| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Zasiłek rodzinny Vademecum

Zasiłek rodzinny Vademecum

Zasiłek rodzinny przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem. Do zasiłku rodzinnego przysługuj ponadto szereg dodatków, które dodatkowo wspomagają budżet rodzinny, osób wychowujących dzieci.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Osoba uprawniona do zasiłku rodzinnego może uzyskać również prawo do dodatków do zasiłku.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje w wysokości 1000 zł. Mogą się o niego starać matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Ważne jednak, aby wniosek o dodatek złożyli do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Warunkiem niezbędnym uzyskania prawa do dodatku z tytułu urodzenia dziecka jest  pozostawanie przez kobietę (matkę dziecka) pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Zobacz także: Dla kogo dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego, w celu sprawowania opieki nad swoim dzieckiem. Z takiego uprawnienia może skorzystać pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Przy czym do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może liczyć na dodatek z tego tytułu. Dodatek przysługuje matce lub ojcu, jaki opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Prawo do dodatku przysługuje przez ściśle określony okres, który nie może być dłuższy niż okres:

  • 24 miesięcy kalendarzowych;
  • 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
  • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje w wysokości 400 zł. miesięcznie.

Zobacz także: Kto ma prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu oraz opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek ten przysługuje również pełnoletniej osobie do ukończenia 24 roku życia, uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jeżeli oboje rodzice osoby uczącej się nie żyją.

Wysokość dodatku zależy od liczby dzieci oraz od faktu, czy dzieci są niepełnosprawne. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w wysokości 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,00 zł na wszystkie dzieci. W przypadku dziecka niepełnosprawnego wysokość dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.

Zobacz także: Kto może otrzymać dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »