REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niedostateczna kapitalizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedostateczna kapitalizacja a powiązania rodzinne wspólników spółek udzielających sobie pożyczek

Nie sposób przyjąć, że wydatki z tytułu odsetek od pożyczek będą podlegały ograniczeniom wynikającym z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji. Aktualne brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT nie legitymuje twierdzenia, że powiązania rodzinne są wystarczającą przesłanką do zastosowania tego przepisu.

Niedostateczna kapitalizacja - fundamentalne zmiany w CIT od 2018 roku

Z początkiem 2018 roku podatników CIT czekają duże zmiany. Wprowadzi je ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pakiet zmian wprowadzanych przez ten akt jest szeroki i w znaczniej mierze służy dalszemu zacieśnianiu polityki fiskalnej oraz uszczelnianiu systemu podatkowego (m.in. poprzez wyodrębnienia w ustawie o CIT dwóch źródeł przychodów, ograniczenia możliwości zaliczenia do kosztów wydatków na niektóre usługi niematerialne, czy też wprowadzenie minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych).

Odsetki wypłacane w ramach cash-poolingu podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji

Jak wynika ze stanowiska prezentowanego obecnie przez organy podatkowe oraz część sądownictwa administracyjnego, odsetki wypłacane przez podatników na podstawie umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową, w zakresie możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, podlegają ograniczeniom wynikającym z przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji.

Niedostateczna kapitalizacja - definicja „wartości zadłużenia”

Dla celów wyliczenia „wartości zadłużenia” należy wziąć pod uwagę zobowiązania faktycznie istniejące na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek względem podmiotów określonych w art. 16 ust 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT. W sytuacji spłaty całości bądź części kwoty głównej zadłużenia przed dokonaniem spłaty odsetek od tego zadłużenia, zobowiązanie z tytułu spłaconej kwoty głównej przestanie istnieć.

REKLAMA

Cienka kapitalizacja. Jak zaliczać do kosztów odsetki od pożyczek?

1 stycznia 2015 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istotne zmiany w przepisach dotyczących niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji. Zmiany w tym zakresie są tak znaczące i kompleksowe, że przedsiębiorcy powinni dokładnie się z nimi zapoznać. W naszym opracowaniu uwypuklamy te elementy zmian, które mają bezpośredni wpływ na to, jak przedsiębiorcy będą ustalać, która część odsetek od pożyczki nie będzie zaliczana do kosztów podatkowych.

Zaliczanie odsetek do kosztów podatkowych w CIT (cienka kapitalizacja) – zmiany od 2015 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne wyjaśnienia w związku z wejściem w życie od początku 2015 roku nowych zasad limitowania wysokości odsetek zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów obowiązujące w podatku dochodowym od osób prawnych. Poniżej prezentujemy to opracowanie.

Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. zmian w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.

REKLAMA

REKLAMA