REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny./Fot. Shutterstock
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie, ile wynosi dodatek i jak złożyć wniosek.

Zasiłek rodzinny i dodatki

Osoby uprawnione do pobierania zasiłku rodzinnego po spełnieniu określonych kryteriów mogą pobierać również określone dodatki.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje następujące dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu:

  • urodzenia dziecka;
  • opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
  • samotnego wychowywania dziecka;
  • wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej;
  • kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;
  • rozpoczęcia roku szkolnego;
  • podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Ten rodzaj dodatku przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego. Osobami uprawnionymi do otrzymania dodatku jest matka lub ojciec, opiekun faktyczny albo opiekun prawny dziecka, a także osoba ucząca się.

Dodatek można otrzymać również na dziecko, które rozpoczyna naukę w tzw. zerówce, czyli roczne przygotowanie przedszkolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego nie jest odrębnym świadczeniem. Prawo do niego jest uzależnione od tego czy danej osobie przysługuje zasiłek rodzinny.

Wsparcie udzielane jest raz w roku. Pomoc wynosi 100 zł na dziecko.

Wniosek o dodatek można złożyć do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.

Aby uzyskać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021, należy o niego zawnioskować do 31 października 2020 r.

W praktyce składa się jeden wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki.

O tym jak to zrobić można przeczytać w artykule: Zasiłek rodzinny 2020/2021 – jak go uzyskać?

Wniosek złożony po terminie organ pozostawia bez rozpoznania.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego a świadczenie dobry start

Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

Pobranie 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach rządowego programu "Dobry start" nie wyklucza możliwości otrzymania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Są to odrębne świadczenia regulowane przepisami różnych aktów prawnych. Warto zaznaczyć, iż do otrzymania świadczenia dobry start nie jest wymagane spełnianie kryterium dochodowego. Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje zaś osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego, a zatem spełniającym obowiązujące kryterium dochodu. Ponadto, świadczenie dobry start – inaczej niż dodatek do zasiłku - nie przysługuje na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Kwota pobranego świadczenia dobry start nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych, a zatem zasiłków rodzinnych i dodatków.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r., poz. 1497);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018 r., poz. 1061 z późn. zm.)

Uchwała Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dobry start" (M. P. z 2018 r., poz. 514)

Polecamy serwis: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA