REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundamenty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przyspieszyć budowę domu jednorodzinnego?

W jaki sposób wymiernie skrócić czas budowy domu jednorodzinnego? - Wiele zależy od wybranych przez nas technologii. W sukurs przychodzą zarówno nowoczesne, jak i niektóre z bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Budowa domu – krok po kroku

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

Betony cementowe specjalne

Do betonów specjalnych na bazie cementu zaliczamy: beton hydrotechniczny, betony żaroodporny i betony odporny na ścieranie. Czym się charakteryzują, na czym polega ich wykonanie?

Układanie i zagęszczanie mieszanek betonowych. Przewodnik

Aby mieszanka betonowa w szalunku była równo ułożona nie wystarczy po prostu ją w nim umieścić. Istnieje szereg zasad wg których powinniśmy rozmieszczać beton w szalunku. Np. poczynając od najniższego miejsca. Nie powinniśmy tez zapomnieć o sztychowaniu, ubijaniu i wibrowaniu betonu. Zobacz poradnik.

REKLAMA

Domieszki do betonów zwykłych

Zadaniem domieszek stosowanych do mieszanek betonowych jest zmiana właściwości mieszanki. Wzbogacając mieszanki betonowe o różne domieszki możemy wydłużyć czas wiązania betonu, obniżyć temperaturę wiązania, zmniejszyć nasiąkliwość betonu lub zwiększyć jego wytrzymałość. Zobacz jakie właściwości nadają betonom poszczególne domieszki.

Fundamenty głębokie – pale gotowe i monolityczne

Pale gotowe i pale monolityczne można wykonywać z różnych materiałów np. z drewna, stali, betonu, żelbetu lub betonu sprężonego. Zobacz, w jakich sytuacjach wykonuje się fundamenty palowe oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wykonywania.

7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie wolno dodawać do mieszanki betonowej? Szkoło jako kruszywo w mieszance betonowej. Jaki rodzaj betonu powinniśmy stosować do wykonywanie poszczególnych części budynku? Właściwości betonu. Czym się różni gruby beton od chudego. Jakie są zasady transportu betonu. Na pytania odpowiada ekspert Lafarge – Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu.

Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Na rynku mamy różne rodzaje betonu: towarowy, wodoszczelny, samozagęszczalny. Zobacz jakie mają właściwości i czym się różnią?

REKLAMA

Rodzaje fundamentów w domach jednorodzinnych

Jaki fundament wykonać pod budowanym domem? Do najczęściej wykonywanych rodzajów fundamentów nalezą: ława fundamentowa i płyta fundamentowa. Zobacz, czym się różnią.

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku? Zobacz, o czym należy pamiętać

Jak dobrze postawić fundamenty budynku, o czym należy pamiętać podczas ich wykonywania? O czym nie powinniśmy zapomnieć podczas budowy fundamentów – radzi ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – kierownik produktu.

Jak zamówić beton na budowę?

Jak zamówić beton potrzebny do budowy domu? Skąd go wziąć, jakich formalności należy dopełnić, ile to wszystko kosztuje. Na te i inne pytania na temat betonu odpowiada – ekspert firmy Laferge – światowego producenta materiałów budowlanych.

Żelbet – jeden z ważniejszych materiałów na budowie

Żelbet jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Dzięki właściwościom które posiada, konstrukcje z żelbetu są elementem praktycznie każdej większej budowy.

Fundamenty – rodzaje i zasady wykonywania

Starannie wykonane fundamenty to klucz do sukcesu. Źle wykonane fundamenty mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na przebieg budowy, ale i na późniejsze użytkowanie budynku. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania fundamentów, jakie są ich rodzaje oraz jak uniknąć błędów podczas ich budowy?

Zagęszczanie mieszanki betonowej

Wyróżniamy dwa rodzaje zagęszczania mieszanki betonowej. Zagęszczanie ręczne i zagęszczanie mechaniczne. To, który rodzaj zagęszczania wybierzemy zależy w dużej mierze od rodzaju mieszanki.

Wykonywanie fundamentów w nietypowym terenie

Jak najlepiej wykonać fundamenty w nietypowym terenie? Jak dostosować gotowy projekt z katalogu do wymagań “trudnego” gruntu? Dowiedz się jaki masz wybór i jakie wiążą się z nim koszty zanim zlecisz przeprojektowanie.

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku jest konieczną i dobrą inwestycją niezależnie od rodzaju gruntu, na którym chcemy budować dom. Jakie rodzaje hydroizolacji należy wykonać? Jaka będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom?

Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

Pogłębianie piwnicy wykonuje się w domach, w których Inwestorzy chcą zaadaptować piwnicę do celów mieszkalnych. W związku z tym, że pomieszczenia mieszkalne muszą mieć min. 2,5 m wysokości, często musimy nieco obniżyć poziom najniżej położonej kondygnacji. Jak najlepiej i najbezpieczniej można to zrobić – podpowiadamy poniżej.

Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczaniem wykopu pod fundamenty zajmuje się geodeta wykorzystując do tego celu paliki za pomocą, których wyznacza naroża domu. Zanim przystąpimy do wykonywania fundamentów, paliki trzeba usunąć.

Prace budowlane przed zimą – Fundamenty

Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Jeśli załatwiliśmy wszystkie formalności związane z budową domu, możemy zacząć jego budowę. Pierwszym krokiem jest wylanie fundamentów. Fundamenty powinny być solidne i wytrzymałe. Sprawdź, jak odpowiednio wybrać właściwy rodzaj fundamentu i jak je wykonać.

Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Fundamenty są odpowiedzialne za konstrukcję całego domu, dlatego ważne jest, aby były trwałe i wytrzymałe. Zanim rozpoczniemy wykonanie fundamentów, należy dokładnie zaplanować całą inwestycję, aby uniknąć ewentualnych błędów. Po ukończeniu budowy wprowadzanie poprawek fundamentowych nie będzie już możliwe.

Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu. Oprócz tego mogą być murowane z cegły lub bloczków betonowych. Ze względu na funkcję, jaką pełnią fundamenty, materiał do ich wykonywania powinien charakteryzować się wysoką wytrzymałością, trwałością i odpornością na wilgoć. Beton posiada takie parametry, ale musi być on dobrze przygotowany. Beton do wykonywania fundamentów może być towarowy, czyli przywieziony z wytwórni lub wytworzony na placu budowy.

Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Izolowanie termiczne ław fundamentowych ochroni nas przed zbyt dużymi stratami ciepła z budynku, co pozwoli nam zaoszczędzić w późniejszym czasie na ogrzewaniu. Stosowanie styropianu XPS zapewni nam poza izolacją termiczną także dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów lub powstającymi poprzez korzenie roślin i drzew.

Krok po kroku: jak stworzyć plan remontu?

Zabierając się do gruntownego remontu, warto przygotować sobie harmonogram poszczególnych robót. Taki plan pozwoli nam nie tylko zachować odpowiednią kolejność wykonywania poszczególnych robót, ale także pozwoli nam szybko i sprawnie przejść przez cały proces remontu.

Jak wykonać podbicie fundamentów?


Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Fundamenty to solidna podstawa każdego budynku. Fundamenty są najbardziej obciążonym elementem konstrukcji , dlatego ich uszkodzenia należy naprawiać bardzo dokładnie a najlepiej po wydaniu opinii przez osoby w tym celu wykwalifikowane. Sposób naprawy fundamentów, zależy od materiału z jakiego są wykonane i oczywiście od wielkości uszkodzenia.

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Hydroizolacje fundamentów są ważnym elementem ochrony konstrukcji budynku przed działaniem wilgoci oraz wody będącej pod ciśnieniem. Izolacje te mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej stosowanie są izolacje bitumiczne.

Jak zbroić ławy fundamentowe?

Przy wykonywaniu fundamentów betonowych istnieje możliwość zastosowania zbrojenia. Takiej możliwości nie mamy np. przy fundamentach murowanych. Zbrojenie pełni ważną funkcję konstrukcyjną dzięki swej współpracy z betonem.

Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Wykonywanie opaski betonowej wokół budynków coraz częściej tłumaczone jest względami estetycznymi niż praktycznymi, które miałyby na celu poprawę izolacji przeciwwodnej. Jej stosowanie czasami bywa błędem.

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak solidnie wykonać fundamenty?

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?



Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.

Czym jest hydroizolacja typu średniego?


Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolacje typu średniego stosowane są głównie w budynkach posadowionych na gruntach przewarstwionych.

Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?


Izolację lekką stosuje się do ochrony fundamentów i ścian piwnic przed działaniem wilgoci w miejscach powyżej poziomu wody gruntowej.

Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Hydroizolacje chronią budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolację typu ciężkiego wykonuje się szczególnie wtedy, gdy poziom posadowienia jest poniżej poziomu wód gruntowych.

Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.

Fundament a piwnica

Ściana ścianie nierówna. Każda ściana w zależności od położenia, obciążenia i pełnionych funkcji powinna mieć inne, dostosowane do wymienionych warunków właściwości.

Naprawa betonu

Beton nie jest niestety niezniszczalny. Często pojawiają się na nim rysy i pęknięcia. Aby oszczędzić sobie kłopotów i kosztów lepiej takie ubytki usuwać od razu.

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.

REKLAMA