REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dowód, E-dowód osobisty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

Czy zakupy na aukcjach internetowych i faktury bez numeru NIP mogą być zaliczone do kosztów działalności gospodarczej?

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą zaksięgowania zakupów towarów, podatnik może zaliczyć zakupy na aukcjach internetowych oraz fakturę VAT-marża bez numeru NIP do kosztów uzyskania przychodów.

Jak uzyskać i aktywować e-dowód?

Czym jest e-dowód i do czego służy? Gdzie trzeba złożyć wniosek o dokument? Co umożliwi aplikacja mObywatel? Oto najważniejsze informacje.

Rewolucja: w smartfonie: e-dowód, pełnomocnictwo, integracja z KRS i CEIDG. Telefon powiadomi o przyjęciu dziecka do przedszkola

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

REKLAMA

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną

Czym jest e-dowód? Co umożliwia? W jaki sposób można aktywować dowód osobisty z warstwą elektroniczną?

e-dowód

e-dowód to dowód osobisty posiadający dodatkowy chip elektroniczny, umożliwiający potwierdzenie tożsamości w sieci.

Podpis osobisty w kodeksie cywilnym - projekt

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który m.in. zakłada rozszerzenie o podpis osobisty katalogu podpisów elektronicznych, których użycie umożliwi zachowanie formy elektronicznej czynności prawnej. W ten sposób rozszerzy się funkcjonalność e-dowodu, w którym może być zakodowany podpis osobisty (jako zaawansowany podpis elektroniczny). Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego jest przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w IV. kwartale 2022 roku. Zatem nowych przepisów można się spodziewać nie wcześniej niż w 2023 roku.

Aplikacja mObywatel jak plastikowy dowód osobisty

Chcemy, zrównać prawnie aplikację mObywatel z plastikowym dowodem osobistym, żeby móc potwierdzić swoje dane i załatwić sprawy on-line - powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Dodał, że niemal 8 mln Polaków na co dzień z niej korzysta

REKLAMA

Dowód z mObywatela będzie powszechnie akceptowany jako dowód tożsamości

Dowód z mObywatela. Trwają prace nad zmianami w prawie, dzięki którym dowód z mObywatela będzie powszechnie akceptowanym dowodem tożsamości - poinformował w czwartek sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Przesłanie projektu do Sejmu jest możliwe w połowie 2022 roku - dodał.

Anna Worwa: Nowe dowody osobiste to odpowiedź na wzrost przestępczości [PODCAST]

Czy wymiana dowodu osobistego jest płatna? Do kiedy mamy na nią czas? Czy wniosek o nowy dowód można złożyć on-line?

Zrzut ekranu - czy może być dowodem w sądzie?

W sprawie wartości dowodowej zrzutów ekranowych orzekł Sąd UE. Czy użytą w wyroku argumentację można odnieść także do innych sporów?

Skarga nadzwyczajna a negowanie dowodów - orzeczenie SN

Skarga nadzwyczajna nie może służyć negowaniu dowodów. Tak uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego.

Dowód z badania krwi - czy zgoda badanego jest potrzebna?

Zgodnie z art. 306 Kodeksu postępowania cywilnego konieczna jest zgoda na dokonanie badania krwi. Jednak nie zawsze ona musi być wyrażona przez osobę badaną. Celem regulacji kodeksowej jest zapewnienie badanemu prawa do decydowania o sobie, w tym także prawa do nie naruszania integralności cielesnej.

Dowody osobiste w 2021 r. - opublikowano projekt nowelizacji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany w dowodach osobistych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od sierpnia 2021 r.

Aplikacja e-mikrofirma do wysyłki JPK_VAT z deklaracją

Resort finansów udostępnił nową wersję aplikacji e-mikrofirma. Zmodyfikowana aplikacja e-mikrofirma umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją, czyli nowego JPK_V7M (rozliczenie miesięczne) lub nowego JPK_V7K (rozliczenie kwartalne).

E-dowody osobiste w 2021 r. m.in. z odciskami palców

W dowodach osobistych ma znaleźć się m.in. informacja o odciskach palców. O takich zmianach poinformowali przedstawiciele MSWiA i MC. Nowe przepisy miałby wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku.

Zawieszenie dowodu osobistego zamiast unieważnienia

Zgubiony dowód osobisty nie zawsze trzeba od razu unieważniać. Niekiedy wystarczy zawieszenie certyfikatu ważności.

Postępowanie dowodowe pod nieobecność oskarżonego

Nowelizacja procedury karnej zbliża się wielkimi krokami. Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 14 sierpnia 2019 r. Dnia 4 września 2019 r. ogłoszono ją z kolei w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów wchodzi w życie po 30 dniach, wobec czego już w początkach października sądy karne będą procedować na nowych zasadach. Jedną z istotniejszych zmian, które budzić mogą wątpliwości z punktu widzenia prawa oskarżonego do obrony, jest możliwość prowadzania postępowania dowodowego pod usprawiedliwioną nieobecność oskarżonego, a niekiedy także jego obrońcy. Podstawowym celem jest tu rzecz jasna przyśpieszenie postępowania.

E-dowód osobisty - jak go uzyskać przez internet?

E-dowód osobisty posiada już ponad milion Polaków. Czym różni się ten dowód od tradycyjnego? Czy można go uzyskać przez Internet?

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda rodzica

Czy na wyjazd dziecka za granicę potrzeba jest zgoda drugiego rodzica? Co z wyrobieniem paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka?

Zdjęcie do dowodu osobistego (e-dowodu) lub paszportu - jak powinno wyglądać

Ministerstwo Cyfryzacji udzieliło obszernych wyjaśnień odnośnie obowiązujących w 2019 roku wymogów co do zdjęcia (fotografii), które może być użyte do wyrobienia dowodu osobistego (także wydawanego od 4 marca 2019 r. e-dowodu) lub paszportu. Publikujemy poniżej te wyjaśnienia.

E-dowód osobisty 2019 - wniosek, zdjęcie, zagubienie

Osoby, które złożą wniosek o dowód osobisty (nawet jeżeli mają ważny dokument) 4 marca 2019 r. i później, dostaną e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Wnioski o e-dowód można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania, a także przez Internet (na stronie obywatel.gov.pl - trzeba wcześniej założyć konto na ePUAP i uzyskać Profil Zaufany/eGo/). Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia jak złożyć wniosek o e-dowód, jakie zdjęcie będzie potrzebne i co zrobić w razie zagubienia e-dowodu.

E-dowód: z jakich e-usług pozwoli skorzystać?

O nowy e-dowód osobisty będzie można ubiegać się od 4 marca 2019 r. Czy nowy dowód różni się od starego? Jakie e-usługi umożliwia nowy dokument?

Bezpieczeństwo nowych e-dowodów

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, iż obawy o bezpieczeństwo otoczenia informatycznego, w jakim będzie działał e-dowód są nieuzasadnione. Testy bezpieczeństwa e-dowodu są przeprowadzane na bieżąco.

Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Od 4 marca 2019 r. będą obowiązywały ważne zmiany w zakresie dowodów osobistych dla dzieci. Rodzice łatwiej odbiorą dokument tożsamości dziecka. Zmienią się także zasady dotyczące zdjęć do dowodu w przypadku najmłodszych dzieci.

Nowy dowód osobisty po kolejnych testach

Wnioski o nowe dowody osobiste będzie można składać od 4 marca 2019 r. Przed wydaniem pierwszych e-dowodów dokumenty są sprawdzane w realnych warunkach,

Wnioski o nowe e-dowody osobiste od 4 marca 2019 r.

Nowy e-dowód osobisty zostanie wdrożony od 4 marca 2019 r. Wtedy to właśnie będzie można składać wnioski o nowe dokumenty tożsamości. Na zewnątrz nowy dowód będzie podobny do dotychczasowego, jednak zostanie zaopatrzony w chip.

Nowe e-dowody osobiste: Sejm poparł poprawki Senatu

Nowe e-dowody osobiste będą wyposażone w podpis elektroniczny, który będzie tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Wydawanie e-dowodów rozpocznie się w marcu 2019 r.

Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.

Dowód osobisty 2019 - nowy wzór

Dowód osobisty według nowego wzoru otrzymamy już w marcu 2019 r. Nie ma jednak obowiązku wymiany dotychczasowych dokumentów. Pozostaną one ważne do upływu określonych w nich terminów.

Dowody z elektronicznym chipem w 2019 r.

W marcu 2019 r. państwo powinno już być gotowe do emitowania dowodów wyposażonych w elektroniczny chip. Zmiany czekają również paszporty, które mają być wyposażone w lepsze zabezpieczenia przed sfałszowaniem.

Nowy e-dowód z opcją podpisu elektronicznego

Od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie e-dowodów osobistych - jest to efekt przyjęcia przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Nowe dowody osobiste będą wyposażone w profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. Dodatkowo w nowych dowodach osobistych znajdą się dane pozwalające opatrzyć dokument podpisem elektronicznym.

Nowy elektroniczny dowód osobisty w 2019 r.

1 marca 2019 r. mają zostać wprowadzone elektroniczne dowody osobiste. Jak będzie wyglądał nowy dokument? Kto będzie musiał wymienić swój dowód na nowy?

Przesłanki zabezpieczenia dowodu w postępowaniu cywilnym

Zabezpieczenie dowodu może nastąpić zarówno przed wszczęciem postępowania, jak i w trakcie procesu. Jakie są przesłanki zabezpieczenia dowodu w postępowaniu cywilnym?

Dowody w postępowaniu karnym po 1 lipca 2015 r.

Niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego.

Kiedy nagranie z kamery nie będzie dowodem w sądzie?

Nagranie z kamery zainstalowanej w samochodzie może być dowodem w przypadku niejasności związanych z przebiegiem wypadku lub kolizji. Jakie cechy musi spełniać nagranie, by sąd go nie odrzucił?

Na kim leży ciężar dowodu w procesie karnym?

W procesie karnym, tak jak i w innych rodzajach procedur (cywilnej, administracyjnej) jest określona zasada ciężaru dowodu (tzw. onus probandi). W procesie cywilnym klasyczną regułą jest to, iż na osobie podnoszącej dane twierdzenie, ciąży obowiązek jego udowodnienia. Procedura karna ma w tym względzie pewne cechy wspólne, ale także i odmienności, które wymagają przedstawienia.

Bilingi jako środek dowodowy w postępowaniu wykroczeniowym

Dopuszczalność wykorzystywania bilingów rozmów jako środka dowodowego w sprawach o wykroczenia budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony brak jest przepisu, który by na to wprost zezwalał. Z drugiej zaś prawo tego jednoznacznie nie zabrania.

Dane biometryczne

Dane biometryczne to między innymi wizerunek twarzy czy odciski palców. Są one coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych dokumentach paszportowych i dowodach osobistych.

Jak udowodnić winę przy rozwodzie?

Celem postępowania dowodowego w sprawie rozwodowej jest przede wszystkim ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. Sprawdź dlaczego tak ważną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o winie rozkładu pożycia oraz jakie dowody może w tej kwestii dopuścić sąd.

Jak zabezpiecza się dowody elektroniczne?

Liczba wykorzystywanych w procesach karnych tzw. dowodów elektronicznych stale rośnie, co wynika naturalnie z postępującej informatyzacji naszego życia. Przedmiotowe opracowanie przedstawi problematykę przepisów prawnych regulujących kwestię zabezpieczania dowodów elektronicznych.

Dowód elektroniczny w procesie karnym

Polskie prawo nie posiada jednolitej definicji tego, czym są dowody elektroniczne, natomiast nie budzi żadnej wątpliwości, że dowody te są dopuszczalne w procesie karnym. To oznacza, że dowody te mogą być pozyskiwane, zabezpieczane a następnie wykorzystywane w procesie dowodzenia.

Czym jest informatyka śledcza?

Informatyka śledcza (z ang. computer forsenics) to proces poszukiwania i analizy danych zapisanych zapisanych na różnych nośnikach cyfrowych np. komputerach, telefonach etc. Jest ona pomocna nie tylko organom ścigania w walce z przestępczością popełnianą za pomocą komputerów, ale także prywatnym firmom walczącym między innymi z takimi zjawiskami jak szpiegostwo przemysłowe, łamanie zakazu konkurencji etc.

Cechy dowodów elektronicznych

Dowody elektroniczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie karnym. Należy podkreślić, iż są one w pełni dopuszczalne oraz podlegają swobodnej ocenie sądu, jak każdy inny dowód. Dowody te mają jednak swoje specyficzne i unikatowe cechy, które odróżniają je od innych dowodów występujących w procesie karnym.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Każdy pełnoletni obywatel zamieszkały w Rzeczpospolitej Polskiej jest zobowiązany do posiadania dowodu osobistego. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek. Co zawrzeć we wniosku o dowód osobisty oraz gdzie należy ubiegać się o wydanie dowodu osobistego?

Oględziny i otwarcie zwłok w procesie karnym

Zgodnie z treścią Kodeksu postępowania karnego, jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Oględzin zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej.

Co zrobić, gdy zgubimy paszport za granicą?

Paszport jest dokumentem uprawniającym nas do przekraczania granicy Polski. Choć w Europie wystarczy posługiwać się dowodem osobistym, to udając się w dalsze podróże niezbędny jest właśnie dokument paszportowy. Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się po pomoc?

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty?

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem tożsamości. Wymagany jest przy np. dokonywaniu większości czynności urzędowych czy przekraczaniu granic państwa. Gdzie złożyć wniosek o jego wydanie? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Kiedy podsłuch jest legalny

W szczególnych przypadkach sąd może zezwolić na zastosowanie podsłuchu przez Policję. Aby do tego doszło należy złożyć wniosek, który jeszcze do niedawna nie musiał być w szczególny sposób uzasadniony. Obecnie przepisy dotyczące podsłuchu mają nieco inne brzmienie – czy kwestia uzasadnienia też uległa zmianie?

E-mail i sms jako dowody w sprawie cywilnej

Rozwój techniki sprzyja odejściu od tradycyjnych metod dowodzenia jak zeznania świadków czy oględziny. Coraz częściej na wokandach pojawiają się bilingi rozmów, wydruki z komputerów i nagrania z dyktafonów.

REKLAMA