REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

OFE, Składki na ofe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS wypłaca pieniądze po zmarłym, który nie dożył emerytury, ale trzeba się o nie upomnieć

W ZUS wciąż czekają na wypłatę miliony złotych, które należą się rodzinie lub spadkobiercom po zmarłych, którzy nie zdążyli przed śmiercią wystąpić o emeryturę. Często są to kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych – czekają na wypłatę, bo nikt się po nie zgłasza. Uprawnieni zaś nie zgłaszają się, bo nie wiedzą, że mają do nich prawo, z kolei ZUS w większości przypadków nie ma obowiązku informowania o tych pieniądzach.

OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

Zainwestować część składki emerytalnej w OFE czy zostawić na subkoncie w ZUS? Jakie wyniki osiągnęły fundusze i na co wskazują prognozy

Otwarte okienko transferowe OFE-subkonto w ZUS zwiększa zainteresowanie wynikami inwestycyjnymi Otwartych Funduszy Emerytalnych. Lokowanie części składki emerytalnej w OFE wiąże się z większym ryzykiem, ale daje też możliwości znacznie efektywniejszego pomnażania wartości zgromadzonego kapitału niż dające pełną gwarancję bezpieczeństwa, ale tylko waloryzowane raz w roku subkonto w ZUS.

ZUS czy OFE? Ubezpieczeni mogą zdecydować, gdzie trafi część ich składki emerytalnej - okno transferowe jest otwarte do 31 lipca 2024 r.

ZUS przypomina, że do końca lipca br. otwarte będzie okno transferowe. Ubezpieczeni urodzeni po 1968 r. mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE.

REKLAMA

Do 31 lipca 2024 r. można zdecydować o przyszłej emeryturze. Tylko ZUS czy ZUS i OFE? Kto nie musi składać oświadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił 1 kwietnia 2024 roku kolejne okno transferowe. Osoby urodzone po 1968 roku do końca lipca mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej- do OFE i ZUS czy tylko do ZUS-u. Decyzję trzeba podjąć do 31 lipca br. - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS: Można już złożyć oświadczenie o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub ZUS. Okno transferowe będzie otwarte do 31 lipca 2024 r.

ZUS otworzył kolejne okno transferowe. Do 31 lipca 2024 r. ubezpieczeni mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Od 1 kwietnia 2024 r. można zdecydować o przekazaniu części składki emerytalnej na subkonto w ZUS albo do OFE

1 kwietnia 2024 r. zostanie otwarte tzw. okienko transferowe w ramach II filaru emerytalnego. Osoby ubezpieczone mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej z ZUS do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Na podjęcie decyzji mają czas do 31 lipca br.

W 2024 roku w ZUS mogą czekać pieniądze, które ci się należą po zmarłym. Jak je odebrać?

Jeśli ktoś zmarł przed upływem trzech lat a część jego emerytury pochodziła z subkonta związanego z tak zwanym drugim filarem, rodzinie ZUS zwraca te środki jako wypłatę gwarantowaną. A co z pieniędzmi z subkonta zmarłego, który nie zdążył przejść na emeryturę?

REKLAMA

Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

Dziedziczenie środków zgromadzonych w ZUS. Czy to możliwe?

Czy można dziedziczyć środki zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czym jest subkonto ZUS? 

Centralna Informacja Emerytalna - nowość!

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) ma zbierać kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, dzięki któremu każdy obywatel będzie miał pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych, bez względu na ich źródło. Nowy system zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych w: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE.

Masz prawo do tych pieniędzy! Dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE

Wiele osób nie wie, że po śmierci swoich bliskich osób, ma prawo do wypłaty zgromadzonych na koncie OFE środków osoby zmarłej. Masz prawo do tych pieniędzy, a procedura nie jest skomplikowana! Jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE? 

Rząd szykuje jedno konto dla naszych oszczędności! ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE w jednym miejscu

Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Rząd przyjął projekt ustawy. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

Subkonto ZUS a OFE

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS można podzielić i wypłacić po śmierci ubezpieczonego.

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Decyzja o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE wymaga złożenia w ZUS oświadczenia. Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE należy złożyć w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku.

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

Decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u możemy podjąć w okresie czterech miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji skutkował będzie przekazaniem środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów decyzja ZUS czy OFE ma niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.

Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

OFE czy ZUS – co wybrać?

Od 2014 roku ubezpieczeni mają możliwość wyboru: OFE czy ZUS. W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca mogą wybrać, czy pozostają w OFE, czy przechodzą do innego funduszu, czy też z niego rezygnują na rzecz ZUS. Wybór OFE ma więc charakter dobrowolny.

OFE – zmiany w 2014 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. Stanowią tzw. II filar systemu ubezpieczeń emerytalnych. Od lutego 2014 roku oszczędzanie w ramach OFE będzie dobrowolne. Jakie inne zmiany w zakresie funkcjonowania OFE wejdą w życie w 2014 roku?

Emerytury 2014

Emerytura od 2014 roku będzie uzależniona od dobrowolnej decyzji ubezpieczonego dotyczącej wyboru pomiędzy subkontem w ZUS a Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Jakich formalności i w jakich terminach musi dopełnić ubezpieczony by oszczędzać na emeryturę na zasadach wprowadzonych w 2014 roku?

Reforma OFE - założenia

Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Takie założenia do reformy OFE przedstawił premier Donald Tusk.

Likwidacja OFE - to błąd?

Przekazanie naszych pieniędzy gromadzonych w OFE do ZUS oznacza zmniejszenie poziomu krajowych oszczędności, bo środki, które trafią do ZUS zostaną użyte na wypłatę bieżących emerytur - uważa PKPP Lewiatan.

Podział składki na ubezpieczenie emerytalne w 2012 roku

Składka emerytalna jest dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Jak wygląda ten podział?

OFE Vademecum

Otwarty fundusz emerytalny tworzony i zarządzany jest przez powszechne towarzystwo emerytalne. W ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę należy zawrzeć umowę z wybranym funduszem emerytalnym, jeśli tego nie dokonamy możemy zostać przydzieleni do losowo wybranego OFE.

Nie jesteś zadowolony ze swojego OFE? - zmień go!

Każdy członek OFE, który nie jest z niego zadowolony, może go zmienić. Konieczne jest przy tym pisemne zawiadomienie dotychczasowego funduszu emerytalnego. Następnie dokonywana jest wypłata transferowa.

Zmiana składki przekazywanej do OFE

W 2011 roku czeka nas rewolucyjna zmiana w systemie OFE, czyli otwartych kont emerytalnych. Składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS.

Zmiany w OFE. O co chodzi w tej reformie?

Reformy w otwartych funduszach emerytalnych wywołuje olbrzymie kontrowersje. Zgodnie z propozycją rządu składka emerytalna, jaka jest przekazywana OFE ma być znacznie obniżona. O co jednak chodzi w reformie systemu emerytalnego?

Czy ZUS informuje o składkach w OFE

Kilka lat temu zdecydowałem o oszczędzaniu na swoją przyszłą emeryturę również w otwartym funduszu emerytalnym. Czy ZUS w informacji o stanie konta podaje kwoty przekazanych przez siebie składek do OFE?

Czy mogę w OFE reklamować brak składek

Na liście przesłanym mi z OFE widnieje bardzo dużo braków, jeśli chodzi o przelewy z ZUS. Czy reklamację do ZUS mogę złożyć w funduszu?

Czy można wybrać część środków z OFE

Znalazłem się w tragicznej sytuacji życiowej i chciałbym skorzystać z części środków zgromadzonych na emeryturę w OFE. Czy mogę wystąpić do funduszu z prośbą o taką wypłatę?

REKLAMA