Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu gmina. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące gmina.
Aktualizacja: 18.10.2018
Z Wiesławem Gołaszewskim, wójtem gminy Płaska o wyróżnieniu w ogólnopolskim programie Symbol Polskiej Samorządności 2018, rozmawia Michał Woźniakowski. »
Aktualizacja: 07.08.2018
Z Elżbietą Krajewską, wójtem pomorskiej gminy Sadlinki rozmawia Dariusz Brombosz. »
Aktualizacja: 17.10.2012
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w przypadku zaistnienia konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie ze względu na jej niezdolność do samodzielnej egzystencji, gdy osoba ta nie została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. »
Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie
Aktualizacja: 19.06.2012
Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. »
Wniosek o wydanie dowodu osobistego
Aktualizacja: 30.11.2011
Każdy pełnoletni obywatel zamieszkały w Rzeczpospolitej Polskiej jest zobowiązany do posiadania dowodu osobistego. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek. Co zawrzeć we wniosku o dowód osobisty oraz gdzie należy ubiegać się o wydanie dowodu osobistego? »
Kto może zostać wójtem w gminie?
Aktualizacja: 11.10.2018
Wójtem może zostać wyłącznie osoba spełniająca określone warunki, przewidziane w przepisach prawnych. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by zostać wybranym wójtem? »
Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?
Aktualizacja: 22.05.2011
Choć zasadą jest, że na wycięcie drzewa z terenu nieruchomości nie jest wymagane pozwolenie, ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka wyjątków. Wskazuje ona takie sytuacje, kiedy na usunięcie drzewa nie jest wymagane pozwolenie, a co za tym idzie – nie pobiera się opłat. »
Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego
Aktualizacja: 04.03.2011
Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu. »
Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności
Aktualizacja: 28.01.2011
Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć. »
Aktualizacja: 03.08.2011
Obowiązek uiszczenia opłaty eksploatacyjnej spoczywa na podmiocie wydobywającym kopalinę lub prowadzącym inną działalność regulowaną ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Opłata eksploatacyjna stanowi dochód własny gminy na terenie, której prowadzona jest działalność objęta koncesjonowaniem. »
Aktualizacja: 03.08.2011
Opłata adiacencka to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości. »
Wymiana i unieważnienie dowodów osobistych
Aktualizacja: 01.08.2011
Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw od dnia 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady dotyczące wymiany oraz unieważnienia dowodów osobistych. »
Zwolnienia od podatku od środków transportu
Aktualizacja: 03.08.2011
Zwolnienia od podatku od środków transportu reguluje art. 12 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych. »
Ustalanie wyników wyborów na wójta
Aktualizacja: 30.10.2010
Wójt wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Wybory wójtów zarządza Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, łącznie z wyborami do rad gmin. »
Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?
Aktualizacja: 25.03.2014
Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje. »