REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Grzywna, Wykroczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym od 1 maja 2021 r.

Zmiany w kks. Ministerstwo Finansów informuje, że 1 maja 2021 r. zaczną obowiązywać zmiany, które uproszczą i przyśpieszą postępowania mandatowe. Sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe uniknie postępowania sądowego. Podwyższone grzywny będą stosowane tylko za najpoważniejsze wykroczenia skarbowe np. związane z przemytem.

Jakie sankcje karno-skarbowe wynikają z przepisów prawa celnego?

Sankcje skarbowe mogą wynikać z przepisów kodeksowych prawa karnego skarbowego i prawa karnego lub z przepisów odrębnych. Za złamanie niektórych przepisów nakładane są sankcje w postaci kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia mienia. Sankcje karne związane z prawem celnym możemy odnaleźć natomiast tam, gdzie mamy do czynienia z długiem celnym oraz tam, gdzie muszą zostać spełnione ograniczenia w obrocie towarowym z zagranicą, wynikające ze stosowania środków polityki handlowej. Karom podlegają też błędy popełniane w zgłoszeniach celnych, które mają bezpośredni wpływ na należności celno-podatkowe. Jak widać, sankcje karno-skarbowe mogą występować w różnych sytuacjach – przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zagadnieniu.

Jazda bez świateł? Mandat i punkty karne dla kierowcy.

Jazda bez świateł? Mandat i kontrola drogowa to pewnik. Jak wysoka jest kara i ile punktów karnych zostanie dopisanych kierowcy? Sprawdźmy.

Jazda na zderzaku: od kiedy nowe przepisy?

Jazda na zderzaku: od kiedy stanie się wykroczeniem i będzie karana? Za sprawą podpisu prezydenta nowe zapisy wejdą w życie 1 czerwca.

REKLAMA

Największe pułapki dla firm w postępowaniu karno-skarbowym

W ostatnim czasie wiele mówi się o zaostrzaniu kar dla podatników za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Zapowiedzi te wydają się o tyle niepokojące, że nawet najwyższa staranność w prowadzeniu spraw podatkowych, postępowanie zgodnie z uzyskaną interpretacją podatkową i podejmowanie wszelkich działań, by wyeliminować ryzyko naruszenia przepisów może nie być wystarczająca – aby nie zetknąć się z finansowymi organami ścigania. Przedstawiciele podatnika, mimo to, mogą być na wiele lat uwikłani w postępowanie karnoskarbowe udowadniając, że żaden z nich nie jest wielbłądem.

Taryfikator punktów karnych - jakie kary czekają na kierowców?

Taryfikator punktów karnych dotyczy szeregu wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jaka kara czeka na prowadzących w Polsce?

Taryfikator mandatów: aktualna wysokość kar dla kierowców

Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.

Podwyższenie maksymalnej wysokości mandatów karnych skarbowych

Mandaty karne skarbowe. Ustawodawca chce podwyższenia maksymalnej wysokości mandatów karnych skarbowych, z dotychczasowej podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz kategorycznie sprzeciwia się zmianom.

REKLAMA

Kara za brak zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS

Niezgłoszenie umowy o dzieło do ZUS niesie za sobą pewne konsekwencje. Od 1 stycznia 2021 r. płatnicy składek mają nowy obowiązek rejestracji dzieła w ZUS. Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązku w odpowiednim terminie?

Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje

Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?

Kara grzywny w Kodeksie wykroczeń

Kara grzywny jest nieco inaczej uregulowana w prawie wykroczeń niż w prawie karnym materialnym. Istotną różnicą jest fakt, iż grzywnę w prawie wykroczeń wymierza się kwotowo, a nie w stawkach dziennych jak ma to miejsce w prawie karnym. Ile wynosi kara grzywny w prawie wykroczeń i kiedy może być orzeczona?

Ile punktów karnych za telefon? Kara jest wysoka!

Ile punktów karnych za telefon? Korzystanie z telefonu - czy to rozmowa, czy pisanie SMS-ów - jest wykroczeniem obwarowanym dość wysoką karą.

Kara grzywny w Kodeksie karnym

Kodeksowy wymiar kary grzywny został ściśle uregulowany przez ustawodawcę, przez co grzywna może być wymierzona tylko w granicach tzw. widełek. Jaki jest zatem wymiar kary grzywny i kiedy może być ona orzeczona?

Cudzoziemiec nie stawił się w pracy - co zrobić?

Cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie na pracę w Polsce. Co w sytuacji, gdy nie stawił się w pracy? Jaki obowiązek ma pracodawca?

Mandat za czerwone światło z kamery. Jak wysoka jest kara?

Wjazd na skrzyżowanie na wczesnym czerwonym jest popularnym wykroczeniem. Dlatego sprawdź ile wynosi mandat za czerwone światło z kamery.

Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2021 roku

W roku 2021 podatnikom grozić będą jeszcze wyższe niż w 2020 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Sankcje za naruszenie obowiązków w zakresie nowego JPK_VAT

JPK VAT zawierają obowiązkowe informacje podatkowe. Dlatego niezłożenie JPK lub wysyłka pliku z błędami będzie skutkować nałożeniem na jednostkę kary grzywny.

Covidowe mandaty - sędziowie mają wątpliwości prawne

Czy covidowe mandaty można nazwać bublem prawnym? Legalność ich wypisywania podważają sędziowie.

Jakie kary przewiduje Kodeks karny?

W społeczeństwie, a co za tym idzie, także na forach internetowych, często dochodzi do mylenia kar jakie grożą sprawcom. W rezultacie zdarza się, że kary uregulowane w różnych aktach prawnych jak np. w kodeksie karnym skarbowym czy kodeksie wykroczeń są zaliczane do jednego katalogu. W związku z powyższym pojawia się pytanie: jakie kary zostały uregulowane w ustawie karnej i jaki jest ich wymiar?

Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Często pracownik ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego oraz do urlopu zaległego, a więc tego, którego nie wykorzystał w poprzednim roku kalendarzowym. Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Wyższe kary za śmiecenie w lesie

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Ile mają wynosić nowe kary?

Kto korzysta z prawa do błędu przedsiębiorcy?

Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorca ma prawo do popełnienia błędu. W przypadku naruszenia przepisów przedsiębiorca nie otrzyma kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia naruszenia w określonym terminie. Kto korzysta z prawa do błędu?

Kary za nieprzestrzeganie zasad bhp w czasie pandemii koronawirusa

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bhp przedsiębiorcy grożą sankcje finansowe, a kiedy jego zaniechanie doprowadzi do bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega on odpowiedzialności karnej. Jakie kary grożą za niestosowanie się do przepisów ustaw dotyczących koronawirusa oraz decyzji, zaleceń i wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego bądź wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego?

Kary za naruszenie zasad BHP w związku z koronawirusem

Naruszenie zasad BHP w związku z koronawirusem może wiązać się z karą finansową dla przedsiębiorcy oraz odpowiedzialnością karną. Dotyczy to zaleceń służb sanitarnych i rządu. Jak wysoka może być kara pieniężna oraz kara pozbawienia wolności?

Jakie kary są przewidziane w Kodeksie wykroczeń?

Kara grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności czy dożywocia są najbardziej znanymi karami jakie występują w prawie karnym. Czy prawo wykroczeń również przewiduje takie kary?

Poważne niszczenie roślin i zwierząt a odpowiedzialność karna

W Polsce karalne jest niszczenie roślin i zwierząt w znacznych rozmiarach oraz takie, które wyrządza istotną szkodę. RPO proponuje określenie w sposób ilościowy i jakościowy konkretnych czynów. Przykładem jest zabicie jednego rysia, który należy do rzadkiego gatunku.

Niedziela handlowa i niehandlowa w 2020 r. - kalendarz

Niedziela handlowa w 2020 r. miała docelowo wystąpić tylko 7 razy w całym roku kalendarzowym. Pozostałe niedziele są niehandlowe. Sklepy otwarte są w określone niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Poznaj kalendarz niedziel handlowych w 2020 r. Z powodu pandemii koronawirusa w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa.

Prowadzenie dziecka za rękę po chodniku wykroczeniem?

Sąd Rejonowy w Sokółce skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o art. 89 Kodeksu wykroczeń. Zdaniem sądu z konstrukcji tego przepisu wynika, iż nawet prowadzenie dziecka chodnikiem za rękę jest wykroczeniem.

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym - wyższe kary, nowe przestępstwa

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Wprowadzenie ich w życie oznaczałoby m.in. podwyższenie najniższych kar grzywny (z 10 do 20 stawek dziennych), wprowadzenie wyższych sankcji, rozszerzenie katalogu przypadków, kiedy możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia określonej działalności, wydłużenie okresów przedawnienia karalności, a także wprowadzenie nowych przestępstw.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe - kary dla księgowych

Jakiego rodzaju sankcje grożą księgowym za oszustwo podatkowe, nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie ksiąg, niewpłacenie podatku, niepobranie podatku czy też za brak złożenia informacji podatkowej? Jakie granice kwotowe kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe obowiązują w 2019 r.?

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe - kary dla księgowych

Jakiego rodzaju sankcje grożą księgowym za oszustwo podatkowe, nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie ksiąg, niewpłacenie podatku, niepobranie podatku czy też za brak złożenia informacji podatkowej? Jakie granice kwotowe kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe obowiązują w 2019 r.?

Przepisy prawa karnego skarbowego bardziej restrykcyjne

Wydłużenie okresów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych, wzrost najniższej liczby stawek dziennych w przypadku kary grzywny – to część zmian, które przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie 2019 r.

Odśnieżanie dachu - obowiązki i kary

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachu i z jakich przepisów wynika? Jaki kary grożą osobom, które nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów?

Wzrost kar za niektóre przestępstwa skarbowe

Nowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości zakłada wprowadzenie wyższych kar za niektóre przestępstwa skarbowe. Proponuje się m.in. podniesienie najniższej liczby stawek dziennych kary grzywny wymierzanej za przestępstwo skarbowe - z 10 do 20.

Wniosek o całkowite lub częściowe umorzenie grzywny – WZÓR

Przepisy Kodeksu karnego wykonawczego przewidują możliwość umorzenia grzywny w całości lub w części. Instytucja umorzenia grzywny, choć w praktyce rzadko stosowana, może zostać wykorzystana, jeżeli skazany, z przyczyn od niego niezależnych, nie uiścił grzywny, a wykonanie tej kary w innej drodze okazało się niemożliwe lub niecelowe. Jak powinien wyglądać wzór wniosku o całkowite lub częściowe umorzenie grzywny?

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty – WZÓR

Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty. Należy jednak pamiętać o tym, że sąd może swoją decyzję odwołać w uzasadnionych przypadkach. Jak powinien wyglądać wzorcowy wniosek o rozłożenie grzywny na raty?

Przedawnienie mandatu i przedawnienie wykroczeń - kiedy następuje?

Kara grzywny nałożona za wykroczenia w drodze mandatu karnego ulega przedawnieniu, co oznacza, iż po upływie określonego przepisami czasu nie ma możliwości przymusowego wyegzekwowania należnej grzywny w drodze przymusu. Zgodnie z przepisem art. 45 § 3 kodeksu wykroczeń „orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęło 3 lata”. Istotnym z punktu widzenia terminu, w którym następuje przedawnienie kary jest moment uprawomocnienia się mandatu karnego. Chwila uprawomocnienia się jest ściśle związana z rodzajem wystawionego przez funkcjonariusza uprawnionej służby mandatu karnego.

Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2019 roku

W roku 2019 grozić będą jeszcze wyższe niż w 2018 r. kwoty grzywien, jakie można orzec za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu została uregulowana w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wprowadzonej w tym roku. Czym jest strefa czystego transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do takiego obszaru?

Dłuższy termin na opłacenie mandatu i inne zmiany w Kodeksie wykroczeń

Dłuższy termin na opłacenie mandatu np. za złe parkowanie i inne zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu wykroczeń, którą uchwalił Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.

Jaka kara grozi za samowolne ustawienie, zniszczenie lub przesunięcie znaku drogowego?

Nieuzasadnione ustawianie, usuwanie, niszczenie, uszkadzanie, włączanie czy wyłączanie znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego to wykroczenie, którego sprawca może bardzo pożałować. Zgodnie z art. 85. k.w. takie zachowanie podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności albo aresztu do 30 dni.

Zagracona klatka schodowa - co na to prawo?

Zagracone klatki schodowe oraz garaże podziemne nie należą do rzadkości. Należy jednak pamiętać o przepisach przeciwpożarowych oraz o regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jakie kary grożą niezdyscyplinowanym lokatorom?

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?

Publiczne oglądanie meczu – jakie kary dla uczestników imprez masowych?

Podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata wielu kibiców podziwia zmagania piłkarzy w specjalnie do tego przygotowanych strefach kibica. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż publiczne oglądanie meczu może być imprezą masową artystyczno-rozrywkową. Za niewłaściwe zachowanie uczestnicy takich imprez mogą ponieść kary. Jakie?

Grillowanie - sąsiedzi i prawo

"W majówkę chciałabym zaprosić znajomych na grilla. Mieszkamy w domu szeregowym pod miastem. Nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z dwiema innymi. Czy nasi sąsiedzi mogą nam zarzucić, że grillowanie jest niezgodne z prawem?" - pyta pani Dorota.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych 2018

Zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych obowiązuje od 9 marca 2018 r. Co to oznacza w praktyce? Czy od tej zasady są jakieś wyjątki?

Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu Kodeksu wykroczeń

Sąd Najwyższy uznał, iż Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu Kodeksu wykroczeń. Od zasady tej są jednak wyjątki. „Dostęp do niektórych treści wymaga np. zalogowania się i w takich sytuacjach pojawić się może wątpliwość czy mówimy o przestrzeni publicznej” - wyjaśniał sędzia sprawozdawca.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC - ważne zmiany dla kierowców

W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Nowe przepisy sprawią, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi pożądane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

REKLAMA