REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwiaty ogrodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tulipany w ogrodzie i nie tylko – uprawa, odmiany

Jak uprawiać tulipany w ogrodzie? Jaka gleba jest najlepsza dla tulipanów? Kiedy najlepiej sadzić cebulki tulipanów? Czy trzeba wykopywać cebulki tulipanów po przekwitnięciu? Ile jest gatunków i odmian tulipanów – jakie wybrać?

Jak użyźnić ziemię w naturalny sposób? Pomóc mogą skorupki jajek

Skorupki z jajek stanowią doskonały nawóz dla roślin zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. Jak go stosować?

Malwa – uprawa i pielęgnacja

Malwa to kwiat, który osiąga ok. 2–3 metrów wysokości. Jest imponującą i niezwykle dekoracyjną rośliną każdego ogrodu. Same kwiaty mają 4–5 cm średnicy i występują w kilku odmianach kolorystycznych. Jakie stanowisko i glebę preferuje malwa? Jakie działanie lecznicze ma malwa? Zobacz jak dbać o malwę.

Irys w ogrodzie

Irysy to kwiaty o oryginalnym kształcie. Sprawdzają się jako ciekawa dekoracja stawów, oczek wodnych, w ogródkach skalnych, ale również na rabatach. Jakie warunki są sprzyjające dla irysów? Jak należy sadzić irysy?

REKLAMA

Cynia – burza kolorów w ogrodzie

Cynia jest niewątpliwie jednym z bardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Dobrze sprawdza się zarówno na kwietnikach, rabatach, ale także w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Jakie stanowisko preferuje cynia? Czym różnią się odmiany cynii? Jakie kompozycje kwiatowe możemy stworzyć z cynii?

Lilak pospolity – roślina do dużego i małego ogrodu

Lilak pospolity jest krzewem mało wymagającym i odpornym na szkodniki. Co więcej, stanowi nietuzinkową ozdobę każdego – zarówno dużego, jak i małego ogrodu. Na jakim stanowisku lilak rośnie najlepiej? Czy lilak dobrze znosi cięcie? Jakie odmiany lilaka są najpopularniejsze?

Aksamitki (Tagetes)

Aksamitki to jednej z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Niewielkie kwiaty o pomarańczowej lub żółtej barwie są proste w uprawie i mają wiele zalet np. odstraszają mszyce.

Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida)

Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida) to roślina ogrodowa o niewielkich zółtych kwiatach. Nawłoć ogrodowa to odporna roślina, której nie musimy zabezpieczać na zimę. Jest również bardzo ekspansywna i potrafi rozrosnąć się w całym ogrodzie. Zobacz jak dbać o Nawłoć ogrodową w ogrodzie.

REKLAMA

Własnoręcznie przygotowane stroiki na cmentarz

Własnoręcznie przygotowane stroiki na cmentarz to nie tylko oszczędność, ale i możliwość przygotowania takiej kompozycji, jaka najbardziej nam się podoba. Zobaczcie galerię zdjęć i znajdźcie inspirację do stworzenia własnego stroika na cmentarz.

Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Lilie w ogrodzie mogą stać się jego prawdziwą ozdobą. Cechuje je różnorodność kolorów i kształtów. Lilie możemy często spotkać w naszych ogrodach i domach. Zobacz, jak uprawiać i pielęgnować lilie w naszych ogrodach.

Lilia czy Liliowiec – jak je odróżnić?

Lilia i Liliowiec to rośliny na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne. Lilia i Liliowiec mają podobne kwiaty, lecz są to różne rośliny o odmiennych wymaganiach. Zobacz jak odróżnić Lilię od Liliowca.

Jak dbać o Fuksję jesienią? Porada

Fuksje to piękne popularne kwiaty, które w okresie letnim zdobią nasze balkony, okna i wnętrza. Fuksja to kwiat, który kwitnie aż do jesieni, dlatego też nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu rośliny kiedy skończy się lato. Zobacz, jak dbać o Fuksje jesienią?

Bambus złocisty – roślina w japońskim stylu

Bambus złocisty jest rzadko sadzony jest w naszych ogrodach. Jednak jego niepowtarzalny wygląd oraz łatwa uprawa mogą przyczynić się do wzrostu jego popularności. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy pielęgnacji bambusa złocistego, który może stać się ozdoba Twojego ogrodu w japońskim stylu.

Storczyki ogrodowe

Storczyki ogrodowe to bardzo oryginalne kwiaty ogrodowe. Do najczęściej spotykanych odmian storczyków ogrodowych należą: Obuwik pospolity, Kruszczyk błotny, Bletilla pasiasta, Plejona.

Surfinie – najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Surfinie to kwiaty należące do grupy odmian petunii ogrodowej. Te rośliny są jednymi z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w donicach na tarasach i balkonach. Surfinie zachwycają intensywnym, słodkim zapachem, dekoracyjnością kwiatów oraz różnorodnością barw.

Mieczyki (Gladiola) – najbardziej popularne i lubiane kwiaty w ogrodzie

Mieczyki są roślinami należącymi do rodziny kosaćcowatych. Są to jedne z najbardziej lubianych i popularnych roślin ozdobnych. Kwiaty mieczyków mogą mieć różne barwy: żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone, błękitne, białe, fioletowe i różowe. Mieczyki można spotkać w wielu polskich ogrodach. Zachwycają kolorowymi kwiatami oraz strzelistymi łodygami.

Piwonie – róże bez kolców

Piwonia jest rośliną należącą do rodziny piwoniowatych. Jest to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin kwiatowych spotykanych w ogrodach. Kwiaty piwonii mogą mieć różne kolory: różowe, czerwone, purpurowe, białe i inne. Piwonia to roślina, która ma duże i piękne pąki. Poza okazałymi kwiatami i pięknym zapachem piwonia jest rośliną łatwą uprawie i długowieczną.

Jaśmin w ogrodzie

Jaśmin to piękny krzew ogrodowy łatwy w uprawie. Jaśmin ma ok 60 różnych odmian. Kiedyś najwięcej uprawiano Jaśminowca wonnego, teraz najbardziej popularne są specjalnie hodowane różne mieszańce jaśminowca.

Róże – pielęgnacja wiosną

Wiosenna pielęgnacja Róż opiera się przede wszystkim na przycięciu krzewów. Róże, w zależności od odmiany, przycinamy na różnej wysokości. Istotne jest również zasilanie roślin nawozami organicznymi. Oprócz nawozów organicznych do pielęgnacji Róż możemy wykorzystać także nawozy mineralne przeznaczone specjalnie do tego typu krzewów. Podpowiadamy jak odpowiednio pielęgnować Róże na wiosnę.

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny

Śniedek baldaszkowaty to roślina, która zakwita pod koniec kwietnia i cieszy nas swoimi efektownymi kwiatami aż do końca maja. Jego gwiaździste, białe, zebrane w wiechy kwiaty otwierają się i zamykają w ciągu dnia. Śniedki bardzo ładnie wyglądają na obrzeżach rabat ze względu na to, że należą do dość niskich roślin. Pamiętajmy – Śniedki nie są mrozoodporne. Podpowiadamy jak hodować Śniedki we własnym ogrodzie.

Sasanki – wiosenne kwiaty

Sasanki (Pulsatilla) to jedne z pierwszych roślin, które zakwitają wraz z nadejściem wiosny. Ich duże, dzwonkowate, jasnofioletowe kwiaty zdobią nasz ogród na przełomie marca i kwietnia. Do najpopularniejszych odmian Sasanki zaliczamy Sasankę otwartą, Sasankę łąkową, a także Sasankę zwyczajną. Podpowiadamy jak uprawiać te wiosenne kwiaty w swoim ogrodzie.

Narcyz (Narcissus)

Narcyzy (Narcissus) to jedne z najpopularniejszych kwiatów kojarzonych z wiosną. Narcyzy to wieloletnie rośliny cebulowe, które były hodowane już w starożytności. W zależności od odmiany, wyróżniamy Narcyzy trąbkowe i pełne oraz wieloprzykoronkowe i drobnoprzykoronkowe. Podpowiadamy jak hodować Narcyzy w swoim ogrodzie.

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) nazywany również Tytoniem oskrzydlonym niskim to roślina jednoroczna przeznaczona do sadzenia w ogrodzie i do uprawy w donicach. Tytoń ozdobny wygląda efektownie ze względu na swoje kolorowe kwiaty, które świetnie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca. Podpowiadamy jak uprawiać Tytoń ozdobny w swoim ogrodzie.

Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Azalia ogrodowa (Rhododendron) to roślina bardzo często nazywana od swojej nazwy łacińskiej Rododendronem lub Różanecznikiem. Azalie uznawane są za jedne z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych ze względu na piękne kwiaty. Najczęściej spotykamy kwiaty o białej, różowej, fioletowej albo żółtej barwie. Podpowiadamy jak uprawiać Azalię ogrodową (Rododendron, Różanecznik) w swoim ogrodzie.

Dalie (Georginie) – pielęgnacja

Dalie nazywane także Georginiami to kwiaty z rodziny astrowatych. Obecnie Georginie jednoznacznie kojarzone są z przydomowymi ogródkami na wsi, jednak Dalie sprawdzą się także w mieście. Ze względu na duże zróżnicowanie odmian Georginii, na pewno znajdziemy dla siebie taką odmianę, która będzie pasowała do naszego ogrodu. Podpowiadamy jak pielęgnować te niedoceniane kwiaty.

Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Róże to piękne i bardzo popularne kwiaty. W naszych ogrodach róże uprawiane są od wielu lat, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Jesień to najlepsza pora na posadzenie róż. Jak i gdzie posadzić róże aby jak najlepiej rosły?

Różanecznik – jesienna pielęgnacja

Różanecznik lub rododendron – nazwy określające gatunki roślin z rodziny wrzosowatych o zimozielonych liściach. Różaneczniki nazywa się także azaliami – wtedy, gdy zrzucają liście na zimę albo gdy ich liście są półzimotrwałe. Jak pielęgnować różaneczniki jesienią aby cieszyć się widokiem ich pięknych kwiatów w przyszłym roku?

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata. Dzięki temu może być okazałą dekoracją ogrodowych zakątków w czasie, gdy większość ozdobnych krzewów już przekwitła. Hortensja bukietowa w odróżnieniu od hortensji ogrodowej jest bardziej wytrzymała na mróz i kwitnie na pędach tegorocznych. Jakich warunków wymaga hortensja bukietowa?

Czerwone rośliny ogrodowe – GALERIA

Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.

Ketmia syryjska – efektowny krzew na koniec lata

Ketmia syryjska, nazywana hibiskusem lub różą chińską, jest krzewem, który kwitnie w drugiej połowie lata. Kiedy większość ozdobnych krzewów kończy już kwitnienie, jej duże, liczne i efektowne kwiaty są niewątpliwą dekoracją ogrodu. Ketmie są podobne do kwiatów malw i zależnie od odmiany mają różne barwy. Czy ketmia może rosnąć w każdym ogrodzie?

Astry w ogrodzie

Astry często kojarzą nam się z końcówką lata. W okresie jesieni, Astry mogą stać się piękną ozdobą naszego ogrodu. Astry możemy sadzić na skalnikach, świetnie nadaje się także na kwiaty cięte.

Liliowce – niewybredne, trwałe, pięknie kwitnące

Liliowce są długowiecznymi, odpornymi i okazale kwitnącymi bylinami. Mają szerokie zastosowanie i niewielkie wymagania. Świetnie sprawdzają się na rabatach, trawnikach lub jako kwiat cięty. Wielobarwne, egzotyczne kwiaty liliowców możemy podziwiać przez całe lato ¬od czerwca do sierpnia. Czy trudno je uprawiać?

Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Róże okrywowe świetnie nadają się do sadzenia na słonecznych skarpach lub do zadarniania powierzchni jako alternatywa dla trawników. W szybkim tempie mogą stworzyć długo i obficie kwitnące dywany. Jesienią ozdobą są liczne czerwone owoce zdobiące krzewy. Okrywowe odmiany róż są też odporniejsze na choroby i mróz niż klasyczne róże. Możemy je też posadzić w ogrodzie skalnym lub uprawiać w pojemnikach na słonecznym tarasie.

Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Glicynia (Wisteria) jest bardzo popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach. Często jednak zdarza się, że pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków glebowych, nawożenia i nawadniania glicynia nie chce kwitnąć przez wiele lat. Najczęściej tajemnica tkwi w odpowiednim cięciu roślin. Jak i kiedy ciąć glicynię, aby pobudzić ją do kwitnienia?

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Coraz częściej w sprzedaży dostępne są hortensje ogrodowe o różnych kolorach kwiatów. Zwykle hortensja ogrodowa kwitnie na różowo, czerwono lub biało, a kolor kwiatów zależy od pH podłoża. Im niższy poziom pH, tym kolor kwiatów bardziej zbliża się do niebieskiego. Dodając do podłoża związki glinu, możemy zmieniać kolor kwiatów z różowego na niebieski.

Budleja Dawida – ulubienica motyli

Budleja Dawida, często nazywana motylim krzewem, jest jedną z wielu roślin ogrodowych rozpoczynających kwitnienie latem. Wydłużone, kwiatostanowe wiechy mają różne barwy i roztaczają charakterystyczny aromat wabiący motyle. Jakich warunków potrzebuje budleja i gdzie ją posadzić?

Jak sadzić róże?

Róże posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jakie wybrać miejsce i o czym pamiętać przy sadzeniu róż?

Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?

Pięknie kwitnące różaneczniki dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samym sobie w ogrodzie, bo szybko stracą swe walory ozdobne. Jak zajmować się krzewami po posadzeniu? Czego nie może im zabraknąć, aby zawiązywały nowe pąki? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami, które mogą się pojawić?

Lantana na tarasie – uprawa

Rośliny pochodzące z tropikalnych krajów coraz częściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki i pielęgnację zimą, mogą być nie tylko sezonowym urozmaiceniem tarasowych pojemników i donic. Jak dbać o lantanę?

Dlaczego Rododendron nie kwitnie?

Początek maja to czas kwitnienia różaneczników i azalii, które razem z magnoliami stanowią wiosenną ogrodową elitę. Zdarza się jednak, że po kilku sezonach różaneczniki kwitną coraz słabiej lub przestają zawiązywać pąki kwiatowe. Jakie mogą być przyczyny słabego kwitnienia rododendronów?

Dlaczego Magnolia nie chce kwitnąć?

Magnolia jest jednym z najpiękniej kwitnących wiosną krzewów. Jednak nie zawsze posadzone w ogrodzie rośliny chcą kwitnąć. Zdarza się, że magnolia wytwarza jedynie liście, a nie zawiązuje pąków kwiatowych. Jakie mogą być tego przyczyny i jak temu zaradzić?

Jakich warunków potrzebuje Kanna?

Niewiele jest tak dekoracyjnych roślin, jak paciorecznik ogrodowy, czyli popularna kanna. Ozdobne są zarówno okazałe kwiaty kanny, jak i liście roślin tworzących niepowtarzalne, przyciągające wzrok kompozycje ogrodowe. Jak dbać o te efektowne kłączowe byliny?

Jak uprawiać Oleander?

Oleandry są bardzo popularnymi roślinami uprawianymi w doniczkach lub na tarasach. Kwitną obficie i efektownie przez całe lato, mają zimozielone liście ale niestety są wrażliwe na mróz. Najlepiej uprawiać je w donicach w ogrodach zimowych, na werandach i latem wystawiać na zewnątrz.

Jak sadzić Powojniki?

Powojniki, czyli Clematisy to bardzo popularne pnącza ogrodowe. Przyciągają uwagę przede wszystkim dużymi, efektownymi kwiatami w różnych kolorach. Jak posadzić powojniki w ogrodzie lub w pojemniku, aby dobrze się przyjęły?

Jak posadzić Mieczyki?

Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?

Rododendrony i Azalie do donic na balkon

Rododendrony i Azalie wymagają odpowiednich warunków, aby mogły zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy go sobie urządzić w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Odpowiednie gatunki Azalii i Różaneczników z powodzeniem można również uprawiać w pojemnikach.

Niekłopotliwe i efektowne byliny do ogrodu


Kiedy już posadzimy wyższe rośliny, które stanowią szkielet ogrodowej kompozycji, warto pomyśleć o wypełnieniu przestrzeni między nimi. Można to zrobić za pomocą kwitnących krzewów i bylin. W miejscach, w których jest mniej światła sprawdzą się byliny o kolorowych liściach. Wiele bylin nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Co warto wiedzieć o uprawie azalii i różaneczników?

Kiedy zakwitają stają się ogrodową arystokracją. Niezliczone odmiany różaneczników i azalii zachwycają wspaniałymi kwiatami już od końca kwietnia. Jednak mają swoje wymagania i bez ich spełnienia nie będą wyglądać okazale. Jakie warunki musimy zapewnić azaliom i różanecznikom?

Narcyzowy zawrót głowy. Jak dbać o narcyzy?


Narcyz to jedna z najefektowniej kwitnących, wiosennych
roślin cebulowych. Lubi zaciszne, słoneczne lub lekko ocienione miejsca. Najlepiej sadzić narcyzy w grupach z innymi gatunkami cebulowymi lub w sąsiedztwie niskich krzewów i bylin. Kwiaty ścięte do wazonu są trwalsze i odporniejsze niż tulipany.

Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?


Większość odmian magnolii jest wrażliwa na mrozy i potrzebuje właściwych warunków uprawy. O czym należy pamiętać przy zakupie i sadzeniu tych wspaniale kwitnących roślin?

REKLAMA