REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność wspólników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność wspólników za długi podatkowe spółki cywilnej

Spółka kojarzy się z niezależnym bytem prawnym. Samodzielnym i odpowiadającym za swoje zobowiązania. Inaczej jednak kształtuje się sytuacja w przypadku spółki cywilnej. Ta swoistego rodzaju hybryda, łączy elementy spółki i odpowiedzialności osób fizycznych. Jak kształtują się przepisy oraz orzecznictwo w tym zakresie?

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jawnej - przedawnienie roszczeń

Odpowiedzialność subsydiarna wspólników spółki jawnej za zobowiązania spółki trwa tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie spółki. Przy czym wniesienie powództwa tylko przeciwko wspólnikom nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia przeciwko samej spółce.

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej wobec wierzycieli

Wspólnicy spółki jawnej, jako spółki osobowej, ponoszą zgodnie z art. 22 § 2 K.s.h. odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczeń, całym swoim majątkiem (tj. osobistym lub wchodzącym w skład ustroju wspólności małżeńskiej) w sposób solidarny z pozostałymi wspólnikami oraz z samą spółką. Ponadto, na co wskazuje odwołanie w powyższym przepisie do art. 31 K.s.h., każdy wspólnik ponosi taką odpowiedzialność subsydiarnie.

Odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 ksh a odsetki

Członkowie zarządu ponoszą na podstawie przepisu art. 299 ksh odpowiedzialność odszkodowawczą. Zgodnie z nim, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Co w przypadku odpowiedzialności za odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego? Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że uprawnienie do naliczania i żądania odsetek powstaje dopiero po upływie terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty skierowanym do członka zarządu.

REKLAMA

Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za długi

Wspólnicy spółki jawnej ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za długi całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i spółką. Oznacza to, że wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń w pełnym wymiarze od każdego ze wspólników bez względu na wysokość udziałów w spółce.

Odpowiedzialność wspólników za zaległości podatkowe spółki

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusze w spółce komandytowej i komandytowo – akcyjnej ponoszą odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Z odpowiedzialności nie zwalnia ich nawet rozwiązanie spółki czy wystąpienie z niej.

Spółka partnerska jako pracodawca

Spółka partnerska jest spółką osobową zakładaną przez osoby fizyczne wykonujące wolny zawód. Każdy z partnerów może reprezentować spółkę samodzielnie. Oznacza to, że może również zatrudniać pracowników, których pracodawcą będzie sama spółka. Kto jednak będzie ponosił odpowiedzialność za działania pracowników?

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za długi w VAT

W myśl przepisów ustawy o VAT, spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT i podlega obowiązkowi ewidencji, wystawia faktury i może odliczać VAT. Sama spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i nie można traktować jej jako podmiotu zawartych w nich stosunków prawnych. Odpowiedzialność za długi w VAT ponoszą jednak jej wspólnicy.

REKLAMA

Spółka cywilna – podstawowe informacje

Zawierając umowę spółki cywilnej należy się dobrze zastanowić. Należy szczegółowo określić zasady współpracy – nie wolno pozostawiać żadnych niedomówień. Wspólników trzeba wybierać bardzo rozważnie, kierując się raczej rozsądkiem niż ciepłymi uczuciami. Trzeba mieć też do nich zaufanie, co nie wyłącza jednak sprawowania co najmniej dyskretnej kontroli nad ich działaniami. Nietrafny wybór wspólnika spółki cywilnej może nie tylko pozbawić dochodów, ale nawet doprowadzić do ruiny.

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sama nazwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wskazuje na ograniczoną odpowiedzialność majątkową wspólników spółki. Warto przybliżyć więc jak owa odpowiedzialność wygląda i w jakim dokładnie zakresie wspólnicy odpowiadają za długi swojej spółki.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Rozdzielność majątku spółki jawnej i jej wspólników

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności w ramach spółki jawnej nie muszą posiadać określonego minimalnego kapitału. Spółka jawna może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, a jej majątek jest niezależny od majątku wspólników.

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

Zakładając działalność gospodarczą lub przystępując do w/w spółek należy przede wszystkim zapoznać się z tym, kto odpowiada za zobowiązania. Jest to bardzo istotna sprawa dla przyszłych przedsiębiorców, która pomoże w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień i problemów.

Składki ZUS wspólników spółki jawnej

Wspólnikami spółki jawnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W jaki sposób są zatem odprowadzane składki do ZUS?

Ubezpieczenie OC zarządu spółki – czy jest przychodem w PIT?

Wydatki poniesione przez spółkę na wykupienie polisy OC dla niewskazanych imiennie członków jej organów nie będą stanowić dla ubezpieczonych przychodu z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W rezultacie, na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niedostateczna kapitalizacja - zadłużenie po zmianie udziałowca

Podatnicy podatku CIT mają wątpliwości, czy wspólnik, który zbył wszystkie udziały w spółce, której udzielił pożyczki, nadal powinien być uważany za podmiot powiązany.

Likwidowana spółka nie płaci CIT od przekazania majątku na rzecz udziałowca

Przekazanie majątku na rzecz udziałowca jest neutralne na gruncie CIT po stronie likwidowanej spółki. Likwidacja spółki następuje zgodnie z przepisami KSH i będące jego konsekwencją przekazanie wspólnikowi majątku nie powoduje przyrostu aktywów spółki likwidowanej. Nie powstanie więc z tego tytułu przysporzenie po jej stronie, w konsekwencji nie można rozpoznać przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Spółki osobowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki osobowe prawa handlowego. Do przekształcenia dochodzi w dniu spisu spółki przekształconej do rejestru.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

Odpowiedzialność karna w spółkach

Kodeks spółek handlowych ustanawia odpowiedzialność karną za poszczególne typy przestępstw. Jakich?

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

Cichy konflikt między wspólnikami spółki jawnej

Nikt z nas podejmując decyzję o założeniu własnej spółki nie jest w stanie przewidzieć jak potoczą się losy takiego przedsięwzięcia.

Osobista odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. w Niemczech

Zakres odpowiedzialności osobistej członków zarządu jest w praktyce rozległy. Bardzo szeroka jest odpowiedzialność zarządu w stosunku do urzędu skarbowego.

Odpowiedzialność odszkodowawcza osoby prawnej

Odpowiedzialność odszkodowawczą może ponosić także osoba prawna. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy szkoda powstanie z winy organu.

Odszkodowanie dla spółki od członka zarządu

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą członków organów spółek względem samej spółki. Muszą jednak być spełnione określone przesłanki.

Wyłączenie udziałowca ze spółki z o.o.

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość wyłączenia udziałowca ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 1

Wkłady niepieniężne, czyli aporty wnoszone do spółki celem objęcia akcji bądź udziałów można określić jako prawa majątkowe inne niż wszelkie zasoby finansowe. Jakie są sposoby wnoszenia aportów i kryteria zdolności aportowej?

Odpowiedzialność członka organu uprawnionego do reprezentowania stowarzyszenia za jego zobowiązania

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych za zobowiązania spółki określona została przez ustawodawcę w Kodeksie Spółek Handlowych (KSH). Jak natomiast wygląda sytuacja, gdy odpowiedzialność dotyczy stowarzyszeń posiadających osobowość prawną?

Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy

Rozwód wywołuje szereg konsekwencji w sferze praw majątkowych obojga małżonków. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak orzeczenie rozwodu wpłynie na posiadane przez jednego z małżonków udziałów w spółce z o.o., w sytuacji gdy małżonkowie nie zawierali ze sobą tzw. intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej.

Podstawa wpisu prawa własności do księgi wieczystej przy łączeniu się spółek

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość transformacji spółek. W ramach tych transformacji możliwe jest między innymi łączenie się spółek. Ekspert wyjaśnia, jak przebiega procedura wpisu do księgi wieczystej własności spółki powstałej w wyniku transformacji.

Jak zabezpieczyć małżonka wspólnika spółki osobowej?

Wspólnicy spółki osobowej za jej zobowiązania odpowiadają cały swoim majątkiem. W określonych sytuacjach taka egzekucja może dotknąć także współmałżonka wspólnika. Jak przeciwdziałać takiemu niebezpieczeństwu?

Odpowiedzialność wspólników w spółkach osobowych

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Czy małżonek wspólnika odpowiada za długi spółki?

Wspólnik spółki osobowej ponosi odpowiedzialność z całego swojego majątku za zobowiązania spółki. W jakich warunkach odpowiedzialność ta będzie dotyczyła także majątku wspólnego małżonków?

Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Specyficznymi formami prowadzenia biznesu są koncern i holding. Są to formy niezdefiniowane przez kodeks spółek handlowych ale dostrzegane i definiowane przez doktrynę, orzecznictwo, oraz praktykę.

Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Zmiana umowy spółki jest jedną w najbardziej problematycznych sytuacji w spółce z o.o. Ekspert radzi na co jeszcze zwracać uwagę podczas zmiany umowy spółki z o.o.?

Jak opodatkować równowartość udziału wypłaconą występującemu ze spółki cywilnej wspólnikowi?

W związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej wypłacono mi równowartości udziału w spółce, na który składał się zwrot wniesionego do spółki wkładu pieniężnego oraz wypłata udziału w majątku. Czy opodatkowaniu podatkiem PIT podlega cała nadwyżka przychodu ponad wkład wniesiony do spółki, czy wyłączeniu z opodatkowania podlega spłata udziału w majątku spółki pochodząca z wcześniej opodatkowanego dochodu na etapie ustalania zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.

Czy wspólnik spółki cywilnej zawsze ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Czy zawsze odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej ponoszą wspólnicy solidarnie? Za co odpowiada wspólnik spółki cywilnej?

Czy można zwolnić członka zarządu spółki z o. o. z odpowiedzialności?

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządził spółce. Szkoda wyrządzona spółce przez członka zarządu może być następstwem zarówno jego działania jak i zaniechania. W jaki sposób przy użyciu prawnie dozwolonych środków, członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności?

Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Kodeks spółek handlowych i inne przepisy prawa handlowego regulują kilka sytuacji, w których reprezentacja spółki pozostawiona jest innym organom lub osobom niż zarząd. Jest to zawsze sytuacja przejściowa.

Walka o prawa w biznesie

Po ujawnieniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa większość osób traci pracę. Nikły procent takich pracowników odnosi sukces w sądach pracy. A pracodawca działa pod pozorem fałszywej przyczyny, która jest trudna do podważenia – takie stwierdzenie padło podczas konferencji, którą zorganizowała Międzynarodowa Komisja Prawników.

Odpowiedzialność prawna menedżera spółki

Odpowiedzieć na ciekawą ofertę, nawiązać współpracę i podpisać kontrakt, który ma zagwarantować spółce wyższe przychody i zyski chce każdy menadżer. Odpowiedzialność za jego realizację spada nie tylko na firmę, ale także na pracownika, który miał nadzorować przebieg jej zawarcia.

Odpowiedzialność osób prowadzących działalność gospodarcza w formie spółek i przedsiębiorstwa

Inaczej wygląda egzekucja z majątku osoby fizycznej a inaczej z majątku spółki. Niniejszy artykuł omawia najważniejsze różnicy między oboma rodzajami egzekucji.

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

REKLAMA