REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Internet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni

Tantiemy od internetu to nowe rozwiązanie, które zostało zaproponowane w projekcie implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Nowe przepisy budzą obawy wśród przedsiębiorców.

Czy środki pieniężne otrzymywane od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki stanowią dla sprzedawcy przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy, na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ministerstwo Cyfryzacji: Szybki internet ma być w całej Polsce. Będzie konkurs na budowę sieci szerokopasmowych w tzw. białych plamach

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza konsultacje planowanych założeń konkursu na budowę sieci dostępu do szybkiego internetu w ramach KPO.

REKLAMA

Czy paragon stanowi wystarczający dowód kosztów poniesionych w działalności nierejestrowanej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że paragony mogą stanowić dowód kosztów poniesionych w ramach działalności nierejestrowanej.

BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

Nie mam czasu – zabrał mi go Internet. Głównie ten w smartfonie, to już więcej niż połowa godzin na wypoczynek

Żeby nie było wątpliwości – choć to głównie smartfony, to jednak nie media społecznościowe. Prawie po równo ten czas spędzony w sieci dzielimy za śledzenie wiadomości z kraju i ze świata, rozrywkę oraz bankowość i załatwianie spraw online. Dopiero na końcu są social media.

Więcej empatii dla dzieci w sieci?

Dzisiejszy świat jest hybrydowy, ani w pełni realny, ani całkiem wirtualny. Dlatego bardzo ważne jest, by dorośli mieli świadomość tego, co w internecie robią ich dzieci. Jak i dlaczego warto, w kontekście korzystania z technologii, budować zrozumienie między pokoleniami, mówi dr Karol Jachymek, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

Czy wydatki na zakup towarów z aukcji internetowych mogą stanowić koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała że wydatki na zakup towarów za pośrednictwem portali aukcyjnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem należytego udokumentowania transakcji.

Czy wydatki na broń i amunicję mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla instruktora strzelectwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na broń, amunicję, sprzęt taktyczny i akcesoria mogą być rozliczane jako koszty uzyskania przychodów przez prowadzącego zajęcia rekreacyjne na strzelnicy. 

Dodatkowe świadczenia dla pracowników w 2024 r. - komu i kiedy przysługują?

Dodatkowe świadczenia gwarantowane przez prawo pracy czyli co oprócz wynagrodzenia pracodawca powinien wypłacać pracownikom w 2024 roku? Obowiązki wypłat pracodawców wynikają z przepisów dotyczących pracy zdalnej, bhp, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, odpraw, zwolnień od pracy, PPK, zakazu konkurencji. 

Zmiany w wyszukiwarce Google. Lider rynku ogłosił nowy pakiet aktualizacji - dużo mniej spamu, więcej pomocnych treści

Zmiany w wyszukiwarce Google od 5 maja. Lider rynku ogłosił nowy pakiet aktualizacji. Ma być dużo mniej spamu, więcej pomocnych treści i wyszukiwarka ma być bardziej wyczulona na te materiały, stworzone przez AI, które zawierają nieprawdziwe dane.

eIDAS

eIDAS to jednolite dla całej Unii Europejskiej regulacje dotyczące świadczenia usług zaufania, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji elektronicznych.

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Cyberoszuści i hakerzy nie odpuszczają cyfrowym Polakom. Kto teraz jest najbardziej narażony na ataki w Internecie

Czujemy się bezpiecznie używając haseł i dwuskładnikowego logowania do banków i urzędów i mniej niż połowa z nas weryfikuje nadawcę wiadomości czy wiarygodność strony internetowej. Niemal co piąty Polak nie wie, czy był ofiarą internetowego oszustwa. 

Ile ulgi na internet można odliczyć w rozliczeniu rocznym? Niektórzy mogą odzyskać nawet 1520,00 zł. Sprawdź, kogo to dotyczy.

Jedną z preferencji podatkowych, z których nadal można skorzystać w rozliczeniu podatkowym za 2023 r., dokonywanym do końca kwietnia 2024 r., jest rozliczenie ulgi internetowej. Jednak pułapka w postaci pakietów usług może pozbawić Cię tego prawa.

Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

Postanowienia noworoczne 2024. Co drugi Polak porzuca je przed 1 kwietnia, ale reklamy w Internecie wciąż mu je przypominają

Połowa Polek i Polaków podjęła postanowienia noworoczne 2024, ale połowa z tej połowy zrezygnuje z nich w ciągu trzech miesięcy. Nie będą mogli jednak tak łatwo o nich zapomnieć, bo reklamy w Google wciąż będą ich zachęcać do fitness, diety albo suplementów.

Postanowienia noworoczne 2024. Co drugi Polak porzuca je przed 1 kwietnia, ale reklamy w Internecie wciąż mu je przypominają

Połowa Polek i Polaków podjęła postanowienia noworoczne 2024, ale połowa z tej połowy zrezygnuje z nich w ciągu trzech miesięcy. Nie będą mogli jednak tak łatwo o nich zapomnieć, bo reklamy w Google wciąż będą ich zachęcać do fitness, diety albo suplementów.

Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

Święto w niedzielę (np. Wielkanoc 31 marca, Zielone Świątki 19 maja 2024 r.) a święto w sobotę. Komu pracodawca powinien dać dodatkowy dzień wolny od pracy?

Najczęstszy wariant czasu pracy, to pięciodniowy tydzień pracy z wolną sobotą i niedzielą. W takim wariancie pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny od pracy tylko za święta wypadające w soboty. Z tego powodu (co do zasady) pracodawca nie ma obowiązku dawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy za święta wypadające w niedziele – np. w niedzielę 31 marca (Wielkanoc), czy 19 maja (Zielone Świątki) 2024 roku. Ale nie dotyczy to tych wyjątkowych przypadków, w których praca jest świadczona w niedziele i święta zgodnie z art. 151(10) Kodeksu pracy. Bo w takich przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnić (wyznaczyć) pracownikom inny dzień wolny od pracy.

17.02.2024 zaczyna się nowa era w historii Internetu. Jak Akt o Usługach Cyfrowych ma poprawić bezpieczeństwo w sieci

Firmy w Europie będą musiały zadbać o większe bezpieczeństwo swoich platform – zaczyna obowiązywać Akt o Usługach Cyfrowych. Nowe przepisy mają eliminować nielegalne treści i na przykład zapanować nad żywiołowym rozwojem reklam w mediach społecznościowych.

Akt o Usługach Cyfrowych oznacza nowe obowiązki dla wielu firm branży internetowej

Czym jest Akt o Usługach Cyfrowych i kogo dotyczy? W jaki sposób firmy działające w Europie będą musiały zadbać o większe bezpieczeństwo swoich platform? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Uwaga! Walentynkowa randka w Internecie może się zakończyć oszukaną inwestycją w kryptowaluty

Pig butchering to działalność cyberprzestępców polegająca na namawianiu postronnych użytkowników sieci, często pod przykrywką internetowego romansu, na inwestycje w kryptowaluty, a następnie pozbawieniu ofiar wpłaconych pieniędzy.

Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej

W dzisiejszych czasach w większości miejsc w Polsce dostęp do sieci jest czymś powszechnym i zwyczajnym. Coraz bardziej przesuwa się również granica pierwszego zetknięcia się z telefonem czy Internetem. To z jednej strony stały kontakt rodzica z dzieckiem, z drugiej – szereg zagrożeń. Jak chronić dziecko w sieci? 

Kontrola trzeźwości w pracy. Jak pracodawca powinien przeprowadzić badanie na obecność alkoholu

Możliwe jest przeprowadzenie przez pracodawcę prewencyjnej kontroli na obecność alkoholu w organizmie pracownika. Badanie na obecność alkoholu przeprowadza się za pomocą urządzenia elektronicznego – analizatora wydechu.

Trendy w marketingu 2024. Wiesz, czym jest hiperpersonalizacja?

Jakich trendów w marketingu można się spodziewać w 2024 roku? Rok temu bardzo znacząca okazała się sztuczna inteligencja, z pewnością wciąż będzie obecna. A co jeszcze nas czeka?  

Do 28 grudnia 2023 r. należy wykonać zawieszone badania lekarskie pracowników i szkolenia bhp. Co grozi za brak badań profilaktycznych i szkoleń bhp?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie badań lekarskich oraz przeszkolenie pracownika w zakresie bhp. 28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania szkoleń bhp i badań lekarskich, zawieszonych z powodu pandemii COVID-19. Za niedopełnienie tych obowiązków pracodawcy grożą konsekwencje.

Obowiązki pracodawcy w 2024

Na pracodawcy spoczywa bardzo dużo obowiązków związanych z zatrudnieniem. To pracodawca jest podmiotem organizującym pracę - ponosi on więc związane z tym ryzyko techniczne, gospodarcze-ekonomiczne, osobowe i socjalne. Poniżej wykaz najistotniejszych obowiązków.

Zaległe badania okresowe tylko do 28 grudnia 2023 r. Z tym dniem upływa ważność orzeczeń lekarskich

Obowiązek przeprowadzania badań okresowych pracowników uległ zawieszeniu w trakcie trwania pandemii COVID-19. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 r. spowodowało „odwieszenie” tego obowiązku. Pracodawcy mają czas na skierowanie pracowników na zaległe okresowe badania lekarskie do 28 grudnia 2023 r.

Do 31 grudnia należy sporządzić plan urlopów. Ale jak to prawidłowo zrobić?

1 stycznia 2024 r. pracownicy nabędą prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego i już w styczniu będą mogli z niego korzystać. Terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników określa plan urlopów. Jak i kiedy należy sporządzić plan urlopów?

Jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń i czy odprowadza za niego składki do ZUS?

Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za swoich pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, podobnie jak zgłoszenie zatrudnionych do tych ubezpieczeń. Jak sprawdzić, czy te obowiązki pracodawca wykonuje? Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

Pracownik idzie do wojska – obowiązki pracodawcy

Kiedy pracownik idzie do wojska, przepisy prawne nakładają na pracodawcę obowiązki pozwalające na łączenie służby z pracą na etacie. Kiedy pracodawca wypłaca odprawę? Kiedy udziela urlopu bezpłatnego? Czy może zwolnić pracownika będącego żołnierzem?

Dobrowolne wpłaty od internautów. Co z podatkiem od darowizn?

Dobrowolne wpłaty internautów będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w zależności od przyporządkowania darczyńcy (internauty) do odpowiedniej grupy podatkowej oraz od wysokości darowanej kwoty. Jakie są dokładne zasady postępowania w przypadku takich darowizn?

Po jak długim zwolnieniu badania lekarskie?

Długie zwolnienie lekarskie może powodować konieczność wysłania pracownika na badania kontrolne. Kiedy należy wykonać badania lekarskie po chorobie? Jak długo musi trwać niezdolność do pracy?

Zasiłek chorobowy z ZUS - jak uzyskać? Kiedy złożyć wniosek i na jakim formularzu? Uwaga! Można pomniejszyć składki ZUS o wypłacone zasiłki

Choruje każdy, zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca. Ale zdecydowana większość z nas ma prawo do zasiłku chorobowego w takim przypadku. Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że samo zwolnienie lekarskie nie wystarczy do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba złożyć wniosek. Pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki pracownikom powinni wiedzieć, że mają prawo pomniejszyć składki ZUS na ubezpieczenia społeczne o kwotę wypłaconych świadczeń. Formalności potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego tłumaczy Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Kim chce zostać w przyszłości dzisiejsze dziecko? Influencerem

Internet to już naturalne środowisko pokolenia Z i młodszych. Na pytanie, kim chciałyby zostać w przyszłości, dzisiejsze dzieciaki odpowiadają, że influencerami. 

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody osiągane za pośrednictwem portalu internetowego za umożliwienie pobrania i korzystania z gry?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że osiągane przez podatnika przychody otrzymywane za pośrednictwem portalu internetowego za umożliwienie pobrania gry i korzystania z gry podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy użytkownicy mediów społecznościowych wreszcie nie będą śledzeni?

Scrollowanie może mieć negatywne skutki dla psychiki, zwłaszcza ludzie młodych, zwłaszcza, że internetowe platformy mogą podrzucać treści niskiej jakości, żerując na emocjach. Czy nowe unijne prawo Digital Services Act, które do 25 sierpnia br. zobowiązało platformy do wdrożenia zmian umożliwiających użytkownikom korzystanie z lepszych feedów działa? 

Regulamin pracy. Pięć rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Regulamin pracy to inaczej wewnątrzzakładowe źródło prawa pracy, które określa organizację i porządek pracy, a także związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. Tego typu akt regulujący poprawia działanie firmy. Pełni bowiem funkcję ochronną dla obu stron, które funkcjonują na podstawie wewnętrznych norm – określonych i opublikowanych w postaci regulaminu. 

Podczas transakcji w internecie zeskanował kod QR i stracił 7600 zł. Na co uważać kupując i sprzedając on line

Na jednej z platform internetowych 29-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wystawił na sprzedaż komputerową kartę graficzną, następnie zeskanował kod QR, który wysłała mu kobieta, rzekomo zainteresowana kupnem. Mężczyzna stracił 7600 zł. Policja ostrzega przed tego typu oszustwami.

Czy sprzedaż online podlega podatkowi od sprzedaży detalicznej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskane przez spółkę z tytułu sprzedaży online, zawieranej na odległość, nie kwalifikują się jako przychody ze sprzedaży detalicznej według art. 5 ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (PSD).

Czy ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną będzie stanowił przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy osoba nagrywająca podcasty i zarabiająca na reklamach podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskiwane przez podatnika pochodzące z wyświetlania reklam podlegają opodatkowaniu VAT.

REKLAMA