REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Ile może wynosić opłata targowa?

Opłata targowa pobierana jest od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach. Kto ustala jej wysokość? Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatkach opłatach lokalnych w tej kwestii?

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

REKLAMA

Rozwód a prawo do alimentów

Uznanie jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście świadczeń alimentacyjnych. Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może bowiem ubiegać się o orzeczenie alimentów od drugiego małżonka, jeżeli znajduje się w niedostatku. Jeżeli małżonek nie został uznany w wyroku rozwodowym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jeżeli znalazł się w niedostatku, jest uprawniony do żądania świadczeń alimentacyjnych od byłego małżonka.

Gdzie szukać adwokata kościelnego?

Urząd adwokata kościelnego to wyraz pastoralnej troski Prawodawcy o dobro stron procesowych, a także o kompetentną pomoc prawną dla małżonków ubiegających się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jak znaleźć kompetentnego adwokata kościelnego?

Okiem Eksperta: Rozwód w Niemczech

Przymus adwokacki, jednoroczna rozłąka, brak orzekania o winie. Sprawdź jak wygląda rozwód w Niemczech.

Siła portali społecznościowych w gminie

Konsultacje, opinie, wymiana poglądów na temat gminy lub jej włodarzy to tylko kilka z możliwości, jakie dają portale społecznościowe. Ale jest to także miejsce, które buduje relacje i wspólnotę między mieszkańcami.

REKLAMA

Zmiany w przyznawaniu gminnych lokali

Lokale gminne tylko dla najuboższych, ograniczona pomoc w formie dodatków mieszkaniowych – to zmiany jakie proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Rozwód w USA - czego unikać?

Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu, powinieneś pamiętać, że wiele z Twoich zachowań ma wpływ na wynik sprawy rozwodowej, a także na długość i koszty procesu. Adwokat amerykański radzi jak uniknąć błędów.

Oddawanie mienia ruchomego jednostki samorządowej w najem, dzierżawę lub użytkowanie

Czy gminna jednostka budżetowa może wypożyczać sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik itp.) swoim pracownikom do celów prywatnych? Jak postąpić w przypadku, gdy wypożyczony sprzęt ulegnie uszkodzeniu?

Jak przeprowadzić rozwód w Wielkiej Brytanii?

Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu w Wielkiej Brytanii jest wypełnienie pozwu o rozwód (petition for divorce). Podstawą do uzyskania rozwodu jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Gminy częściej dopłacą za pobyt seniora w domu opieki

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej ma podwyższyć kwotę dochodu, która zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności współpłacenia za pobyt seniora w domu pomocy społecznej.

Zadania samorządów dotyczące przystanków w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym

Z początkiem marca br. gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.

Obowiązek leczenia odwykowego - co dalej?

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ustanawia zasadę dobrowolności leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu. O zastosowaniu procedury wobec osoby uzależnionej stanowi sąd rejonowy, właściwy miejscu zamieszkania lub przebywania tej osoby.

Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, które zostało rozwiązane przez rozwód, jest możliwy tylko w odniesieniu do małżonków. Zmiana taka dotyczy jedynie małżonka, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko. Sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym.

Rozwód w przypadku choroby jednego z małżonków

Orzeczenie rozwodu następuje poprzez wyrok sądu, który zapada w razie ustalenia, że doszło między małżonkami do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia i nie zachodzą negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu.

Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Jeżeli strona nie zgadza się z wyrokiem sądu, jest z niego niezadowolona i jest przekonana, że sąd nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności koniecznych do należytego rozpatrzenia sprawy, może zaskarżyć wyrok poprzez wniesienie apelacji - do sądu II instancji, czyli sądu apelacyjnego.

Jak uchwalany jest budżet gminy i miasta?

Każda gmina i miasto dysponuje swoim własnym budżetem, którego uchwalenie należy do kompetencji rady gminy bądź rady miasta.

Porada Eksperta: Co robić, gdy zbliżasz się do rozwodu w USA?

Jeżeli myślisz, że Twoje małżeństwo po prostu jest już nie do uratowania lub Twój małżonek/małżonka właśnie powiedział(a) Ci że chce się rozwieść, możesz podjąć pewne kroki aby zabezpieczyć siebie i dzieci.

Czym jest podstawienie wierzytelności hipotecznej?

Nowelizacja przepisów dotyczących hipoteki daje możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością. Jest to tzw. podstawienie wierzytelności hipotecznej. Co trzeba zrobić, by skorzystać z nowego uprawnienia?

Jak zawrzeć związek małżeński przez pełnomocnika?

Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie - w którym mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa - zostało złożone przez pełnomocnika.

Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków polega na tym, że w trakcie trwania małżeństwa istnieją tylko majątki osobiste i nie ma majątku wspólnego, natomiast w chwili ustania tego ustroju następuje wyrównanie dorobków. Ustanie następuje, np. poprzez rozwiązanie umowy, rozwód. Małżeńskie umowy majątkowe muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Od chwili zawarcia umowy pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Rozdzielność majątkowa

Jest to jeden z typów małżeńskiego ustroju majątkowego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, a jedynie dwa odrębne majątki osobiste każdego z nich.

Rozwód

Jest to jedna z przyczyn ustania małżeństwa. Jest orzekany wyrokiem sądu na żądanie małżonków, w przypadku gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Małżeństwo

Instytucja małżeństwa kojarzy się ze związkiem emocjonalnym dwojga osób. Dla prawnika jest to jednak przede wszystkim instytucja prawna, wywierająca szereg konsekwencji w wielu dziedzinach prawa.

Konkubinat

Konkubinat jest to nieformalny związek dwóch osób. Nieformalny charakter związku jest kryterium rozróżniającym konkubinat od małżeństwa. Pod względem prawnym nie stosuje się do konkubinatu żadnych rozwiązań dotyczących małżeństwa.

Konkordat

Konkordat to jest to rodzaj umowy międzynarodowej zawieranej przez Stolicę Apostolską z państwami. Normuje on stosunki między władzą świecką a kościelną w danym państwie.

Jakie są obowiązki właściciela psa?

Pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia nie można zapominać o kilku, bardzo istotnych obowiązkach. Jakich?

Jednostka samorządu terytorialnego

Jednostka samorządu terytorialnego. Od reformy z 1999 roku obowiązuje w Polsce trójstopniowa struktura samorządu terytorialnego. W ramach tego podziału wyodrębniono gminę, powiat i województwo.

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

"Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

Zgodnie z ogólną zasadą, osoba posiadająca zdolność procesową może osobiście występować w sądzie jako strona procesowa w postępowaniu o nieważność małżeństwa i bronić swoich praw, robi to wówczas na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność w sytuacji, kiedy domniemywa się nieznajomość prawa u tej osoby. Aby zapobiec działaniu na własną szkodę, strona może ustanowić sobie w tym celu adwokata.

Ekspert radzi: czyj dom po rozwodzie?

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego automatycznie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że przed ślubem podpisali intercyzę). Wszystko, czego dorobią się w trakcie trwania małżeństwa, zarówno wspólnie, jak i samodzielnie - zalicza się do wspólnego majątku. Gdy dochodzi do rozwodu, wspólność majątkowa automatycznie ustaje, a małżonkowie mogą wnosić o podział majątku zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa.

Gmina

Gmina jest częścią struktury samorządowej naszego kraju, która jest trójstopniowa. Gmina jest stopniem najniższym, tym najbliżej obywatela. Jest to wspólnota samorządowa mieszkańców na odpowiednim terytorium.

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Bigamia

Bigamia jest to pozostawanie w związku małżeńskim w więcej niż jedną osobą. W polskim prawie jest ona zabroniona na podstawie Kodeksu Karnego, jest typem czynu zabronionego.

Akt małżeństwa

Akt małżeństwa jest jednym z aktów stanu cywilnego. Stanowi dowód zawarcia małżeństwa.

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w lokalu urzędu stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Inną ewentualnością jest zawarcie tzw. ślubu konkordatowego, który wywołuje skutki cywilnoprawne. Przepisy przewidują jednak także inną możliwość, jaką jest zawarcie małżeństwa poza lokalem USC.

Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Jakich formalności należy dopełnić, aby zawrzeć małżeństwo?

Formalności związane z zawarciem małżeństwa konkordatowego

Od 1998 roku, kiedy Polska ratyfikowała Konkordat łączący ją ze Stolicą Apostolską, istnieje możliwość zawierania tzw. ślubów konkordatowych. Jaki skutki wywołuje zawarcie takiego ślubu? Jakie formalności należy wypełnić?

Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Zawarcie małżeństwa nie musi nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Istnieje możliwość, aby ślub zawarty przed duchownym wywołał także skutki cywilne. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku spraw, aby, w świetle prawa, małżeństwo było ważne. Jakich?

Towarzystwa budownictwa społecznego

Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.

Regionalne izby obrachunkowe

Regionalne izby obrachunkowe są państwowymi organami nadzoru i kontroli gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego.

Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie?

Niekiedy małżonek nie życzyłby sobie, aby jego małżonka po rozwodzie nadal nosiła ich wspólne nazwisko. Nie ma jednak możliwości prawnego sprzeciwienia się chęci pozostania przez żonę przy wspólnym nazwisku małżonków.

Unieważnienie małżeństwa

Unieważnienie małżeństwa oznacza stwierdzenie przez sąd, że nie zostało ono ważnie zawarte.

Wspólność majątkowa małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Separacja

Separacja to rozdzielenie małżonków „od stołu i łoża”, sposób rozwiązania wspólnoty małżeńskiej bez możliwości wstąpienia w nowy związek małżeński.

Wyrok rozwodowy

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

REKLAMA