| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Składniki wynagrodzenia, których nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, nie bierze się pod uwagę składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku np. pakietów medycznych czy sportowych, nagród z okazji ślubu pracownika czy urodzenia się dziecka.

Nie uwzględnia się również składników wynagrodzenia po określonym terminie, do którego zgodnie z umową o pracę składniki te przysługują (albo na podstawie układu zbiorowego pracy czy innych przepisów o wynagradzaniu wstrzymano ich wypłaty).

Składniki wynagrodzenia, które wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku

Premie, nagrody i inne składniki, które przysługują za miesiąc pracy zalicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie przyjętym do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli te składniki przysługują za kwartał, wlicza się je do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwocie odpowiadającej 1/12 sum wypłaconych pracownikowi za 4 ostatnie kwartały poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy. Natomiast w sytuacji składników przysługujących corocznie do podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się je w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc powstania niezdolności do pracy.

W przypadku braku wypłaty tych składników do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do obliczeń należy przyjąć składniki wypłacone za okres poprzedni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 645)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »