REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akta stanu cywilnego, Odpis

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PRB: Wyższy odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r. – ustawa opublikowana!

Wyższy odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r. Ustawa już w Dzienniku Ustaw …..

NSA oddalił skargę w sprawie rejestracji małżeństwa jednopłciowego

Konstytucja nie blokuje możliwości uregulowania związków tej samej płci, ale polskie prawo nadal za małżeństwo uznaje związek kobiety i mężczyzny - wynika z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tym samym sąd uznał, że odmowa transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa pary homoseksualnej jest zgodna z prawem.

Koronawirus a zasiłki - ZUS sam pozyska potrzebny odpis z USC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystąpi do USC o odpis właściwego aktu stanu cywilnego, jeżeli dokument taki nie zostanie dołączony do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku pogrzebowego. Ułatwienia związane są z epidemią koronawirusa.

Odpis aktu stanu cywilnego przez internet

Odpis aktu stanu cywilnego można otrzymać przez internet w wersji elektronicznej. W praktyce system sam wygeneruje dokument bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Co należy zrobić, aby otrzymać odpis online?

REKLAMA

Zgubione świadectwo pracy - jak uzyskać kopię?

Co zrobić, gdy świadectwo pracy zostało zgubione? Gdzie udać się po jego kopię? Co w przypadku, gdy firma, w której dana osoba pracowała, już nie istnieje?

Imię dla dziecka zgodne z prawem

Jak zgodnie z prawem wybrać imię dla dziecka? Czy raz wybrane imię można zmienić? Co w sytuacji, gdy rodzice nie potrafią podjąć wspólnej decyzji, dotyczącej imienia dla dziecka?

Zmiany w ewidencji ludności

Senacka komisja poparła przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji ustawę o ewidencji ludności. Co się zmieni?

Akt urodzenia dziecka 2018 - elektroniczna rejestracja

Od czerwca 2018 r. akt urodzenia dziecka zostanie sporządzony na podstawie zgłoszenia urodzenia w formie dokumentu elektronicznego. Rodzicie nie będą musieli udawać się do urzędu, by zgłosić narodziny potomka. Będą mogli zrobić to przez internet.

REKLAMA

Jak zamówić odpis aktów stanu cywilnego przez Internet?

Odpisy aktów stanu cywilnego możesz uzyskać bez wychodzenia z domu - wystarczy dostęp do Internetu. Od dnia 15 grudnia 2017 r. istnieje możliwość płatności przelewem za zamówione akty stanu cywilnego. Zobacz jak szybko zamówić odpis przez Internet.

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Łatwiejsze uznawanie dokumentów urzędowych za granicą

Parlament Europejski poparł nowe przepisy UE, które mają ograniczyć koszty i formalności przy składaniu dokumentów urzędowych, jak akty urodzenia i akty ślubu, w innym kraju UE. Standardowe wielojęzyczne formularze zastąpią tłumaczenia dokumentów.

Szybciej będzie można uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego

10 maja 2016 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, zgodnie z którą odpisy aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu mają być wydawane szybciej, a praca urzędów stanu cywilnego, szczególnie w dużych miastach, ma być sprawniejsza.

Nadawanie imion dzieciom - zmiany od 1 marca 2015 r.

Od 1 marca 2015 r. możliwe będzie nadanie dziecku imienia obcego pochodzenia. Zmiana wynika z wejścia w życie nowych przepisów ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Akty stanu cywilnego 2015 - Prezydent podpisał nową ustawę

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego zastępuje ustawę z 1986 r., która - w ocenie MSW - po wielu nowelizacjach nie spełnia już standardów przejrzystej legislacji i jest przestarzała.

Prawo o aktach stanu cywilnego po zmianach

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego zostało uchwalone podczas 77. posiedzenia Sejmu (10 października 2014 roku). Główne zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego dotyczą wprowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz liberalizacji zasad zawierania małżeństw poza urzędem.

Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych

Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych prowadzonych w formie systemu informatycznego to efekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Czy uzyskanie odpisu z księgi wieczystej będzie możliwe także przez Internet?

Odpis zwykły oraz wyciąg z księgi wieczystej w nowej postaci

Odpisy zwykłe oraz wyciągi z ksiąg wieczystych wydawane są od dnia 6 sierpnia 2014 r. w nowej postaci – samodzielnego wydruku o mocy dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Odpisy i wyciągi udostępniane są przez system teleinformatyczny „Elektroniczne Księgi Wieczyste”.

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło znaczne ułatwienia w dostępie do ksiąg wieczystych przez Internet. Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Ewidencja Ksiąg Wieczystych udostępnia odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

Termin wpłaty na fundusz świadczeń socjalnych

31 maja mija termin dokonania wpłaty na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych organizowany u pracodawców. Do końca maja pracodawcy powinni wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego na rachunek bankowy funduszu.

Odpis z KRK trafi do sądu drogą elektroniczną

Wymiana dokumentów między sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym będzie się odbywać za pomocą systemu teleinformatycznego.

Odpis z KRS przez Internet

Aktualny odpis z KRS będzie można pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Usługa jest bezpłatna.

Akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do uzyskania zasiłku pogrzebowego

O zasiłek pogrzebowy można starać się w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego osoba, która pokryła koszty pogrzebu musi dołączyć do wniosku o zasiłek skrócony akt zgonu. Dokumentem niezbędnym do uzyskania aktu zgonu jest zaś karta zgonu.

Sprostowanie aktu stanu cywilnego

Oczywisty błąd pisarski możemy sprostować w urzędzie. Decyzję w tej sprawie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego. W przypadku błędnego lub nieścisłego zredagowania powinniśmy udać się do sądu.

Jak uzyskać odpis orzeczenia?

Po sprawie zakończonej orzeczeniem, do udowodnienia swojego zasądzonego prawa często należy okazać odpis postanowienia lub wyroku sądu. W jaki sposób można uzyskać odpis orzeczenia sądu?

Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły uprawniony jest do dokonywania tłumaczeń pism i innych dokumentów urzędowych. Aby nim zostać należy spełnić wymogi określone w przepisach prawnych oraz ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym. Jaką drogę należy przejść, by zostać tłumaczem przysięgłym?

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Odpis aktu małżeństwa stanowi dowód jego zawarcia. Poza małżonkami i członkami najbliższej rodziny odpis może uzyskać każdy, kto wykaże interes prawny.

Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Zdarza się, iż po otrzymaniu odpisu aktu małżeństwa, zauważamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje. W jakich sytuacjach możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa? Kiedy wnosić o jego sprostowanie?

Co powinien zawierać wniosek o uzupełnienie aktu stanu cywilnego?

Jeżeli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych, możemy wnosić o jego uzupełnienie. Jakie dokumenty należy w takiej sytuacji złożyć? Jaką opłatę uiścić?

Czy dla sprostowania aktu stanu cywilnego niezbędne jest postępowanie sądowe?

Co do zasady, w akcie stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. Jakich?

Jak odtworzyć akt stanu cywilnego?

W razie zniszczenia ksiąg stanu cywilnego lub braku możliwości uzyskania odpisu aktu sporządzonego za granicą, można ubiegać się o odtworzenie aktu stanu cywilnego. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumentu należy przedstawić?

Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Przed kupnem mieszkania powinniśmy uważnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Czy wystarczy, jak zapoznamy się z odpisem KW sprzed kilku lat, jaki przedstawia nam właściciel?

Procedura stwierdzenia zgonu

W przypadku, gdy nie ma wątpliwości, że osoba zmarła, a nie został sporządzony akt zgonu, każdy zainteresowany może złożyć wniosek o stwierdzenie zgonu danej osoby. Jak przebiega takie postępowanie?

Postępowanie o uznanie osoby za zmarłą

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że osoba zaginiona może zostać uznana za zmarłą, jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku, w którym według istniejących wiadomości dana osoba jeszcze żyła. Jak przebiega postępowanie o uznanie osoby za zmarłą?

Kiedy osoba zostanie uznana za zmarłą?

Osoba, która zaginęła może zostać uznana za zmarłą po upływie czasu określonego w prawie. Jakie są warunki uznania osoby za zmarłą? Kto może się o takie uznanie ubiegać?

Na czym polega transkrypcja aktu stanu cywilnego?

Zgodnie z treścią art. 73 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to nasz obowiązek, a jedynie uprawnienie.

Gdzie załatwimy sprawy związane z rejestracją stanu cywilnego?

Czasem zastanawiamy się, do jakiego urzędu musimy się udać, by załatwić konkretną sprawę. Gdzie udać się po akt urodzenia? Jakie dokumenty powinniśmy przedstawić, gdy chcemy zawrzeć związek małżeński? I, wreszcie, kto powinien zgłosić zgon osoby?

Kiedy można sporządzić akt stanu cywilnego na postawie zagranicznego?

Akt stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) dotyczący obywatela polskiego, a sporządzony za granicą, może zostać wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje trzy sytuacje, kiedy może to zostać dokonane.

Akt zgonu

Jeden z aktów stanu cywilnego. Przepisy prawa określają kto i kiedy może zgłosić zgon. Akt zgonu sporządzany jest na podstawie karty zgonu.

Akt urodzenia

Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.

Akt małżeństwa

Akt małżeństwa jest jednym z aktów stanu cywilnego. Stanowi dowód zawarcia małżeństwa.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

W wyjątkowych sytuacjach prawo zezwala niektórym osobom na zmianę swojego imienia i nazwiska. W szczególności ma to miejsce, gdy nazwisko jest ośmieszające. Aby dokonać takiej zmiany należy złożyć wniosek do urzędu stanu cywilnego. Co powinien zawierać?

Zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w lokalu urzędu stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Inną ewentualnością jest zawarcie tzw. ślubu konkordatowego, który wywołuje skutki cywilnoprawne. Przepisy przewidują jednak także inną możliwość, jaką jest zawarcie małżeństwa poza lokalem USC.

Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Jakich formalności należy dopełnić, aby zawrzeć małżeństwo?

Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka

Aby otrzymać akt urodzenia dziecka, należy złożyć do urzędu stanu cywilnego pisemne zgłoszenia urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej. Co zawiera takie zgłoszenie?

Formalności związane z zawarciem małżeństwa konkordatowego

Od 1998 roku, kiedy Polska ratyfikowała Konkordat łączący ją ze Stolicą Apostolską, istnieje możliwość zawierania tzw. ślubów konkordatowych. Jaki skutki wywołuje zawarcie takiego ślubu? Jakie formalności należy wypełnić?

Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Zawarcie małżeństwa nie musi nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Istnieje możliwość, aby ślub zawarty przed duchownym wywołał także skutki cywilne. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku spraw, aby, w świetle prawa, małżeństwo było ważne. Jakich?

Kto może zostać kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Co do zasady, kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Czy jest tak w każdej gminie? Jakie warunki musi spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko kierownika USC?

Jak uzyskać odpis z papierowej księgi wieczystej?

Pomimo wdrażania ambitnego (jak na Polskie warunki) planu umieszczenia ksiąg wieczystych w całości w systemie informatycznym, część wydziałów ksiąg wieczystych nie przystąpiła nawet do migracji. W związku z tą sytuacją co do części nieruchomości, odpis z ich ksiąg wieczystych uzyskujemy na starych zasadach.

REKLAMA