REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument za granicą, Dokument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprawnienia do kierowania pojazdami. Nowelizacja rozporządzenia – będzie nowy wzór dokumentu

Dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdami powinny być odpowiednio zabezpieczone przed fałszerstwem. Z tego powodu zachodzi potrzeba określenia nowego wzoru dokumentu.

Rząd PiS niszczy dokumenty? Rzecznik Müller: jest ewidencja wszystkich dokumentów, papierowych i elektronicznych

Jest ewidencja dokumentów, w szczególności dokumentów niejawnych, zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Nie da się ich kasować tak, jak posłowie opozycji widzieli zapewne w filmach - powiedział 20 października 2023 r. rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej WEBINARIUM

Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 17 lutego 2023 roku. Webinarium wyjątkowo potrwa aż 1,5 godziny. Polecamy!

Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych

Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.

REKLAMA

Spory transgraniczne - na co najczęściej skarżą się konsumenci?

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK podsumowuje zgłoszenia otrzymane w 2021 roku.

Janusz Kulig: minęło 17 lat, pamiętamy! Czyli film o polskim mistrzu

Janusz Kulig był jednym z najlepszych kierowców rajdowych w Polsce. Jego karierę 17 lat temu przerwał wypadek. Motowizja przygotowała o nim film.

Odpowiedź na reklamację w Polsce i UE - w jakim terminie?

W niektórych przypadkach przedsiębiorca ma nawet kilka tygodni na odpowiedź na reklamację. Przepisy obowiązujące w Polsce mogą wydawać się skomplikowane. Jak jest zatem w pozostałych państwach UE?

Rejestr Dokumentów Publicznych - sprawdź prawdziwość dokumentu

Sprawdź czy masz do czynienia z dokumentem oryginalnym czy podrobionym. Od 12 lipca 2020 r. można już skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez MSWiA

REKLAMA

Jak walczyć z fałszerstwami dokumentów?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje co trzeba wiedzieć o ustawie o dokumentach publicznych. Nowy akt prawny wprowadza m.in. definicję repliki dokumentu publicznego.

Termin wydania świadectwa pracy a data przygotowania pisma

Świadectwo pracy pracodawca wydaje pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jaki termin na wydanie świadectwa pracy przewiduje Kodeks pracy? Jaka data przygotowania świadectwa pracy powinna znaleźć się w prawym górnym rogu świadectwa pracy?

Umowa na okres próbny 2020 – wzór

Umowa na okres próbny zawierana jest jako pierwsza z umów z danym pracownikiem w celu sprawdzenia go na konkretny stanowisku pracy. Zgodnie z aktualnym na 2020 r. Kodeksem pracy trwa maksymalnie 3 miesiące i można ją wypowiedzieć. Jak wygląda wzór umowy o pracę na okres próbny?

Dokumenty publiczne online już w 2019 r.

Ustawa o dokumentach publicznych przyjęta przez Sejm. Ustawa wprowadza trzy kategorie dokumentów. Zakłada także stworzenie rejestru wzorów dokumentów publicznych dostępnego online.

Podróż z dronem - przewóz samolotem i bezpieczne loty za granicą

Jak zgodnie z prawem przewieźć drona samolotem? O czym pamiętać wykonując loty bezzałogowym statkiem powietrznym w kraju i za granicą? Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o najważniejszych zasadach.

Nowe wzory paszportów 2018

Wzór nowych paszportów znaleźć można w projekcie rozporządzenia w sprawie nowego wzoru paszportów. Projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

Zaświadczenie o niekaralności jest niezbędnym dokumentem wymaganym przez pracodawcę przy rekrutacji na stanowisko, na które ustawa wymaga niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, w punkcie informacyjnym lub listownie.

Co grozi za podrobienie podpisu?

Zjawisko podrabiania podpisów jest jeszcze w Polsce dość powszechne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podpisanie się za kogoś jest zabronione i może pociągać za sobą poważne konsekwencje, nawet jeżeli osoba, za którą się podpisujemy wyrazi na to zgodę. W skrajnych przypadkach za podrobienie podpisu idzie się do więzienia.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

Konstytucja Firmy Rodzinnej

Kontynuując cykl artykułów poświęconych najważniejszym mechanizmom Ładu Rodzinnego przyjrzyjmy się jednemu z mnie najbliższych – Konstytucji Firmy Rodzinnej. To jeden z najbardziej kompleksowych dokumentów rodzinnych, który porównać można do przewodnika prowadzenia firmy, napisanego wspólnie przez jej założycieli. Dzięki niemu przyszłe pokolenia mogą poznać cele i sposób zarządzania firmą rodzinną, jakie przyświecały jej założycielom lub cele te modyfikować idąc z duchem czasu.

Powiadomienie sms lub e-mail, że nowy paszport jest gotowy do odbioru

MSWiA przygotowało ułatwienie dla osób składających wniosek o nowy paszport. Od 1 czerwca 2017 r. informację o tym, że dokument jest już gotowy do odbioru będzie można otrzymać e-mailem lub sms-em.

Dotacje dla polskich instytucji kultury działających za granicą

Ruszyły prace nad zmianą ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zgodnie z założeniami nowelizacji na dotację finansową będą mogły liczyć polskie instytucje kultury działające za granicą.

Rozwój PPP w Polsce 2017 r.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało propozycję zmian w prawie, które mają na celu ułatwić realizację przedsięwzięć w formule PPP. Zmiany prawa to tylko niektóre działania podjęte przez Ministerstwo.

Kto poświadczy zgodność odpisów dokumentów z oryginałem?

Jedną z proponowanych zmian w KPA jest upoważnienie pracowników organu prowadzącego postępowanie do poświadczenia za zgodność odpisu dokumentu z oryginałem. Upoważniony pracownik na żądanie strony i po okazaniu oryginału dokumentu wraz z odpisem poświadczy za zgodność. Rozwiązanie ma na celu odciążenie strony postępowania administracyjnego od ponoszenia dodatkowych kosztów.

Wymiana dowodu osobistego 2017

Dowód osobisty traci ważność po upływie 10 lat od daty wydania. Po tym czasie należy wymienić dokument na nowy. Jest to bezpłatne i możliwe w dowolnym urzędzie lub przez Internet.

Dokumenty urzędowe a moc dowodowa

Kwestia dowodów w postępowaniu  jest powiązana z zasadami ogólnymi działania administracji. Chodzi tu konkretnie o zasadę dążenia organu do prawdy obiektywnej. Wyraża ją art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego. (dalej: k.p.a.)

Czy głównemu księgowemu można powierzyć obowiązki w zakresie zatwierdzania dokumentów księgowych do wypłaty

W instytucji kultury nie ma osoby zatrudnionej na stanowisku zastępcy dyrektora (takie stanowisko nie jest przewidziane w regulaminie organizacyjnym). Czy w takim razie można na czas nieobecności dyrektora (np. urlopu wypoczynkowego) udzielić upoważnienia do zatwierdzania do wypłaty dowodów księgowych głównemu księgowemu?

Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy"

Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy" odbędą się 3 sierpnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Elektroniczne biuro podawcze od 2016 r.

Ustawa przewiduje możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną i dokonywania doręczeń elektronicznych (za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze”) we wszystkich sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i w postępowaniach egzekucyjnych, które są prowadzone przez komornika.

Czy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby złożyć brakujący podpis?

Kiedy odwołanie trafia do urzędu bez podpisu, organ nie może zobowiązać strony do stawienia się w urzędzie. W takiej sytuacji należy wezwać daną osobę do uzupełnienia brakującego podpisu w terminie do 7 dni z pouczeniem pozostawienia podania bez rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji dopuszcza się komunikacje drogą korespondencyjną.

Oświadczenie woli u notariusza

Czym jest tzw. oświadczenie woli, czyli konstrukcja prawna, z którą w praktyce notarialnej mamy do czynienia bardzo często? Jakie warunki powinno spełniać oświadczenie woli by zostało uznane za prawnie skuteczne?

Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentów, jakich zamawiający może zadąć od wykonawcy w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej i finansowej nie ustanawiają hierarchii dokumentów, jakie może złożyć wykonawca w celu udowodnienia, że spełnia warunki udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego.

Brak dowodu osobistego za granicą

Brak ważnego dowodu osobistego za granicą należy zgłosić odpowiedniemu organowi. Czy zgubienie dowodu osobistego lub utrata ważności przez ten dokument daje konsulowi kompetencje do udzielenia pomocy obywatelowi w zakresie pośrednictwa w wydaniu dowodu osobistego?

Jakie wymogi musi spełnić opis przedmiotu zamówienia na roboty budowlane?

Zamawiający został zobowiązany do opisywania przedmiotu zamówienia na roboty budowlane za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, natomiast w przypadku, gdy przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych – za pomocą programu funkcjonalno użytkowego.

Od 1 stycznia 2015 r. nowe wzory dowodu osobistego

Od 1 stycznia 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Format dowodu pozostanie bez zmian, znikną natomiast informacje dotyczące miejsca zameldowania, kolor oczu i wzrost. Zabraknie również podpisu posiadacza.

Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?

Wprowadzenie nowej - dokumentowej formy czynności prawnej, zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy – Kodeks cywilny. Dokumentowa forma czynności prawnej ma zaistnieć w obrocie prawnym obok formy pisemnej, szczególnej formy pisemnej (z datą pewną lub podpisem notarialnie poświadczonych) oraz aktu notarialnego. Kiedy konieczne będzie jej zachowanie?

Paszport online

Sprawdzenie, czy paszport jest gotowy do odbioru jest możliwe online. Dzięki paszportowej e-usłudze wnioskodawcy mogą sprawdzić informacje o paszporcie przez Internet.

Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?

„Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?" to pytanie padające coraz częściej w związku z rozpoczynającym się sezonem wakacyjno-urlopowym. Planując wakacyjny urlop poza granicami Unii Europejskiej warto pamiętać o wyrobieniu paszportu. Poniżej podpowiadamy, jak i gdzie tego dokonać.

Dowód osobisty w 2015 roku

Dowód osobisty wydany w 2015 roku będzie dokumentem terminowym. Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych dowody osobiste będą wydawane z oznaczonym terminem ważności - na pięć lub dziesięć lat.

O czym należy pamiętać podczas zimowego urlopu?

Planujesz zimowy urlop? Bez względu na to czym podróżujesz, nie zapominaj o prawach konsumenta. W przypadku opóźnień, odwołań czy niedotrzymania warunków umowy konsumentowi przysługują odpowiednie świadczenia. O czym należy pamiętać podczas zimowego urlopu?

Obowiązek zmiany opon na zimę w krajach UE

Zima często zaskakuje kierowców, więc przed dłuższymi podróżami samochodem warto wcześniej się przygotować. W szczególności, warto zadbać o zmianę opon przed wyjazdem do krajów UE. W większości państw zmiana nie jest obowiązkowa, jednak zdarzają się wyjątki.

Konsumenci dyskryminowani przez e-przedsiębiorców

Jak wskazuje raport sieci Europejskich Centrów Konsumenckich europejscy konsumenci są dyskryminowani w sieci. Czy kiedykolwiek miałeś problem z zakupem usługi bądź produktu ze względu na miejsce Twojego zamieszkania? Czy zagraniczny e-przedsiębiorca odmówił Ci kiedyś dostarczenia towaru?

Problem z wakacjami

Sezon urlopowy dobiega końca. Wracający z zagranicznych wyjazdów turyści przywożą zdjęcia, wspomnienia i pamiątki. Niestety, niektórzy konsumenci wracają do domu również z kłopotami. Jeśli kupiony produkt okazał się wadliwy, linia lotnicza zniszczyła bagaż, a w pokoju hotelowym nie było klimatyzacji można napisać reklamację i w ten sposób egzekwować swoje prawa.

Koniec roamingu w 2014 roku?

Jednym z największych utrudnień dla konsumentów podróżujących po Europie jest roaming danych. Komisja Europejska ma w planach zniesienie kuriozalnie wysokich stawek za połączenia telefoniczne na terenie Unii Europejskiej. Początkowo, zmiany te były planowane na dalsze lata. Aktualnie Komisja Europejska chce przyspieszyć ten proces i ujednolicić rynek telekomunikacyjny już od lipca 2014 roku.

Dokumenty urzędowe a prawa autorskie

Jak stanowi art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotu prawa autorskiego nie stanowią dokumenty urzędowe, materiały, znaki i symbole. Według art. 1 tej samej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Zakupy w Chorwacji

W czasie trwających wakacji, Polacy chętnie wybierają jako miejsce swojego wypoczynku ciepłą Chorwację. Modne podczas letnich urlopów są zakupy w miejscowych sklepach. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało wskazówki, dla konsumentów w Chorwacji.

W jakim terminie można zwrócić bilet lotniczy zakupiony przez Internet?

Pasażer, który dokonuje zakupu biletu lotniczego przez Internet powinien pamiętać, że w tym zakresie nie obowiązuje 10 dniowy termin zwrotu. Czy można zwrócić bilet lotniczy?

Wakacje 2013 - przewożenie domowych pupili przez granicę

Zbliża się lato, a co za tym idzie okres wakacji, urlopów i wyjazdów. Zanim udamy się w podróż za granicę warto dowiedzieć się jak wyglądają przepisy celne w odniesieniu do przewożenia zwierząt domowych – pozwoli to uniknąć niespodzianek podczas kontroli celnej.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Do najczęściej spotykanych środków dowodowych, które mogą być zaproponowane przez strony w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa są: ich oświadczenia, zeznania świadków, dowód z dokumentów, opinia biegłych. W niniejszym artykule przedstawię najczęstsze zapytania, jak i odpowiedzi na nie, a związane bezpośrednio z naszym zagadnieniem.

Jak kupić używany samochód z Niemiec?

Przed zakupem używanego samochodu z Niemiec upewnijmy się, że sprzedawca jest wiarygodny, a przed sporządzeniem umowy dokonajmy tłumaczenia otrzymanych dokumentów.

Gdzie można wyrobić paszport?

ddd

Łatwiej o paszport od 2013 roku

Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport złożymy u dowolnego wojewody na terenie kraju

REKLAMA