzie monitorować losy absolwentów przez 5 lat od opuszczenia przez nich murów uczelni. To jednak nie koniec wyzwań, jakie przed nią stoją.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »