REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród jesienią

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

Pierwszy dzień jesieni w 2022 r.

Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w 2022 r.? Czym jest równonoc jesienna? Jak wygląda jesień w sadzie i ogrodzie?

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą jest ważną czynnością w pielęgnacji naszego ogrodu. Przeprowadzone we właściwym czasie koszenie zapewni zdrowy wzrost trawy. Przeczytaj, jak przeprowadzić ostanie koszenie trawnika przed zimą.

Jak przygotować ogród do zimy?

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy ochroni go przed uszkodzeniami. Wystarczą odpowiednie narzędzia oraz systematyczność. Przeczytaj, jak przygotować ogród do zimy.

REKLAMA

Dynie ozdobne – uprawa i pielęgnacja

Dynie ozdobne mają ciekawe walory dekoracyjne. Mogą stać się jesienną ozdobą każdego wnętrza. Żeby wyhodować dorodne okazy dyni ozdobnej należy odpowiednio je pielęgnować. Przeczytaj, jak uprawiać i pielęgnować dynie ozdobne.

Wrzos czy wrzosiec – jak je odróżnić?

Wrzosy i wrzośce to chyba najbardziej popularne rośliny jesieni, które są bardzo do siebie podobne. Podpowiadamy jak je odróżnić.

Najpopularniejsze odmiany wrzosów ogrodowych

Najpopularniejsze odmiany wrzosów ogrodowych mogą stać się ozdobą każdego ogrodu. Dzięki ciekawej kolorystyce i łatwej pielęgnacji możemy w łatwy sposób ozdobić nimi krajobraz. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze odmiany wrzosów ogrodowych.

Pigwowiec japoński w ogrodzie – uprawa

Pigwowiec japoński jest krzewem ozdobnym pochodzącym z Japonii. Pigwowiec japoński to roślina wieloletnia z rodziny różowatych. Miejsce dla takiego krzewu można znaleźć w każdym ogrodzie. Pigwowiec japoński odznacza się pięknymi czerwonymi kwiatami oraz dużymi owocami. Przeczytaj, jak łatwo można uprawiać pigwowiec japoński we własnym ogrodzie.

REKLAMA

Wrzosy – uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja Wrzosów nie jest skomplikowana. Kwitnące od sierpnia do października rośliny na pewno upiększą każdy ogród. Podpowiadamy, jak pielęgnować wrzosy w własnym ogrodzie, aby długo cieszyć się ich pięknym widokiem.

Pigwa – odmiany i uprawa

Pigwa należy do rodziny różowatych. Ma ona formę krzewu i wydaje aromatyczne owoce o właściwościach leczniczych. Pigwa jest również krzewem dekoracyjnym ze względu na białe i różowe kwiaty oraz żółte owoce. Przeczytaj, jakie są odmiany pigwy i jak należy ją uprawiać.

Rośliny kwitnące jesienią

Rośliny kwitnące jesienią mogą upiększyć każdy ogród. Ich kwiaty w połączeniu z jesiennymi barwami sprawią, że nasz ogród stanie się wyjątkowy. Przeczytaj, jakie rośliny kwitną jesienią.

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Przesadzanie starszych krzewów

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.

Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia na zimę

Różaneczniki, azalie, róże, wrzosy, ostrokrzewy, hortensje, magnolie, berberysy czy bukszpany – jeśli któreś z wymienionych roślin rosną w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, że należy je zabezpieczyć na zimę. Możemy wykonać osłony ze słomy, stroiszu, przewiewnej siatki lub trzcinowych mat. Sprawdź jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę.

Jesienne kwiaty

Jesień to taka pora roku, w której kwitnie jeszcze wiele odmian kwiatów ogrodowych. Astry, powojniki, rozchodniki, rudbekie, wrzosy czy zawilce tworzą kolorowe rabaty w naszych ogrodach. Jesienne kwiaty przybierają różne barwy – od bieli, poprzez żółć i róż aż do ciemnego fioletu – każdy z nas niewątpliwie znajdzie wśród nich takie, które będą pasować do przydomowych ogródków. Radzimy jakie kwiaty wybrać, aby nasz ogród wyglądał ładnie także jesienią.

Ogród – przechowywanie drewna na opał

Drewno to jeden z surowców, używanych przez nas do ogrzewania domów. Ze względu na specyficzny, przyjemny zapach, który wydziela podczas palenia, drewno ma nadal wielu zwolenników – drewno jest popularne zwłaszcza wśród ludzi posiadających domy z kominkami. Pamiętajmy jednak, że drewno należy przechowywać w odpowiednich do tego warunkach, gdyż inaczej może zawilgotnieć, a wilgotne drewno nie będzie się nadawało na opał. Radzimy jak przechowywać drewno.

Żywopłot – pielęgnacja jesienią

Żywopłot to nie tylko ozdoba naszego ogrodu, lecz także sposób na odgrodzenie go od ulicy i sąsiadów. Aby żywopłot wyglądał ładnie, powinniśmy o niego dbać. Jedną z form pielęgnacji żywopłotu jest jego przycinanie. Jesień to czas, kiedy należy pomyśleć o przystrzyżeniu żywopłotu otaczającego nasz ogród. Radzimy jak zadbać o żywopłot jesienią.

Owoce jesieni – Orzechy

Orzechy są dobre dla zdrowia i działają dobrze na układ krążenia. Te jesienne owoce są źródłem wielu witamin i błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety wadą orzechów jest ich kaloryczność. Orzechy dodają energii w jesienne dni a także poprawiają nastrój. Zobacz jakie są różne rodzaje orzechów.

Rudbekie – jesienne kwiaty

Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Ze względu na to, że rudbekie kwitną bardzo długo – od lipca aż do przymrozków – stanowią one ładny element dekoracyjny naszych ogrodów. Duże kwiaty rudbekii przyciągają wzrok i sprawiają, że nasz ogród jest jeszcze bardziej kolorowy.

Jesień w górach

Jesień w górach jest wyjątkowo piękna. Słoneczne dni, drzewa w kolorach złota i czerwieni to świetny czas na jesienne spacery i wycieczkę w góry. Polska złota jesień zachwycająca swym pięknem i bogactwem kolorów to idealny czas na odwiedzenie Doliny Pięciu Stawów czy Morskiego Oka.

Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?

Ziemia – użyźnianie jesienią

Żyzna ziemia to podstawa do tego, aby rośliny w naszym ogrodzie pięknie rosły. Przewiewna, odpowiednio wilgotna, pełna składników mineralnych – taka gleba jest najlepsza dla większości roślin ogrodowych. Pamiętajmy, że gleby piaszczyste i nieprzepuszczalne mogą znacząco wpływać na wzrost i rozwój drzew, krzewów, kwiatów, a także roślin owocowych i warzywnych. Co zrobić aby nasza gleba była jak najlepsza?

Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Drzewa z odkrytymi korzeniami to drzewa, które kupujemy w szkółce. Drzewa z odkrytymi korzeniami nie posiadają bryły korzeniowej – stąd ta nazwa. Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada. Jak kupować drzewa z odkrytymi korzeniami? Jak je przygotować do sadzenia? I jak je prawidłowo posadzić?

Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?

Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Jak możemy wykorzystać przemarznięte owoce? Jak przechowywać jabłka i gruszki? Co zrobić z zaschniętymi owocami, które zostały na drzewach? Radzimy, jak pielęgnować drzewa i krzewy owocowe jesienią.

Listopad – prace w ogrodzie

Listopad to miesiąc, w którym na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Mimo to pamiętajmy, że nasz ogród nadal potrzebuje pielęgnacji. W listopadzie sadzimy drzewa i krzewy zrzucające liście, podlewamy rośliny zimozielone, okrywamy byliny, dbamy o trawnik i oczka wodne. Podpowiadamy jakie prace wykonać w listopadzie, aby nasz ogród był piękny, gdy tylko zacznie się słoneczna wiosna.

Jesienny ogród w donicach

Tarasy i balkony w naszych domach nie muszą wyglądać szaro gdy tylko zacznie się jesień. Jesienią także na balkonach i tarasach możemy mieć ładne, kwitnące na kolorowo kwiaty rosnące w donicach. Radzimy jakie gatunki roślin wybrać aby nasze balkony i tarasy wyglądały ładnie nawet w środku jesieni.

Dynia – ogrodowy symbol jesieni

Dynia nieodłącznie kojarzy nam się z amerykańskim świętem Halloween, kiedy to wydrążone dynie stają się lampionami stawianymi przed wejściem do domu. Istnieje wiele odmian dyń – dynia melonowa, dynia ambar, dynia hokkaido czy dynia Tom Fox. Radzimy jak uprawiać i wykorzystywać dynie aby nie tylko stanowiły ozdobę naszego ogrodu we wrześniu, lecz także były pożytecznym warzywem w domowej kuchni.

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe, które rosną w naszym ogrodzie czy sadzie wymagają stałej pielęgnacji. W listopadzie powinniśmy pamiętać o zebraniu przyschniętych owoców i zabezpieczeniu naszych drzew owocowych na zimę. Oprócz ochrony korzeni, nie zapomnijmy o ochronie pni. Bielenie pni drzew owocowych zapobiegnie pękaniu kory i tworzeniu się ran. Z kolei tworzenie się ran może wpływać na występowanie różnych chorób.

Astry jesienne

Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był pełen barw, posadźmy obok siebie astry w różnych kolorach – białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. W zależności od tego, czy lubimy duże czy raczej drobne kwiaty, zdecydujmy się na astry jesienne drobnokwiatowe lub te wielkokwiatowe.

Kolory jesieni

Kolory jesieni to przede wszystkim ciepłe i piękne kolory, odcienie czerwonego, zielonego, zółtego, które cieszą oko w pochmurne jesienne dni. Podczas projektowania ogrodu warto zastanowić się nad posadzeniem konkretnego gatunku roślin, które w czasie jesieni spowodują, że nasz ogród będzie bardzo kolorowy.

Ogród jesienią – vademecum

Ogród jesienią musimy pielęgnować równie intensywnie jak na wiosnę czy w czasie lata. Jesienne porządki, takie jak grabienie liści, przycinanie trawnika czy sadzenie niektórych roślin powinny być wykonane właśnie teraz – na początku października. Podpowiadamy jak przygotować nasz ogród do zimy.

Staw w ogrodzie – jesienne prace

Staw w ogrodzie – powinniśmy o niego dbać także jesienią. Oczyszczanie lustra wody z liści, pielęgnacja roślin wodnych, czyszczenie dna stawu z zanieczyszczeń i odpowiednie karmienie ryb to podstawowe prace, o których należy pamiętać w październiku.

Ogród jesienią: liście w ogrodzie – jak można je wykorzystać?

Liście, które spadły w naszym ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby. Liście spadające jesienią możemy wykorzystać np. jako kompost. Zobacz, co można zrobić z liśćmi zalegającymi w ogrodzie jesienią.

Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Róże to piękne i bardzo popularne kwiaty. W naszych ogrodach róże uprawiane są od wielu lat, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Jesień to najlepsza pora na posadzenie róż. Jak i gdzie posadzić róże aby jak najlepiej rosły?

Różanecznik – jesienna pielęgnacja

Różanecznik lub rododendron – nazwy określające gatunki roślin z rodziny wrzosowatych o zimozielonych liściach. Różaneczniki nazywa się także azaliami – wtedy, gdy zrzucają liście na zimę albo gdy ich liście są półzimotrwałe. Jak pielęgnować różaneczniki jesienią aby cieszyć się widokiem ich pięknych kwiatów w przyszłym roku?

Rośliny cebulowe do sadzenia jesienią

Rośliny cebulowe takie jak narcyzy, tulipany czy hiacynty pięknie wyglądają wiosną. Jednak należy pamiętać o tym, że rośliny cebulowe powinniśmy sadzić jesienią – na przełomie września i października. Podpowiadamy gdzie i jak posadzić rośliny cebulowe aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami od początku wiosny.

Pielęgnacja iglaków jesienią

O iglaki takie jak tuje, cyprysiki, jałowce czy cisy powinniśmy dbać nie tylko wiosną i latem, lecz także jesienią. Przycinanie, przesadzanie, sadzenie, podlewanie, nawożenie – które z prac możemy wykonać jesienią, a które powinny poczekać do wiosny? Radzimy jak pielęgnować iglaki jesienią.

Ogród – barwy jesieni

Hortensje, brzozy, zawilce, astry, powojniki, bodziszki, wrzosy – to tylko niektóre z roślin zdobiących nasz ogród w październiku. Niektóre gatunki roślin kwitną jesienią, inne mają ozdobne liście, które o tej porze roku zmieniają kolor, jeszcze inne wytwarzają ozdobne owoce. Aby nasz ogród wyglądał pięknie jesienią, wybierzmy do niego odpowiednie gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

Jesień – rośliny o kolorowych liściach

Jesień w ogrodach i parkach nieodłącznie kojarzona jest z kolorowymi liśćmi. Żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet lekko brązowe liście sprawiają, że jesień staje się piękną porą roku. Aby nasz ogród podczas jesieni wyglądał atrakcyjnie, pomyślmy o drzewach i krzewach z przebarwiającymi się liśćmi.

Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Byliny jesienią możemy nie tylko przesadzać, lecz także sadzić. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, aby nasze byliny pięknie kwitły nawet w październiku. Nie zapominajmy również o bylinach, które nie zimują w gruncie – wykopmy je po pierwszych jesiennych przymrozkach. Podpowiadamy, jak dbać o byliny jesienią i jak zabezpieczyć je na zimę.

Trawnik jesienią – pielęgnacja

O trawnik należy dbać nie tylko w lecie, lecz także jesienią. Koszenie, usuwanie suchych liści, nawożenie jesiennym nawozem – to tylko niektóre prace, o których musimy pamiętać jesienią. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik jesienią.

Sadzenie roślin jesienią

Przełom lata i jesieni to dobry czas na sadzenie wielu cebulek wiosennych i letnich kwiatów. Ważne jest aby posadzić cebulki w odpowiednim terminie, na odpowiedniej głębokości oraz we właściwych odstępach. Jak i kiedy posadzić cebulki aby cieszyć się wiosną wspaniałymi krokusami, hiacyntami czy żonkilami?

Krzewy ogrodowe na jesień

Krzewy ogrodowe wyglądają ładnie nie tylko w czasie kwitnienia. Niektóre gatunki krzewów ogrodowych najbardziej efektownie prezentują się dopiero jesienią gdy przebarwiające się liście drzew i krzewów przybierają ogniste barwy.

Dlaczego ognik nie owocuje?

Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Ogniki są najpiękniejsze jesienią, kiedy obsypują się kolorowymi owocami przypominającymi jarzębinę . Zależnie od odmiany owoce mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Zdarza się jednak, że krzewy słabo kwitną i nie owocują tracąc swój jesienny urok. Jakie mogą być tego przyczyny?

Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czasem jednak przedłużają się prace związane z wykańczaniem domu lub zakładaniem ogrodu i dopiero pod koniec lata możemy się zabrać za założenie trawnika. Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Jesień – nawożenie roślin ogrodowych

Jakich składników rośliny potrzebują jesienią? Pod koniec lata większość roślin ogrodowych kończy już przyrost części nadziemnej. Z tego względu od końca sierpnia nie nawozimy już roślin nawozami azotowymi, gdyż zbyt długie stosowanie tych nawozów nie pozwoli roślinom przygotować się do zimy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w ogóle nawozić roślin jesienią.

Wrzos – krzewinka jesieni

Wrzos – krzewinka kojarząca się z jesienią. Jeśli posadzony przez nas wrzos utworzy małe wrzosowisko, drobne i kolorowe kwiaty wrzosu sprawią, że nasz ogród będzie piękny nawet pod koniec października.

REKLAMA