| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Co do zasady za pracę w sobotę (będącą dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Pracownik jest uprawniony do żądania dodatkowego dnia wolnego. Czy można domagać się dodatkowego wynagrodzenia za pracę świadczoną w sobotę?

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym nabywane jest jedynie wyjątkowo.

Następuje to w sytuacji, gdy pracodawca, z przyczyn od siebie niezależnych nie ma możliwości, by udzielić zatrudnionemu dodatkowego dnia wolnego. Może to być spowodowane np. przebywaniem przez pracownika na zwolnieniu lekarskim bądź świadczeniem pracy w dniu wolnym, w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Jeśli praca w dniu wolnym (np. w sobotę) przekracza normę czasu pracy, to wynagrodzenie pracownika wzrasta o kolejne 50% (dotyczy to nadgodzin wypracowanych w dniu wolnym od pracy). Pogląd taki wywieść należy z orzecznictwa SN (m.in.: z wyroku z dnia 29 stycznia 2008 r.,I PK 196/07). Zgodnie z nim praca w sobotę, która stanowi dzień wolny od pracy wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy (art. 129 § 1 k.p.), świadczona w godzinach nadliczbowych, uprawnia do dodatku w wysokości 50% wynagrodzenia (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Stąd też jeśli pracownik świadczy pracę w „wolną sobotę”, wówczas pracodawca ma obowiązek:

  1. Wypłaty wynagrodzenia (wg normalnej stawki za każdą godzinę pracy w tym dniu),
  2. Udzielenia dodatkowego dnia wolnego (np. w poniedziałek następujący po wskazanej sobocie) – za ten dzień wolny pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie,
  3. Wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (tylko w sytuacji, gdy w sobotę pracownik świadczy pracę ponad dobową normę wymiaru czasu pracy).

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami - pakiet (książka + pdf)

Zasady rekompensowania dodatkowej pracy

W związku z powyższym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej skierowana została interpelacja, postulująca zmiany we wskazanym zakresie. Ministerstwo Pracy przyznało, że pracuje nad ujednoliceniem zasad rekompensowania pracy w niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Resort chce wprowadzić takie rozwiązania, które będą do zaakceptowania zarówno dla związków zawodowych, jak i pracodawców.

Źródło: sejm.gov.pl

Zadaj pytanie na: Forum

Dodatkowe dni wolne w 2014 roku

Warto także przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem TK z dnia 2 października 2012 roku, o sygnaturze akt K 27/11 oraz z art. 130 kodeksu pracy za święto przypadające w sobotę, która zgodnie z rozkładem czasu pracy jest dniem wolnym, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w 2014 roku dwa razy: 3 maja i 1 listopada.  

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku, (sygnatura akt K 27/11).

Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 29 stycznia 2008 r., (sygnatura akt I PK 196/07).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »