REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cena, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wraz z wyhamowaniem inflacji znów chcemy kupować nie tylko tanio, ale szukamy produktów dobrej jakości

Rosnące szybko i coraz wyśze ceny sprawiały, że konsumenci szukali przede wszystkim produktów tanich i starali się jak najwięcej kupować w ramach promocji. Teraz gdy już ceny się uspokoiły, wraca na rynek zainteresowanie produktami wysokiej jakości i coraz chętniej sięgamy oraz poszukujemy rynkowych nowości.

Zmiany w umowach klientów z biurem rachunkowym. Kiedy i jakie środki bezpieczeństwa stosować?

Biuro rachunkowe jest zobowiązane do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego w momencie zawierania umowy z klientem, ale nie tylko. Może być do tego zobowiązane ponownie także wtedy gdy już w trakcie trwania umowy z klientem zajdą okoliczności wskazane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Czy niespodziewane złe wydarzenia muszą oznaczać naszą stratę?

Nie zawsze możemy przewidzieć jakieś nagłe wydarzenia, które potrafią całkowicie zmienić nasze życie. Zawierając umowy (w tym także w biznesie) do jakiegoś stopnia ryzykujemy i jest to normalne. Czasami jednak nie będzie można nawet przewidzieć przejawów oraz skutków takiego ryzyka, ponieważ zachodzą zdarzenia praktycznie nieprzewidywalne. Prawo zawiera stosowne regulacje w takich sytuacjach.

REKLAMA

Długi w rodzinie: szwagra wpisz do rejestru dłużników, teściową zgłoś do komornika

Teściową zresztą też możesz wpisać do rejestru niesolidnych dłużników, podobnie jak szwagra i innych członków rodziny czy osoby całkiem obce. Wystarczy udokumentować, że mają względem ciebie nieuregulowany dług w postaci pieniędzy czy innych zobowiązań. Znajdą się w krajowym rejestrze i w żadnym banku nie dostaną kredytu, nie kupią telewizora na raty, smarfona z abonamentem. Bo dłużnik wpisany do rejestru przestaje być wiarygodny.

Czy opłata motywacyjna stanowi koszt uzyskania przychodu potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata motywacyjna uiszczona przez spółkę stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia.

Czy darowizna lokalu mieszkalnego otrzymana od brata podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła prawidłowość zaprezentowanego stanowiska zgodnie, z którym darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Czy umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy przedsiębiorstwa energetyczne muszą sporządzać PIT-11 przy zastosowaniu kwoty obniżki za energię?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorstwa energetyczne nie są zobowiązane do sporządzania informacji PIT-11 w związku z zastosowaniem kwoty obniżki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Walentynki 2024 i Dzień Singla też – z gorzką czekoladą. Wszystko przez coraz droższe kakao

Słodka czekolada to dobre uzupełnienie udanej randki, ale też dzięki dużej ilości magnezu – lek na stresy brakiem randki wywołane. Słodkości, podobnie jak swoją samotność lubię też single. Tymczasem 14 i 15 lutego 2024, kiedy obchodzą swoje święta obfituje w droższą czekoladę, a za rok słodycze będą pewnie jeszcze droższe, nawet gdy inflacja wyhamuje.

Wiemy kto wygrał Super Bowl 2024, ale kto na pucharze i całym futbolu amerykańskim zarabia najwięcej?

Wszystko już jasne. Kansas City Chiefs okazali się lepsi od San Francisco 49ers (25:22) i po drugiej w historii Super Bowl dogrywce obronili tytuł sprzed roku. Prawie dwie dekady trzeba było czekać by zeszłoroczny czempion dokonał tego drugi raz z rzędu. Ale jak Super Bowl to od razu wszyscy rozmawiają o milionach, celebrytach i inwestycjach.

Czy zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich skutkuje utratą prawa do opodatkowania estońskim CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich nie skutkuje utratą przez spółkę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek w myśl art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy wynagrodzenie prezesa zarządu spółki szwajcarskiej jest opodatkowane w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie osoby pełniącej funkcję Prezesa Zarządu spółki z siedzibą w Szwajcarii jest opodatkowane zarówno w Polsce, jak i Szwajcarii, ale zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a Konwencji między Polską a Szwajcarią zwolnione jest z opodatkowania w Polsce, z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Czy lekarz rezydent może opodatkować działalność gospodarczą podatkiem liniowym 19%?

Oszukane promocje w Internecie. Kto potrafi łatwo sprawdzić, rozpoznać nieuczciwe sztuczki sprzedawców i jak to robi

Od niemal roku zmienione przepisy prawa konsumenckiego, znane pod nazwą dyrektywy Omnibus, mają wykluczać między innymi fałszywe promocje. Sprzedawcy muszą na przykład podawać ceny historyczne, by łatwo było sprawdzić czy nie obniżają ceny, którą nieco wcześniej celowo mocno podwyższyli.

Niespodziewane nieszczęścia, problemy - czyli czym jest siła wyższa w polskim prawie?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Tak brzmi pewne przysłowie. Czasami w życiu zdarzają się niemiłe wydarzenia, problemy, które niespodziewanie potrafią się pojawić oraz utrudnić wykonanie zobowiązań umownych przez jedną ze stron. Niekiedy będą one mogły zostać uznane za vis maior, czyli tak zwaną siłę wyższą.

Czy zapłacona kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy na dostarczenie paliwa gazowego stanowi koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zapłacona kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy z dostawcą na dostarczenie paliwa gazowego stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy umowa dożywocia generuje przychód dla zobowiązanego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zawarcie umowy dożywocia i przeniesienie własności nieruchomości w ramach tej umowy na rzecz zobowiązanego nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, częściowo nieodpłatnych świadczeń, ani żadnego innego tytułu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy umowa pożyczki partycypacyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zawarte przez spółkę z inwestorami umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy opłaty za studia pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki poniesione na studia informatyczne pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej spółki.

Czy otrzymany od dzierżawcy zwrot podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że otrzymana od dzierżawcy kwota zwrotu podatku od nieruchomości nie stanowi dla wydzierżawiającego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej

Czy można pozbyć się wspólnika w sp. z o.o. bez wytaczania powództwa przed sądem? Okazuje się, że wspólnicy mogą już w umowie uregulować procedurę, która na to pozwoli.

Czy nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji powoduje powstanie przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji nie generuje przychodu, dopóki waluta ta nie zostanie zbyta za inne środki płatnicze lub towary.

Czy przychody z faktoringu niepełnego należy uwzględniać w kalkulacji klucza przychodowego dla podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że przychody uzyskane przez spółkę w ramach usługi faktoringu niepełnego powinny być uwzględniane w ogólnej kwocie przychodów przy kalkulacji klucza przychodowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

1.12.2023: ważne zmiany na rynku kawy. Dlatego drożeje od kilku miesięcy – czy pójdzie śladem rekordowo drogiej oliwy?

W sklepach, zwłaszcza dyskontach, jeszcze tego nie widać, bo kawa jest jednym z ulubionych produktów wykorzystywanych w akcjach promocyjnych – od października jednak kawa mocno drożeje na giełdach. Może nie tak szybko jak oliwa, która w rok stała się towarem luksusowym. Kto jednak jest zwolennikiem arabiki, zwłaszcza brazylijskiej, ten przy najbliższej okazji powinien pomyśleć o zapasie. Lada moment bowiem także ceny detaliczne kawy w Polsce mogą pójść śladem bijącej rekordy cenowe oliwy.

Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

Ustalenia wspólników można sformalizować. Czy, kiedy i jak zawrzeć umowę?

Biznes zaczyna się od pomysłu. Skutkiem mniej sformalizowanych ustaleń wspólników bywa zawiązanie umowy spółki, jej wpis do rejestru oraz podjęcie określonej działalności. O ile umowa spółki wymaga zachowania określnej formy i uregulowania niektórych kwestii, tak operacyjnie najważniejsze ustalenia nie wymagają zachowania jakiejś szczególnej formy, co często rodzi nieporozumienia na późniejszych etapach działalności spółki. 

Umowa zrzeczenia się zachowku

Koniec życia członka rodziny staje się niejednokrotnie dla jego spadkobierców początkiem wieloletniej batalii sądowej o sprawy spadkowe. Jedną z nich może być sprawa o zachowek, do którego uprawniony jest zstępny (np. dziecko, wnuk), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, o ile nie został wydziedziczony. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają także zawarcie umowy zrzeczenia się zachowku za życia spadkodawcy. Takie rozwiązanie może uprościć przeprowadzenie spraw spadkowych oraz wyeliminować konieczność prowadzenia wieloletniego sporu sądowego. 

Czy przychody z umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody polskiego rezydenta podatkowego uzyskiwane z umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

Jak ustalić rezydencję podatkową i opodatkować dochody uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Czy zwrot darowizny będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zwrot udziałów w wyniku rozwiązania umowy darowizny nie generuje obowiązku podatkowego dla darczyńcy w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy notariusz zobowiązany jest pobrać podatek od spadków i darowizn przy umowie o dożywocie?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej. 

Czy kary umowne za niewykonanie umowy mogą stanowić koszt podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kary umowne ponoszone przez spółkę za niewykonanie umowy sprzedaży drewna mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy inżynier elektronik może uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w rozliczeniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że inżynier elektronik może zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w swoim rozliczeniu podatkowym, która podlega ochronie prawem autorskim.

Czy mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni z analizy porównawczej i zgodności w dokumentacji cen transferowych?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych bez konieczności przeprowadzania analizy porównawczej ani analizy zgodności, z uwagi na jej status mikroprzedsiębiorcy oraz przepisy ułatwiające podmiotom spełnianie obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych.

Czy nadpłata w umowie leasingu samochodu stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię w wyniku rozliczenia umowy leasingu, po szkodzie całkowitej samochodu, podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Czy odstąpienie od umowy IKZE wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od wpłaconych środków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnicy, którzy odstąpili od umowy o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), nie powinni być obciążani podatkiem dochodowym od wpłaconych środków. Organ odwołał się do ustawy o prawach konsumenta, która stanowi, że odstąpienie od umowy na odległość powoduje, że umowa ta jest uznawana za niezawartą.

Czy darowizna mieszkania obciążonego hipoteką podlega opodatkowaniu, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.

Czy powierzenie środków pieniężnych na przechowanie podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku przekazania środków pieniężnych na przechowanie, nie powstanie obowiązek podatkowy po stronie osoby przekazującej środki.

Czy odnawialna pożyczka pieniężna jest zwolniona od opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że odnawialna pożyczka pieniężna udzielona pożyczkobiorcy, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy transakcje związane z kupnem pojazdów samochodowych w celu recyklingu podlegają opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku gdy transakcje nie są objęte uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług oraz czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC z tytułu umów sprzedaży pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, gdyż czynności te (umowy) nie są wyłączone z opodatkowania PCC.

REKLAMA