REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Długi w rodzinie: szwagra wpisz do rejestru dłużników, teściową zgłoś do komornika

Teściową zresztą też możesz wpisać do rejestru niesolidnych dłużników, podobnie jak szwagra i innych członków rodziny czy osoby całkiem obce. Wystarczy udokumentować, że mają względem ciebie nieuregulowany dług w postaci pieniędzy czy innych zobowiązań. Znajdą się w krajowym rejestrze i w żadnym banku nie dostaną kredytu, nie kupią telewizora na raty, smarfona z abonamentem. Bo dłużnik wpisany do rejestru przestaje być wiarygodny.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować dla opodatkowania wynagrodzenia dyrektora przedszkola, które to wynagrodzenie zostało pokryte dotacją oświatową?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora niepublicznego przedszkola, pokryte środkami z dotacji oświatowej, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 3%.

Czy darowizna lokalu mieszkalnego otrzymana od brata podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła prawidłowość zaprezentowanego stanowiska zgodnie, z którym darowizna w postaci lokalu mieszkalnego otrzymana od brata, która zostanie przekazana z majątku wspólnego brata i bratowej (za jej zgodą), podlega w całości zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Czy umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość obciążona ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego dożywotniego użytkowania lub nieodpłatnej dożywotniej służebności mieszkania nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Można zarabiać bez płacenia tysięcy na składki ZUS i wysokich podatków fiskusowi

Czy można pracować lub działać na własny rachunek unikając zabójczo wysokich składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS, a niekiedy nawet korzystając już teraz z podwojonej kwoty wolnej od podatku? Można – na wszystko są legalne sposoby, jeśli potrafi się umiejętnie wykorzystać przepisy.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowany jest przychód z nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przychód z nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowany jest ryczałtem według stawki właściwej dla świadczonych usług. W przypadku przedsiębiorcy świadczącego usługi wytwarzania oprogramowania (PKWiU 62.01.11), gdzie obowiązuje stawka ryczałtu 12%, przychód z takiej nagrody również podlega opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu.

3181,50 zł miesięcznie można dorobić bez dodatkowych obowiązków. Ale co z VAT?

Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

REKLAMA

Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich skutkuje utratą prawa do opodatkowania estońskim CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie powierniczych rachunków deweloperskich nie skutkuje utratą przez spółkę prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek w myśl art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wynajem nieruchomości mieszkalnej przez przedsiębiorcę nie oznacza jej zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu podatku od nieruchomości

Każdy kto jest właścicielem nieruchomości mieszkalnej musi płacić podatek od nieruchomości. Stawka podatku jest jednak znacznie wyższa, gdy dana nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. Kiedy dochodzi do takiego zajęcia i jaką wysokość podatku powinni płacić przedsiębiorcy wynajmujący te nieruchomości. O tym opowie Pan Dawid Kurach, ekspert m.in. od podatku od nieruchomości w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. 

Czy otrzymane z urzędu marszałkowskiego dopłaty do przewozów pasażerskich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że otrzymana dotacja z urzędu marszałkowskiego, stanowiąca refundację z budżetu państwa strat ponoszonych w związku ze stosowaniem obowiązujących ulg przy sprzedaży biletów, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wynagrodzenie prezesa zarządu spółki szwajcarskiej jest opodatkowane w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie osoby pełniącej funkcję Prezesa Zarządu spółki z siedzibą w Szwajcarii jest opodatkowane zarówno w Polsce, jak i Szwajcarii, ale zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a Konwencji między Polską a Szwajcarią zwolnione jest z opodatkowania w Polsce, z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Polacy chcą otwierać własne biznesy, ale... tego nie robią. Dlaczego?

Czy Polacy są gotowi na otworzenie własnej działalności? Jakie są ich motywacje i największe obawy? Jakie biznesy wybierają najczęściej? Przedstawiamy wyniki pierwszej edycji ogólnopolskiego badania w zakresie gotowości Polaków do zakładania własnej działalności gospodarczej Indeks Przedsiębiorczości Intermarché i Bricomarché. 

Przychód z najmu lokali wycofanych z działalności gospodarczej. Czy może być na ryczałcie?

Jak opodatkować przychód z wynajmu lokali wycofanych z działalności gospodarczej. Czy może być na ryczałcie jako „najem prywatny”?

Czy działalność gospodarcza wlicza się do stażu pracy?

Jest światełko nadziei dla przedsiębiorców. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajęła się pytaniem RPO: czy do stażu pracy wlicza się działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne? Ogromna ilość przedsiębiorców czy samozatrudnionych w Polsce wykonujących pracę np. na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło od wielu lat postuluje o wliczanie do stażu pracy - warunkującego uprawnienia pracownicze - okresów działalności gospodarczej oraz pracy świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych.

Czy można opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem współpracując z byłym pracodawcą na nowych zasadach?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nawet w przypadku współpracy z byłym pracodawcą, o ile rodzaj świadczonych usług różni się od tych wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Czy lekarz rezydent może opodatkować działalność gospodarczą podatkiem liniowym 19%?

Wybór formy opodatkowania 2024. Co się bardziej opłaca?

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2024 roku? W obliczu nadchodzących zmian w prawie warto już dzisiaj rozważyć zmianę formy opodatkowania. Kto zdąży podjąć decyzję do 20 lutego 2024 r. i złoży stosowne oświadczenie, może zapewnić sobie wymierne korzyści i ochronić swoje pieniądze.

B2B a BHP

B2B a BHP - jakie są obowiązki pracodawców czy przedsiębiorców współpracujących z osobami niebędącymi pracownikami czy też  z innymi przedsiębiorcami? Czy jednoosobowa działalność musi mieć szkolenie BHP? Czy pracodawca musi zapewnić BHP studentom? Okazuje się, że jest wiele obowiązków, o których nie wiedzą pracodawcy czy przedsiębiorcy.

Niespodziewane nieszczęścia, problemy - czyli czym jest siła wyższa w polskim prawie?

Nieszczęścia chodzą po ludziach. Tak brzmi pewne przysłowie. Czasami w życiu zdarzają się niemiłe wydarzenia, problemy, które niespodziewanie potrafią się pojawić oraz utrudnić wykonanie zobowiązań umownych przez jedną ze stron. Niekiedy będą one mogły zostać uznane za vis maior, czyli tak zwaną siłę wyższą.

Czy zapłacona kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy na dostarczenie paliwa gazowego stanowi koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zapłacona kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy z dostawcą na dostarczenie paliwa gazowego stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze sprzedaży kosmetyków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że sprzedaż kosmetyków, która obejmuje proces ich tworzenia oraz produkcję kwalifikuje się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako działalność wytwórcza.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2024 roku. Decyzja do 20 lutego. Co można wybrać? Jakie efektywne opodatkowanie (podatek + składki)?

Co roku każdy przedsiębiorca powinien rozważyć opłacalność zmiany formy opodatkowania swojej firmy. Przepisy podatkowe dają czas na podjęcie tej decyzji i złożenie stosownego oświadczenia do 20 lutego. Jakie formy opodatkowania można aktualnie wybrać? 

Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej kwalifikują się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowizje uzyskane z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy dotacje z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej są zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dotacja otrzymana z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a koszty sfinansowane z tej dotacji, które nie są środkami trwałymi, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2024 r. Zamrożenie do połowy roku. Co dalej?

Utrzymujące się wysokie rynkowe ceny energii elektrycznej skłoniły ustawodawcę do przedłużenia na 2024 r. obowiązywania niektórych mechanizmów pomocowych dla przedsiębiorców. W niniejszym artykule przedstawiony zostanie krótki opis rozwiązań służących obniżce należności za energię elektryczną w 2024 r.

2024: można zaoszczędzić na składkach nie czekając miesiącami na wakacje od ZUS. Wystarczy zawiesić działalność gospodarczą - jak zrobić to błyskawicznie

Wiadomo już, że osoby nie mające już prawa do ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS plus – a więc zmuszone do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w pełnej wysokości – muszą w 2024 roku szykować dla ZUS prawie 2 tys. zł miesięcznie. Nawet wtedy gdy brak obrotów i nie ma w ogóle przychodów. Ma ich poratować w takiej sytuacji nowe rozwiązanie – wakacje od ZUS, ale na razie nie wiadomo kiedy ono będzie dostępne. 

Jak zarządzać wydajnością w firmie? [Raport AICPA & CIMA i WBCSD] Ponad 70% firm nie wykorzystuje pełnego potencjału swoich strategii

Prowadzisz działalność gospodarczą? W 2024 roku możesz zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Sprawdź jak zyskać nawet 2193,00 zł.

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15%., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

8257,52 zł składki zdrowotnej dopłacą w 2024 roku niektórzy ryczałtowcy. Sprawdź, czy nie przekroczyłeś progu choćby o 1 zł.

Wysokość składki zdrowotnej u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem jest uzależniona od tego, do którego progu dochodowego podatnik się zalicza. Gdy przychody gwałtownie rosną, wiadomo, że trzeba będzie zapłacić wyższą składkę. Jednak czasami pozornie nic się nie zmienia, a przedsiębiorca nie jest świadomy tego, że przekroczenie progu o 1 zł może narazić go na dopłatę składki nawet w wysokości przekraczającej 8000,00 zł.

Czy zapłacone kary umowne za niewykonanie umowy są kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kary umowne zapłacone za niewykonanie umowy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli spełniają określone warunki.

Czy umowa dożywocia generuje przychód dla zobowiązanego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zawarcie umowy dożywocia i przeniesienie własności nieruchomości w ramach tej umowy na rzecz zobowiązanego nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, częściowo nieodpłatnych świadczeń, ani żadnego innego tytułu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy umowa pożyczki partycypacyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zawarte przez spółkę z inwestorami umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

PFRON 2024 - refundacja składek dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy. Jak złożyć wniosek?

W komunikacie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o zasadach obowiązujących przy składaniu w 2024 roku wniosków przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

PFRON 2024 - refundacja składek dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy. Jak złożyć wniosek?

W komunikacie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o zasadach obowiązujących przy składaniu w 2024 roku wniosków przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

Czy kluby sportowe muszą pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń piłkarzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kluby sportowe nie są zobowiązane do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych piłkarzom, gdy ci świadczą usługi w ramach własnej działalności gospodarczej.

Czy opłaty za studia pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki poniesione na studia informatyczne pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej spółki.

Czy można obniżyć zaliczkę na podatek w grudniu? Tak, ale etatowiec i przedsiębiorca mają różną sytuację. Sprawdź co ty możesz zrobić.

Pod koniec roku kalendarzowego, gdy roczny dochód podatników jest coraz wyższy, rośnie zainteresowanie sposobami na jego obniżenie pozwalającymi nie wejść w drugi próg podatkowy i uniknąć wpłacania wysokich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednym ze sposobów jest zrównoważenie wysokich dochodów podatnika niskimi dochodami jego współmałżonka. Jednak nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania.

Czy lekarz może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej po zawarciu umowy na świadczenie usług leczniczych z NFZ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz dentysta, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy można odliczyć koszty opakowań w ramach ulgi na ekspansję?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uważa, że w ramach ulgi na ekspansję (art. 26gb ust. 7 ustawy o PIT) nie można odliczyć kosztów poniesionych na materiały bezpośrednie do produkcji opakowania, płace pracowników produkujących opakowania i wynagrodzenie grafika komputerowego przygotowującego graficzną stronę tych opakowań.

Raport podatnika - nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym. Najpierw dla przedsiębiorców i organizacji

W dniu 18 grudnia 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o uruchomieniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ów Raport? Dla kogo jest przeznaczony?

Czy otrzymany od dzierżawcy zwrot podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że otrzymana od dzierżawcy kwota zwrotu podatku od nieruchomości nie stanowi dla wydzierżawiającego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej

Czy można pozbyć się wspólnika w sp. z o.o. bez wytaczania powództwa przed sądem? Okazuje się, że wspólnicy mogą już w umowie uregulować procedurę, która na to pozwoli.

2024: PIT kasowy ma ułatwić rozliczanie podatku dochodowego – a co z ulgą na złe długi

PIT kasowy to w uproszczeniu postępowanie z płaceniem podatku według schematu: masz zapłatę, płacisz podatek, nie masz – nie musisz płacić. Czyli tak jak z wynagrodzeniem za pracę: zarobiłeś, skończył się miesiąc, ale pracodawca nie płaci – nie płacisz też ty fiskusowi PIT. Teraz przedsiębiorca czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą musi podatek dochodowy od osób fizycznych zapłacić od razu po wystawieniu faktury, mimo że często zapłaty nie doczeka się ani przez 90 dni, ani nigdy.

REKLAMA