REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Egzekucja komornicza, Upadłość konsumencka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzekucja z nieruchomości – co warto wiedzieć o licytacji?

Kolejnym etapem egzekucji z nieruchomości po dokonaniu przez Komornika Sądowego obwieszczenia o licytacji zajętej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i wyznaczeniu terminu pierwszej licytacji przez Sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości jest przeprowadzenie licytacji.

Czy komornik zajmie zwrot z ulgi na dziecko? Sprawdź, co zostanie ci na koncie.

Świadczenia na rzecz dzieci, np. alimenty na dziecko podlegają szczególnej ochronie. Ale czy tak samo jest z ulgą na dziecko? Niestety nie. Komornik nie tylko może ją zająć, ale zabierze całą kwotę należnego podatnikowi z tego tytułu zwrotu.

Zajęcie komornicze 2024 - można nad nim zapanować. Sprawdź, jakie masz prawa.

Należność z tytułu umowy zlecenia może stanowić jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, ale może też mieć charakter jednorazowego „zastrzyku gotówki”. Ile może z tego zabrać komornik? Wszystko, chyba że zleceniobiorca zacznie działać.

Trzynastka 2024. Ile zajmie komornik? [wyliczenia]

Wynagrodzenie za pracę wypłacane pracownikom podlega szczególnej ochronie. Przejawia się ona m.in. w ustaleniu ścisłych zasad, na jakich pracodawca może dokonywać z niego potrąceń. Czy zasady te dotyczą także trzynastki, czy też jako świadczenie dodatkowe podlega ona egzekucji komorniczej w całości?

REKLAMA

Umowa zlecenia 2024. Ochrona wynagrodzenia zleceniobiorcy przed egzekucją komorniczą. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wynagrodzenie z umowy zlecenia podlegało ochronie?

Wynagrodzenie zleceniobiorcy podlega ochronie przed egzekucją komorniczą podobnie jak wynagrodzenie pracownika. Przepisy Kodeksu pracy regulujące granice potrąceń i kwoty wolne stosuje się także do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia. Jakie warunki należy spełnić, żeby komornik zostawił środki niezbędne do egzystencji?

Likwidacja firmy a upadłość konsumencka

W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych coraz więcej przedsiębiorców staje przed trudną decyzją o likwidacji swojej działalności. Towarzyszą jej nie tylko duże emocje, ale często także ogromne długi, z którymi przedsiębiorcy muszą sami sobie poradzić. Czy w obliczu dużego zadłużenia można skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka 2024. Co zrobić by spłata nieumorzonych zobowiązań nie trwałą dłużej niż trzy lata

Upadłość konsumencka to wstęp do nowego startu w  świat prywatnych finansów. Nim jednak on nastąpi, trzeba zrealizować plan spłaty – swoisty okres przejściowy, podczas którego trzeba spłacać zobowiązania według reguł ustalonych przez sąd. Co ważne, od sądu zależy czy plan spłaty ograniczy się do 36. Lub wydłuży do 84. Miesięcy. Co zrobić, by okres działania tej finansowej śluzy był jak najkrótszy?

 

Jakie są skutki upadłości konsumenckiej i co trzeba zrobić, żeby ją w ogóle „uzyskać”?

Ostatnio bardzo popularne stało się hasło ,,upadłość konsumencka”. W czasach wysokiej inflacji spadek realnej wartości dochodów, rosnące koszty życia, ale także niechęć do rezygnacji z pewnych standardów, np. z zagranicznych wakacji czy kosztownych, okolicznościowych prezentów, sprawiają, że Polacy coraz częściej mają problemy z regulowaniem bieżących rachunków. Niejednokrotnie skutkiem tego są postępowania egzekucyjne, prowadzone przez komorników sądowych. Rozwiązaniem może być tzw. oddłużenie, które jednak niesie za sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest sprzedaż całego majątku upadłego, w tym mieszkania czy samochodu, w celu spłaty jego zobowiązań. Do tego dochodzi zajęcie dochodów przez syndyka. Za umyślne zatajenie części długów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do aż 5 lat.

REKLAMA

Jakie są szanse na pożyczkę z komornikiem?

Osoby borykające się z egzekucją komorniczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich sytuacja na rynku pożyczek i kredytów jest niezwykle trudna. Sprawdź, co eksperci porównywarki zadluzenia.com mówią na temat pożyczek z komornikiem i oceń swoje szanse na uzyskanie takiego finansowania.

Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej?

Sąd ogłasza upadłość konsumencką na wniosek. Przeważnie składa go sam dłużnik, jednak przepisy Prawa upadłościowego dają taką możliwość również jego wierzycielowi. W każdym razie podstawowym celem wniosku o ogłoszenie upadłości jest wykazanie, że w realiach konkretnej sprawy można ogłosić upadłość konsumencką, a więc m.in., że konsument popadł w stan niewypłacalności. Założenie to przekłada się na samą treść wniosku oraz dołączanych do niego dokumentów. Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Upadłość konsumencka - od czego zależy tryb postępowania?

Upadłość konsumencka może toczyć się w trybie uproszczonym i zwykłym, w którym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorców. Konsument nie ma wpływu na wybór trybu. Decyzję w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, który ma obowiązek kierowania się przepisy Prawa upadłościowego. Jednak trzeba pamiętać, że przesłanki stosowania trybu zwykłego upadłości konsumenckiej zostały zredagowane w sposób umożliwiający ich różnorodną interpretację. Jednak zawsze procedowanie upadłości konsumenckiej w tym trybie jest rozwiązaniem wyjątkowym, stosowanym do trudnych i rozbudowanych spraw.

Upadłość konsumencka - kiedy warto skorzystać, a kiedy jest jedynym ratunkiem?

Upadłość konsumencka. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika?

Upadłość konsumencka. Czym jest i kto może ją ogłosić?

Według dostępnych danych coraz więcej Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu rosnącego zadłużenia. Warto pamiętać, iż na przestrzeni ostatnich lat regulacje w zakresie upadłości konsumenckiej modyfikowane były wielokrotnie. Jak jest obecnie?

14 emerytura 2023 r.- dostaniesz mniej niż myślisz.

14 emerytura ma być wypłacona we wrześniu. W 2022 r. była zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych - ZUS pobierał od niej tylko składkę zdrowotną. W tym roku zwolnienie już nie obowiązuje więc osoby uprawnione do tego świadczenia dostaną je pomniejszoną dodatkowo o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Z czego wynika tak duży przyrost upadłości konsumenckich w 2023 r.? [KOMENTARZ]

Jakie są przyczyny wzrostu liczby upadłości konsumenckich w 2023? Czy to będzie rekordowy rok pod względem liczby ogłoszonych upadłości?

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jakie warunki należy spełnić? Co z kosztami?

Czym jest upadłość konsumencka układowa?

Upadłość konsumencka układowa, nazywana też układem konsumenckim, w swojej formie przypomina restrukturyzację przedsiębiorstw, jednak dłużnikiem jest w tym przypadku osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Główną, choć nie jedyną, zaletą tego typu postępowania jest możliwość zachowania majątku przez dłużnika. Jak dokładnie wygląda i kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Czy komornik może zająć pieniądze z ZFŚS?

Wpłynęło do mnie zajęcie od komornika sądowego i nie jestem pewna, czy jest dobrze sformułowane. W tytule mam "Zajęcie wynagrodzenia za pracę, wierzytelności zasiłku chorobowego oraz wierzytelności z zfśs i wezwanie do dokonywania potrąceń". Dalej w treści dokumentu użyto jedynie art. 881 par. 1 kpc, art. 881 par. 3 kpc, art. 882 par. 1 kpc oraz art. 761 kpc. Czy w takim przypadku, mimo że art. 895 kpc nie został uwzględniony, mam pobierać środki z ZFŚS i przekazywać komornikowi?

e-Urząd Skarbowy - usługi dla komorników. Konto Komornika

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 grudnia 2022 r. o udostępnieniu w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) pierwszej z usług, składających się na pakiet Konta Komornika. Polega ona na automatyzacji obsługi wniosków komorników sądowych o udostępnienie informacji.

Czy obowiązuje jeszcze wielokrotna kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19?

Kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19. Pracownik na zakładzie pracy złożył oświadczenie, że ma na utrzymaniu niepracującą żonę, (która utraciła źródło dochodu z powodu działań antycovidowych) oraz dwoje dzieci. Z tego tytułu do października 2022 r. nie miał potrącanych należności komorniczych. Czy w związku z zakończeniem stanu epidemii COVID-19 (16 maja 2022 r. - wejście w życie art. 52), pracodawca nie ma już obowiązku respektować oświadczenia i podwyższać kwot wolnych w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę pracownika? Czy za miesiąc listopad 2022r. należy obliczyć i przesłać do komornika potrącenie?

Jak cofnąć wniosek o upadłość konsumencką?

Jeżeli sytuacja finansowa dłużnika ulega nagłej poprawie, to może on cofnąć złożony już wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu musi wnieść pismo procesowe do sądu wraz z oświadczeniem. Do tego warto dołączyć uzasadnienie, które nie jest obowiązkowe, ale może okazać się pomocne.

Czy można cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można cofnąć. Trzeba jednak uważać na kilka rzeczy. Jakich?

Zaległości w opłatach za mieszkanie - skutki prawne. Kiedy licytacja mieszkania za długi?

Rośnie liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem czynszów i opłat za mieszkanie. Jakie są skutki prawne zaległości czynszowych? Kiedy możne dojść do licytacji mieszkania za długi? Czy można sprzedać mieszkanie mając długi czynszowe?

Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe, choć nie w każdym przypadku. Jak uniknąć błędów?

Upadłość konsumencka - jak pozbyć się długów?

Wpadłeś w spiralę zadłużenia i nie wiesz, jak wyjść z długów? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań. Nie każdy jednak wie, co się z tym procesem wiąże, ani jak przebiega proces oddłużania po ogłoszeniu upadłości. Jeśli zmagasz się z zadłużeniem, czas nadrobić zaległości. W tym artykule dowiesz się, jak wyjść z długów dzięki upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to sposób na wyjście z długów. Pomaga osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia i przestały być wypłacalne. Dzięki nowym przepisom ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się prostsze. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest upadłość konsumencka i w jaki sposób można ją ogłosić.

Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka a wspólność majątkowa małżonków

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jednego z małżonków, którzy pozostają we wspólności majątkowej niesie za sobą poważne konsekwencje. Dlatego też przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, czy warto ogłosić upadłość konsumencką – radzi Paulina Kolowca, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp.p.

Czym jest poręczenie za dług? Jak wyegzekwować poręczenie?

Poręczenie to forma zabezpieczenia płatności przez dłużnika, która jest bardzo często wykorzystywana w praktyce gospodarczej. Przyczyną dużej popularności poręczenia może być fakt, iż jest to forma stosunkowo prosta i wygodna dla wierzyciela. Co więcej, udzielenie poręczenia nie powoduje zbyt wielu formalności. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Małżeńskie długi - czy komornik może zająć dom lub mieszkanie?

Kiedy jesteśmy odpowiedzialni za długi małżonka? Kiedy prawo dopuszcza zajęcie mieszkania lub domu? Co wolno komornikowi?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej , które stały się niewypłacalne.

Czego nie ma prawa zrobić windykator? Mity na temat windykacji

W bieżącym 2022 roku coraz większa liczba gospodarstw domowych może mieć problem z obsługą swoich zobowiązań. Dlatego więcej osób może mieć styczność z procesem windykacji. Windykacja jest działaniem zgodnym z prawem, a windykator dąży do polubownego ustalenia warunków spłaty zadłużenia. Czego nie może zrobić windykator? Związek Przedsiębiorstw Finansowych rozwiewa popularne mity dotyczące windykacji.

Jak wygląda egzekucja komornicza - co można komornikowi, a czego mu nie wolno?

Jeśli zaciągamy zobowiązanie finansowe, które w pewnym momencie zaczyna przerastać nasze możliwości i we właściwym czasie nie porozumieliśmy się z wierzycielem w sprawie dobrowolnej spłaty, może się zdarzyć, że i nam przyjdzie stanąć twarzą w twarz z komornikiem i egzekucją komorniczą. Strach przed tym, czego nie znamy jest paraliżujący i na pewno nie pomaga w sytuacji i tak już dużego stresu finansowego, w jakim znajduje się osoba zadłużona. Warto więc wiedzieć, na jakiej podstawie może dojść do egzekucji komorniczej, jak ona przebiega oraz jakie obowiązki ma wobec nas komornik, i jakie my w tym procesie mamy prawa.

Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?

Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika? Są sposoby, które pozwolą na uniknięcie utraty pojazdu przez osobę zadłużoną.

Upadłość - ogłaszać czy nie ogłaszać?

Upadłość konsumencka, często potocznie zwana „bankructwem”, jest instytucją prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, której celem jest zapewnienie dłużnikowi, który popadł w tarapaty, rozliczenia się z przeszłością i zapewnienia sobie nowego startu w życiu.

Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Fala bankructw nie zwalnia. Do końca listopada 2021 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym aż 48.102 ogłoszenia związane z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Co jest powodem tak tragicznej sytuacji finansowej Polaków?

Jakie warunki należy spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to coraz częściej pojawiające się sformułowanie zarówno w mediach jak i pośród najbliższych. Wielu zadłużonych Polaków zadaje sobie pytanie, czy ich problemy finansowe są „wystarczające”, aby móc się oddłużyć, czy dłużnik musi spełniać jakieś warunki, a nawet niejednokrotnie sądzą, że to rozwiązanie nie jest odpowiednim do pozbycia się swoich problemów. Jak wygląda to w praktyce?

Egzekucja świadczeń z ZFŚS - jakie zapisy w zajęciu pozwalają na dokonywanie potrąceń

Świadczenia z ZFŚS podlegają egzekucji do pełnej wysokości, jeśli zajęcie dotyczy innych wierzytelności.

Kiedy powinniśmy myśleć o oddłużeniu?

Co w sytuacji, kiedy konsument nie posiada żadnych środków na spłatę swoich zobowiązań pieniężnych, które najczęściej zostały postawione w stan wymagalności? Kiedy tak naprawdę powinniśmy myśleć o oddłużeniu?

Otwarcie postępowania upadłościowego w pigułce

Otwarcie postępowania upadłościowego jest dopiero początkiem „batalii”, jaką upadły będzie zmuszony przejść w celu odzyskania spokoju i płynności finansowej.

Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

Czy biuro rachunkowe musi udzielić komornikowi informacji o klientach?

Biuro rachunkowe a komornik. Wielu właścicieli biur rachunkowych dostaje od komornika wezwanie do złożenia wyjaśnień / udzielenia informacji o klientach swojego bura. Podstawą prawną na którą powołują się komornicy to art. 761 kodeksu postępowania cywilnego. Dostając takie wezwanie zastanawiają się, czy powinni udostępniać informacje dotyczące majątku i dochodu swoich klientów. W wezwaniu od komornika możemy przeczytać, iż wzywa on do udzielenia informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania oraz że za nieuzasadnioną odmowę udzielenia informacji może zostać nałożona grzywna do 2000,00 zł. Czy księgowi mogą odmówić komornikowi uzasadniając to tajemnicą zawodową lub nawet Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych RODO? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania właścicieli biur rachunkowych w tym zakresie.

Długi po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Tylko w wyjątkowych przypadkach długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat.

Kto w 2021 r. częściej ogłasza upadłość?

W tym roku upadłość konsumencką zaczęło ogłaszać więcej mężczyzn. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, iż bankrutujących z każdym rokiem przybywa.

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków?

Czy dopuszczalna jest egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków? Co w przypadku, gdy wierzycielem jest tylko jeden z małżonków?

Rośnie liczba upadłości konsumenckich

Zdaniem ekspertów kryzys finansowy jest realny — tylko pod koniec 2020 r. zaległe zobowiązania Polaków wyniosły 81,39 mld zł, a liczba dłużników sięgnęła 2,74 mln osób. Konsumenci ogłosili też o 65 proc. większą liczbę upadłości, w stosunku do roku 2019.

Ogłoszenie upadłości? Ekspert uczula: najlepiej wyjść z długów

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest powszechnie traktowane jako remedium na problemy związane z zadłużeniem.

Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Upadłość konsumencka - koszty

Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

Ulga na dziecko a egzekucja komornicza

Ulga na dziecko a egzekucja komornicza. W polskim prawie podatkowym ulgi podatkowe i wynikające z nich ewentualne zwroty nadpłaconego podatku podlegają egzekucji (zajęciu) komorniczej. Dotyczy to wszystkich ulg podatkowych, także tych, które przysługują rodzicom z tytułu wychowywania dziecka do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności lub do ukończenia 26. roku życia w przypadku kontynuowania nauki (tzw. ulga na dziecko w PIT). W jednej z interpelacji poselskiej do ministra sprawiedliwości posłanka zaapelowała o zmianę przepisów, by ulgi podatkowe przysługujące na dzieci były zwolnione z egzekucji komorniczej. Minister sprawiedliwości stwierdził jednak, że "brak jest dostatecznych podstaw do dodatkowego zwalniania nadpłaty (zwrotu) podatku, z egzekucji komorniczej", także w przypadku ulgi na dziecko.

REKLAMA