| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe gwarantuje nam świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, możemy liczy nie tylko na zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy rentę, które są wypłacane czasowo. Przepisy przewidują również pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności.

Jak wygląda tryb postępowania w takiej sprawie?

1. Po otrzymaniu wniosku o przyznanie jednorazowego odszkodowania ZUS powinien ustalić w ciągu 7 dni termin badania przez lekarza orzecznika.
2. W wyniku takiego bezpośredniego badania wnioskującego, lekarz orzecznik poprzez wydanie orzeczenia ustala stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu według ustalonej oceny procentowej oraz jego związek z wypadkiem przy pracy/powstałą choroba zawodową na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego i posiadanej dokumentacji medycznej.
3. Orzeczenie uprawomocnia się 21 dni, bowiem w terminie 14 dni (liczonym od dnia doręczenia tego orzeczenia) możemy odwołać się do komisji lekarskiej od orzeczenia wydanego w sprawie o przyznanie jednorazowego odszkodowania, a ZUS ma jeszcze kolejne 7 dni na złożenie sprzeciwu.
4. ZUS wydaje decyzję w sprawie odszkodowania w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej lub wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
5. Od niekorzystnej decyzji ZUS możemy odwołać się w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, do Sądu Rejonowego - Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem ZUS-u.
6. Odszkodowanie przekazywane jest niezwłocznie po wydaniu decyzji na rachunek bankowy poszkodowanego lub przekazem pocztowym.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Wysokość odszkodowania

Wysokość jednorazowego odszkodowania uzależniona jest po pierwsze od procentowego stopnia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, który ustalił nam lekarz orzecznik Po drugie, kwota odszkodowania zależy od obowiązującej stawki za 1% uszczerbku na zdrowiu obowiązującej w dniu wydania przez ZUS decyzji w sprawie przyznania jednorazowego odszkodowania.

Od 1 kwietnia 2007 r. jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane dla celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" przez Prezesa GUS, stosowane poczynając od drugiego kwartału każdego roku przez okres jednego roku. Tak więc kwota przysługująca za jeden procent uszczerbku na zdrowiu będzie zmieniała się raz w roku i nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »