REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Krajowy rejestr karny, Zatarcie skazania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KBW: kandydat skazany, ale nie wpisany do KRK, może brać udział w wyborach, chyba że zrezygnuje

Kandydat skazany, ale nie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, bierze udział w wyborach, chyba że sam zrezygnuje - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utracą mandaty? Jeśli tak – kiedy wrócą do Sejmu

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Dlatego marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie ich mandatów poselskich. Jeśli Sąd Najwyższy utrzyma w mocy postanowienie marszałka Kamiński i Wąsik przestaną być posłami. Kiedy będą mogli ponownie zasiąść w ławach Sejmu? Co mówią na ten temat przepisy? 

Zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Co się zmieni?

Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej z pieczęcią elektroniczną.

Czy pracodawca może żądać informacji o niekaralności z KRK?

Jakie są zasady pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie? Jakie są zasady zatrudniania w Polsce na niektórych stanowiskach w podmiotach sektora finansowego? Czym jest tzw. criminal check?

REKLAMA

Nowe zaświadczenia z KRK w postępowaniach o zamówienia publiczne

Zaświadczenia z KRK w postępowaniach o zamówienia publiczne odgrywają ważną rolę. Wejście w życie od 1 stycznia 2021 r. nowej ustawy Prawo zamówień publicznych oznacza konieczność pozyskania nowych dokumentów podmiotowych, w tym zaświadczeń o niekaralności dla podmiotu (tzw. KRK zbiorowe) i dla osób wchodzących w skład zarządów, rad nadzorczych i prokurentów.

Jakie dane są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym i jak się je usuwa?

Dane zgromadzone w Karnym Rejestrze Karnym mają istotne znaczenie dla osób, których dotyczą jak również dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W związku z faktem, iż dane te decydują o losie innych, ważne jest aby były aktualne i prawidłowe. Jakie dane gromadzi się w Rejestrze Karnym, jak są usuwane i jak sprawdzić czy figurujemy w Rejestrze Karnym?

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

Zaświadczenie o niekaralności jest niezbędnym dokumentem wymaganym przez pracodawcę przy rekrutacji na stanowisko, na które ustawa wymaga niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, w punkcie informacyjnym lub listownie.

Zasady udostępniania informacji z rejestru pedofilów z ograniczonym dostępem

W Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia 2017 r. opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące rejestru pedofilów. Minister Sprawiedliwości określa w nim zasady udostępniania informacji z rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposób założenia konta użytkownika.

REKLAMA

Zatarcie skazania a figurowanie w Krajowym Rejestrze Kranym

Potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności? Prowadzone jest przeciwko Tobie postępowanie karne, Prokuratura dołącza do akt sprawy Twoją kartę karną z której wynika że wciąż figurujesz w Rejestrze Karnym jako osoba skazana, pomimo iż skazania dawno uległo zatarciu? Spójrz, co powinieneś zrobić, aby uciążliwy wpis jak najszybciej znikł z Rejestru Karnego, i abyś znowu mógł być traktowany jako osoba niekarana.

Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego

Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego będącego wolontariuszem gwarantuje nowelizacja ustawy o KRK. Wolontariusze-wychowawcy kolonijni w ferie zimowe 2015 roku uzyskają zaświadczenia z KRK o niekaralności za darmo.

Zatarcie skazania – nie zawsze z upływem terminów określonych kodeksem karnym

Ustawowe terminy zatarcia skazania zostały wskazane bezpośrednio w kodeksie karnym. Jednak zatarcie skazania nie zawsze następuje wraz z upływem terminów określonych kodeksem karnym. Co w sytuacji, gdy w okresie próby sprawca popełni nowe przestępstwo?

Prawne podsumowanie lipca 2014 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących ksiąg wieczystych, Krajowego Rejestru Karnego, prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz informowania o cenach towarów i usług, które weszły w życie w lipcu 2014 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Krajowy Rejestr Karny dostępny online

Od 1 lipca 2014 r. istnieje możliwość złożenia zapytania do Krajowego Rejestru Karnego online. Zaświadczenie o niekaralności można pobrać przez Internet.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny wprowadza z dniem 1 lipca 2014 roku nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Umożliwia ona złożenie zapytania i uzyskanie odpowiedzi z KRK przez Internet (online).

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym

30 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Miedzy innymi poprawiony zostanie system wymiany dokumentów pomiędzy KRK a sądami powszechnymi.

Instytucja małego świadka koronnego

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Informacje z Krajowego Rejestru Karnego szybciej w sądzie

Od 15 stycznia 2013 r. działa system komunikacyjny łączący Krajowy Rejestr Karny z sądem rejestrowym.

Informacje z KRK szybciej trafią do sądu

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada przepływ elektronicznych odpowiedników dokumentów pomiędzy sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym.

Odpis z KRK trafi do sądu drogą elektroniczną

Wymiana dokumentów między sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym będzie się odbywać za pomocą systemu teleinformatycznego.

Zatarcie skazania w prawie karnym

Zgodnie z treścią kodeksu karnego z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, zaś wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Zatarcie skazania oznacza wieć przyjęcie przez ustawodawcę fikcji prawnej jakoby dana osoba nie była nigdy karana i związany z tym zakaz powoływania się przez inne podmioty na fakt tego skazania.

Zaświadczenie o niekaralności otrzymamy przez Internet

Informację z KRK będziemy mogli uzyskać mailem. To efekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Dobrowolne poddanie się karze przez oszusta podatkowego

Osoba, która nie płaci podatków (a organy podatkowe trafią na jej ślad) zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, co wiąże się wpisem do Krajowego Rejestru Karnego i uzyskania statusu osoby karanej. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, oszuści podatkowi często korzystają z instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Zatarcie skazania w razie skazania przez sąd innego państwa członkowskiego UE (art. 107a)

W razie skazania przez sąd innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej zatarcie skazania następuje zgodnie z prawem państwa, w którym to skazanie nastąpiło.

Wyłączenie zatarcia skazania (art. 106a)

Nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?

Obecnie, aby otrzymać zaświadczenia o niekaralności niezbędne jest złożenie wniosku na formularzu i uiszczenie stosownej opłaty. Być może wkrótce ulegnie to zmianie. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, która umożliwi otrzymanie zaświadczenia przez Internet.

Jakie są skutki zatarcia skazania?

Zgodnie z treścią przepisu art. 106 Kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, zaś wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Oznacza to przyjęcie przez ustawodawcę fikcji prawnej jakoby dana osoba nie była nigdy karana i związany z tym zakaz powoływania się przez inne podmioty na fakt tego skazania. Zatarcie skazania nie może jednak nastąpić, jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, dopóki nie wykona on tego środka karnego, jego wykonanie nie zostanie mu darowane albo nastąpi przedawnieniem jego wykonania (nie dotyczy to obowiązku naprawienia szkody).

Sąd polski uwzględni orzeczenie skazujące z UE

Dnia 8 maja 2011 r. weszła w życie przeważająca część przepisów nowelizacji ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 245, dalej „nowelizacja”), które wprowadzają istotne zmiany w Kodeksie karnym oraz Kodeksie postępowania karnego i w tym zakresie będą przedmiotem niniejszej publikacji.

Krajowy Rejestr Karny

Krajowy Rejestr Karny prowadzi Minister Sprawiedliwości. Realizację zadań związanych z prowadzeniem tego rejestru zapewnia wchodzące w skład Ministerstwa Sprawiedliwości Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego.

Zatarcie skazania

Zatarcie skazania to instytucja prawa karnego polegająca na uznaniu skazania za niebyłe po upływie określonego czasu.

Zasady zatarcia skazań w razie ich zbiegu (art. 108)

Jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

Kiedy następuje wyłączenie zatarcia skazania (art. 107)

W razie skazania na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

Na czym polega zatarcie skazania (art. 106)

Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru. Skazania za przestępstwa są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Karnym. Skutkiem zatarcia skazania jest usunięcie tego faktu z dokumentacji, w wyniku czego sprawca może uchodzić za osobę niekaraną.

Kiedy skazany nie może liczyć na zatarcie skazania?

Zgodnie z art. 106 kodeksu karnego z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. W takiej sytuacji wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Nie każdy przestępca może jednak liczyć na dobrodziejstwo jakim jest zatarcie skazania.

Kiedy skazanie ulega zatarciu?

Nie każda osoba, skazana prawomocnym wyrokiem traktowana jest przez całe, życie jako przestępcy. Po pewnym czasie albo po ziszczeniu się pewnych okoliczności skazanie uznaje się za niebyłe. Zgodnie z przepisami prawa w takiej sytuacji mówimy o zatarciu skazania.

Zatarcie skazania z mocy prawa (art. 76)

Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania – artykuł 76 kodeksu karnego.

Zatarcie ukarania

Zatarcie ukarania, obok przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary lub środka karnego jest instytucją związaną z upływem czasu. Jej istota polega na tym, że po upływie określonego czasu stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, iż dana osoba nie była nigdy skazana. Wówczas wzmianka o ukaraniu zostaje usunięta, wymazana z dokumentacji danej osoby.

Przedawnienie wykroczeń

Gdy mówimy o przedawnieniu mamy najczęściej na myśli jedną z trzech instytucji- przedawnienie karalności, przedawnienie wykonania kary lub zatarcie skazania. Każda z nich wiąże się z upływem czasu.

Kiedy zaciera się skazanie?

Czy to prawda, że po jakimś czasie od wyjścia z więzienia następuje zatarcie skazania i osoba z wyrokiem traktowana jest tak jak gdyby nigdy nie była skazana. Ile wynosi ten okres i od czego zależy. Czy zależy to od przestępstwa jakie popełniłem czy czasu odbywania kary. 

REKLAMA