REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alkohol, Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsumentom potrzebne są jeszcze bardziej zrozumiałe przepisy prawne

Co czwarty konsument korzystający ze sklepów internetowych został oszukany w sieci przynajmniej raz. Choć znajomość swoich praw związanych z zakupami, w tym internetowymi, deklaruje coraz więcej osób, w dalszym ciągu apelują oni o jeszcze więcej kampanii informacyjnych a przede wszystkim o jeszcze bardziej proste przepisy.

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Resort sprawiedliwości chce nowelizacji przepisów

Nowe przepisy umożliwiają konfiskatę aut pijanym kierowcom. Ministerstwo Sprawiedliwości już myśli o ich nowelizacji.

Znakowanie napojów alkoholowych - nowe przepisy. Ochrona określenia „nalewka” i obowiązek podawania rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu w restauracjach

Są nowe przepisy dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Zmiany wprowadzają zasady oznakowania napoju spirytusowego nazywanego „nalewką”. Pojawia się też obowiązek podawania rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu w restauracjach.

Teraz firmy kurierskie konkurują ofertami… szybkiego i prostego zwrotu towaru

To znak czasów i sztuka elastycznego dostosowania się do potrzeb konsumentów. Jak się okazuje, już dwie na trzy zakupione przez Internet sztuki odzieży czy obuwia wracają do sprzedawcy. Polacy znają swoje prawa konsumenckie i korzystają z nich bez żadnych oporów.

REKLAMA

Oszukane promocje w Internecie. Kto potrafi łatwo sprawdzić, rozpoznać nieuczciwe sztuczki sprzedawców i jak to robi

Od niemal roku zmienione przepisy prawa konsumenckiego, znane pod nazwą dyrektywy Omnibus, mają wykluczać między innymi fałszywe promocje. Sprzedawcy muszą na przykład podawać ceny historyczne, by łatwo było sprawdzić czy nie obniżają ceny, którą nieco wcześniej celowo mocno podwyższyli.

Kontrola trzeźwości w pracy. Jak pracodawca powinien przeprowadzić badanie na obecność alkoholu

Możliwe jest przeprowadzenie przez pracodawcę prewencyjnej kontroli na obecność alkoholu w organizmie pracownika. Badanie na obecność alkoholu przeprowadza się za pomocą urządzenia elektronicznego – analizatora wydechu.

O zdrowie i witalność dbają tylko ci Polacy, którzy dużo zarabiają? Kto wydaje najwięcej na alkohol i papierosy, a kto na suplementy diety

Poziom dochodów mocno determinuje wysokość wydatków Polaków na tytoń, alkohol czy witaminy oraz suplementy diety. Najmocniej widać to na przykładzie palenia papierosów – odsetek niepalących najwyższy jest w grupie najniżej zarabiających. Tymczasem dekadę temu i wcześniej gdy papierosy były relatywnie tanie proporcje te były odwrócone.

Renta alkoholowa 2024 - ile wynosi, kiedy przysługuje?

Renta alkoholowa, choć nie jest oficjalnym terminem prawnym, jest powszechnie używana do opisania świadczenia dla osób niezdolnych do pracy z powodu nadużywania alkoholu. W rzeczywistości, chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, przyznawaną przez ZUS.

REKLAMA

Już kilka tygodni abstynencji może "zagoić" mózg. WHO przypomina, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu

Nawet po latach nadużywania alkoholu można poprawiać kondycję mózgu, jeśli tylko nastąpi nieprzerwana abstynencja. Oczywiście wiele zależy także od chorób współistniejących i innych nałogów, a także stopnia nadużywania alkoholu w przeszłości. 

Nieprzerwana abstynencja prowadzi do poprawy kondycji mózgu u osób, które wcześniej nadużywały alkoholu – udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Badacze zaobserwowali zwiększenie grubości kory mózgowej w wielu obszarach. Proces „gojenia się” mózgu ograniczają niektóre choroby współistniejące, a także inne nałogi. Znaczenie ma też stopień nadużywania alkoholu w przeszłości.

Alkohol w pracy. Kiedy pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?

Wnoszenie, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na teren zakładu pracy jest zabronione. Również za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości grozi kara. Mimo to zdarza się, że alkohol jest obecny w zakładzie pracy. Jak pracodawca powinien zareagować w takiej sytuacji? Czy może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?

Czy ubytki etanolu w transporcie międzynarodowym podlegają opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że ubytki etanolu powstałe w trakcie przemieszczania towaru w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy między państwami UE, podlegają opodatkowaniu akcyzą w państwie odbioru, gdzie wykryto te ubytki.

Jak sprawdzić, czy kupujemy prawidłowo oznaczony, legalny wyrób akcyzowy (np. alkohol)?

Niektóre popularne wyroby akcyzowe jak napoje alkoholowe, papierosy i inne wyroby tytoniowe przy ich legalnej dystrybucji do konsumentów wymagają oznaczenia banderolami podatkowymi. Jeżeli dany wyrób akcyzowy w sklepie (np. butelka wina, czy paczka papierosów) nie ma banderoli, czy banderola jest nieprawidłowa, to świadczy to najczęściej o tym, że pochodzi z nielegalnej dystrybucji. Ministerstwo Finansów ostrzega, że kupując taki wyrób wspieramy szarą strefę podatkową (np. przestępców i przemytników) a także narażamy zdrowie a nawet życie (bo nielegalny wyrób spirytusowy może zawierać alkohol metylowy, a nie etylowy – jego spożycie może spowodować ślepotę, a nawet śmierć). Można jednak sprawdzić czy kupowany wyrób akcyzowy jest bezpieczny i legalnie wprowadzony do sprzedaży. Jak to zrobić?

Czy rozcieńczanie i rozlew brzeczki piwnej przez spółkę uprawnia do obniżenia akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka prawidłowo obniżyła akcyzę od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę za wewnątrzwspólnotowo nabytą skoncentrowaną brzeczkę piwną, uznając jej rozcieńczenie i rozlewanie jako część procesu produkcyjnego.

KAS zlikwidowała magazyn nielegalnego alkoholu. Bez polskich znaków akcyzy o mocy ok. 45 proc.

Alkohol w specjalnie przygotowanych puszkach, przypominających duże konserwy, odkryli funkcjonariusze KAS podczas przeszukania prywatnej posesji w gminie Bielsk Podlaski. Łącznie zabezpieczyli tam 80 litrów alkoholu, najprawdopodobniej wyprodukowanego nielegalnie w regionie.

KAS zlikwidowała magazyn nielegalnego alkoholu na Podlasiu. Część alkoholu była w puszkach jak po dużych konserwach mięsnych

Funkcjonariusze KAS podczas przeszukiwania prywatnej posesji na Podlasiu odkryli magazyn nielegalnego alkoholu. Łącznie zabezpieczyli tam 80 litrów alkoholu, najprawdopodobniej wyprodukowanego nielegalnie.

Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej?

Sąd ogłasza upadłość konsumencką na wniosek. Przeważnie składa go sam dłużnik, jednak przepisy Prawa upadłościowego dają taką możliwość również jego wierzycielowi. W każdym razie podstawowym celem wniosku o ogłoszenie upadłości jest wykazanie, że w realiach konkretnej sprawy można ogłosić upadłość konsumencką, a więc m.in., że konsument popadł w stan niewypłacalności. Założenie to przekłada się na samą treść wniosku oraz dołączanych do niego dokumentów. Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Czy proces ekstrakcji z użyciem alkoholu etylowego uprawnia do zwolnienia z akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka spełniła wszystkie warunki formalne i zgodnie z przepisami prawa korzysta ze zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego, ponieważ alkohol etylowy jest używany w procesie produkcji, natomiast nie jest składnikiem końcowego produktu, który nie zawiera alkoholu etylowego w stężeniu przekraczającym objętościowo 1,2%.

Podjechał samochodem po zakupy, był tak pijany, że na alkomacie zabrakło skali

Pijany kierowca. Obywatelską postawą wykazały się dwie 24-letnie siostry, które widząc nietrzeźwego kierowcę wysiadającego z auta pod sklepem, wspólnie z pracownikiem ochrony ujęły go i przekazały w ręce policji. Policja nie mogła stwierdzić, ile promili miał kierowca, bo na urządzeniu do badania poziomu alkoholu w organizmie zabrakło skali. 

Czy w DPS-ach będzie zakaz spożywania alkoholu?

Trwa dyskusja na temat zakazu spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej. Jak pogodzić prawa pełnoletniego mieszkańca DPS-u do spożycia alkoholu z prawem pozostałych mieszkańców do zagwarantowania im bezpiecznego pobytu? ZPP chce uregulowania tych kwestii. 

Upadłość konsumencka - od czego zależy tryb postępowania?

Upadłość konsumencka może toczyć się w trybie uproszczonym i zwykłym, w którym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorców. Konsument nie ma wpływu na wybór trybu. Decyzję w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, który ma obowiązek kierowania się przepisy Prawa upadłościowego. Jednak trzeba pamiętać, że przesłanki stosowania trybu zwykłego upadłości konsumenckiej zostały zredagowane w sposób umożliwiający ich różnorodną interpretację. Jednak zawsze procedowanie upadłości konsumenckiej w tym trybie jest rozwiązaniem wyjątkowym, stosowanym do trudnych i rozbudowanych spraw.

Czy używanie alkoholu z opłaconą akcyzą zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym?

Dyrektor KIS stwierdził, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, producent tych nalewek, jako podatnik podatku akcyzowego ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

Upadłość konsumencka - kiedy warto skorzystać, a kiedy jest jedynym ratunkiem?

Upadłość konsumencka. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika?

Nakaz zapłaty na rzecz firmy pożyczkowej tylko na podstawie weksla - może naruszyć prawa konsumenta

Akceptacja wydawania nakazów zapłaty na podstawie samej treści weksla przedstawionego przez firmę pożyczkową, bez kontroli zapisów umowy, na podstawie której weksel wystawiono, może zagrozić interesom konsumentów - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, o którym poinformowała prokuratura.

Odliczenie VAT od alkoholu kupionego na firmę. Kiedy jest możliwe?

Fisku nie przedstawiły wystarczających argumentów pozwalających na podważenie związku pomiędzy nabytym przez firmę alkoholem a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Sporadyczne wydatki na organizację zwyczajowo przyjętych świąt dla pracowników wykazują pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi sprzyjając integracji zespołu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Wskazał dodatkowo, że to organy podatkowe muszą wykazać brak tego związku, jeśli chcą pozbawić przedsiębiorcę możliwości odliczenia podatku.

Oznaczenie geograficzne napojów spirytusowych i win aromatyzowanych (OG)

Oznaczenie Geograficzne (OG) w kontekście napojów spirytusowych i win aromatyzowanych podkreśla związek między konkretnym regionem geograficznym a produkcją tych napojów. 

Prawa konsumenta 2023. Jak zwrócić lub wymienić zakup?

1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o prawach konsumenta, KC oraz prawa międzynarodowego prywatnego. Zmiany te mają znaczenie z punktu widzenia działalności przedsiębiorców, którzy powinni dokonać analizy swoich procedur związanych z reklamacją i gwarancją.

Czy sprzedaż skażonego alkoholu na terenie Polski podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że sprzedaż skażonego alkoholu nie podlega opodatkowaniu akcyzą, pod pewnymi warunkami zawartymi w przepisach ustawy o podatku akcyzowym.

Czy polscy konsumenci słyszeli o dyrektywie Omnibus?

Od wprowadzenia dyrektywy Omnibus minęło już pół roku. Czy polscy konsumenci znają jej założenia i wierzą w jej zastosowanie?

15 kwietnia - Światowy Dzień Trzeźwości. Wiek inicjacji alkoholowej jest coraz niższy

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości, mający na celu celebrację dni wolnych od alkoholu oraz zwiększenie świadomości społecznej nt. powszechności uzależnienia od tej substancji. Przeciwdziałanie alkoholizmowi wspierają również działania regulacyjne – 21 lutego 2023 r. weszły w życie przepisy umożliwiające pracodawcom przeprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników w miejscu pracy. Oto komentarze ekspertek. 

Picie alkoholu w pracy jednak dozwolone! Kiedy?

Czy w miejscu pracy można spożywać alkohol? Czy udział w imprezie okolicznościowej na terenie zakładu pracy połączony ze spożywaniem alkoholu stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia? Okazuje, że nie zawsze.

Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

UOKiK przypomina o prawach konsumenta

Ostatnie zmiany przepisów dotyczą m.in. reklamacji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jakie mamy prawa. Warto o nich pamiętać nie tylko z okazji Światowego Dnia Konsumenta.

Konsumencie, znasz swoje prawa? QUIZ

Prawa konsumenta. Ma je każdy z nas, bo i każdy z nas niemal codziennie dokonuje mnóstwa transakcji i wyborów konsumenckich. Od zakupów spożywczych, przez wybór spodni po rezerwację wycieczki wakacyjnej czy nabycie nowego sprzętu elektronicznego. Właśnie dlatego dobrze jest zapoznać się z prawami konsumenta i wiedzieć, kiedy są łamane, gdzie się zgłosić i co można z tym zrobić. 15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta i właśnie z tej okazji mamy dla Was quiz. Sprawdźcie, jak dobrze znacie swoje prawa.

Prawa konsumenta oczami Polaków. Czy znamy je bardzo dobrze?

15 marca przypada Światowy Dzień Praw Konsumenta. To odpowiednia data, by przyjrzeć się, jaką wiedzę o swoich prawach mają polscy konsumenci oraz jakie doświadczenia towarzyszą nam w tym obszarze

2022 r. – powrót opóźnionych lotów i uszkodzonych bagaży

Przed Światowym Dniem Praw Konsumenta Europejskie Centrum Konsumenckie podsumowuje rok 2022.

Czym jest downsizing i kto jest najbardziej narażony na jego skutki?

Downsizing rośnie w siłę w dobie inflacji. Na jego negatywne skutki najbardziej narażeni są seniorzy. Czym jest downsizing? Czy UOKiK powinien interweniować?

Alkomaty w Sejmie. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej będą badani

Rząd pracuje nad szczegółowymi regulacjami dotyczącymi badania strażników w parlamencie na obecność w organizmie alkoholu i narkotyków.

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika. Choroba alkoholowa to jedno z powszechnie występujących w społeczeństwie uzależnień. Stopień jej nasilenia jest zróżnicowany – czasem choroba jest na tyle zaawansowana, że osoba uzależniona nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Stanowi to przesłankę do wdrożenia procedur do leczenia odwykowego. Zazwyczaj jedynym sposobem wdrożenia leczenia jest ubezwłasnowolnienie osoby chorej. Jak to zrobić?

Alkohol w pracy 2023 – nowe przepisy kodeksu pracy. Jak można stwierdzić nietrzeźwość pracownika?

Od 21 lutego 2023 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu pracy (art. 221c–221h) dotyczące kontroli przez pracodawcę trzeźwości pracowników. Kontrola ta może dotyczyć zarówno obecności alkoholu w organizmie pracownika jak i innych substancji działających podobnie do alkoholu. Ile alkoholu może mieć pracownik w wydychanym powietrzu i we krwi? Jakie kary są przewidziane przepisami za picie alkoholu w pracy? Co zrobić gdy pracownik pije w pracy lub jest pod wpływem alkoholu i narkotyków? Jak można stwierdzić nietrzeźwość pracownika? Czy można kontrolować trzeźwość pracownika podczas pracy zdalnej?

Badanie trzeźwości pracowników alkomatem w zakładach pracy. Nowe przepisy od 21 lutego 2023 r. Niedopuszczenie do pracy od 0,2 promila alkoholu we krwi

Od 21 lutego 2023 r. obowiązują przepisy nowelizacji kodeksu pracy, które pozwalają pracodawcom przeprowadzać samodzielne kontrole trzeźwości pracowników. Eksperci AlcoSense wyjaśniają, kiedy szef będzie mógł sięgnąć po alkomat i co może grozić osobom, które pojawią się w pracy będąc pod wpływem alkoholu.

Nieważność kredytu frankowego a roszczenia banku i konsumenta - treść opinii rzecznika generalnego TSUE

W dniu 16 lutego 2023 r. Anthony Michael Collins, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie C-520/21 (Arkadiusz Szcześniak przeciwko Bankowi M. SA). Zdaniem Rzecznika Collinsa po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Natomiast banki nie mają tego prawa. Przy czym to do sądów krajowych należy ustalenie, w oparciu o prawo krajowe, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności.

UWAGA! Od 21 marca zmiany w aktach osobowych pracownika. Praca zdalna, badanie trzeźwości i testy na narkotyki [Kodeks pracy 2023 r.]

Nowa część E akt osobowych przeznaczona jest na informacje o dacie, godzinie i minucie badania trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność narkotyków. W części B należy umieścić dowód poinformowania pracownika, że może podlegać takiej kontroli. Zmian tych nie wprowadzają pracodawcy nie planujący kontrolować pracowników na obecność alkoholu i narkotyków. 

NSA: picie alkoholu w Warszawie nad Wisłą legalne - na bulwarach wiślanych i na plaży Poniatówka

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał 25 stycznia 2023 r. rację prezydentowi Warszawy i dopuścił spożywanie alkoholu na bulwarach wiślanych. Wcześniej uchwała Rady Warszawy w tej sprawie została zaskarżona i Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jej nieważność - poinformował stołeczny ratusz.

Wegetariański, wegański - jak znaleźć te produkty na sklepowej półce?

Wegetariański, wegański. Coraz więcej klientów szuka na sklepowych półkach produktów bez składników pochodzenia zwierzęcego. Ich identyfikację umożliwia specjalne logo, które jest jak na razie jedynym gwarantem czystego składu, bo na europejskim rynku do dziś nie istnieje prawnie wiążąca definicja pojęć „wegańskie” i „wegetariańskie”.

Pijemy coraz więcej alkoholu

Polacy i alkohol. W ciągu 20 lat w Polsce spożycie napojów spirytusowych wzrosło prawie dwukrotnie i wynosi obecnie 3,8 l na mieszkańca Polski. W tym samym czasie spożycie piwa wzrosło o ponad 25 l więcej na osobę. Po alkohol częściej sięgają Czesi, Niemcy czy Francuzi.

Pokazy handlowe - ważne zmiany od 2023 r.

Z początkiem stycznia 2023 r. weszło w życie wiele ważnych dla konsumentów przepisów wynikających z konieczności implementacji unijnych dyrektyw. Ich celem jest m.in. ograniczenie nieuczciwych praktyk podczas pokazów handlowych.

Konsument w drodze na ferie

Jak przewozić sprzęt sportowy? Czy karta EKUZ jest płatna? Gdzie konsumenci mogą uzyskać pomoc w przypadku problemów?

Jak badać pracownika na obecność alkoholu? Nowe przepisy!

Wreszcie przepisy dotyczące badania pracownika na obecność alkoholu czy narkotyków zostaną doprecyzowane! Będą jasne procedury i wytyczne dla pracodawcy i badanego pracownika. Zatem jak i kiedy badać pracownika na obecność narkotyków i alkoholu? Kiedy wykonywać drugie pomiary a kiedy nie należy przeprowadzać badania? Jakie są środki działające podobnie do alkoholu? Czy po badania sporządza się protokół?

Prawa konsumenta - jakie zmiany od 1 stycznia 2023 r.?

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie wiele ważnych przepisów. O czym powinni pamiętać kupujący on-line, miłośnicy wyprzedaży, seniorzy i pozostali konsumenci?

REKLAMA