REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy, Kontrola pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIP przedstawił plan kontroli na 2024 r. Jakie są jego założenia?

PIP planuje przeprowadzić w 2024 r. ogółem 60 tys. kontroli, skupiając się na sektorach: budowlanym, OZE, ciepłownictwa, a także na branży magazynowania, sprzedaży i przetwórstwa złomu metali. Weryfikowane będzie także przestrzeganie przepisów prawa pracy, które weszły w życie w 2023 r., czyli dotyczących  pracy zdalnej oraz wdrażających tzw. dyrektywę work-life balance. 

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

Czy PIP może sprawdzić powody, dla których pracodawca odrzucił wniosek o pracę zdalną

Pracodawca przewiduje, że będzie otrzymywał od pracowników wnioski o pracę zdalną. Wychodzi z założenia, że w szczególnych przypadkach będzie odmawiał ich uwzględnienia. Czy w razie ewentualnej kontroli ze strony PIP inspektorzy zbadają, dlaczego pracodawca nie uwzględnił wniosku o pracę zdalną?

Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee). Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

REKLAMA

Co robić, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Porady Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, iż stosunek pracy jest wzajemnym zobowiązaniem pracodawcy i pracownika. Zatrudniający ma obowiązek zapewnić pracę oraz terminowo wypłacać wynagrodzenie, natomiast obowiązkiem pracownika jest w sumienny sposób tę pracę wykonywać. Co przysługuje pracownikom w przypadku niewypłacania wynagrodzeń?

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców - jak przebiega? Kto może kontrolować? Kiedy zatrudnienie cudzoziemca jest nielegalne?

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców pozwala zweryfikować, czy pobyt oraz świadczenie pracy przez obcokrajowców w Polsce odbywa się zgodnie z prawem. Narzędzie umożliwia skuteczną walkę z nielegalnymi praktykami oraz wymusza odpowiednią postawę wśród pracodawców i przyjeżdżających do Polski cudzoziemców. Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia i kto jest uprawniony do jej przeprowadzenia?

Praca zdalna 2023 - czy pracodawca musi zapewnić zdalnemu pracownikowi biurko i krzesło?

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną biurko i krzesło? Na to pytanie odpowiedziała 6 kwietnia 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy.

Praca zdalna. Czy inspektorzy pracy wejdą do domów

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi wdrażanie procedur dotyczących pracy zdalnej, w tym porozumień pracodawców ze związkami zawodowymi. Czy PIP będzie przeprowadzała kontrole w domach pracowników? – na to pytanie odpowiada główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

REKLAMA

Kontrola pracownika zdalnego. Jakie uprawnienia ma pracodawca?

Pracodawca będzie miał prawo przeprowadzać kontrole pracowników zdalnych – wynika z nowelizacji Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 7 kwietnia. Eksperci wyjaśniają, w jakim zakresie i pod jakimi warunkami będzie to możliwe.

ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi

ZUS walczy z nieuczciwymi firmami transportowymi. W związku z przypadkami nieuczciwych zachowań w firmach transportowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na podjęcie bardziej stanowczych kroków. Przewoźnicy muszą teraz udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące swojej działalności oraz przesłać dokumenty związane z ustaleniem podstawy wymiaru składek.  W wielu odnotowanych przez Grupę Inelo sytuacjach przewoźnicy otrzymali zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z artykułem 123 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej kontroli u pracodawców. Wykrywalność wykroczeń też jest większa.

Kontrole PIP. Jak wynika z danych GIP, w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 59 tys. kontroli u pracodawców. To o blisko 6,5% więcej niż w 2021 roku. Najwięcej takich działań zostało podjętych w Katowicach, a najmniej – w Opolu. W tym okresie liczba decyzji dotyczących BHP wzrosła o przeszło 20%, a nakazujących wypłatę świadczeń pieniężnych – o prawie 15%. Z kolei wniosków w wystąpieniach było rdr. więcej o ponad 23%, a wykroczeń – o 16%. 

Główny Inspektor Pracy o pracy zdalnej

Główny Inspektor Pracy o pracy zdalnej w Programie 3 Polskiego Radia.

Praca zdalna uchwalona - Prezydent RP podpisał ustawę

Przepisy regulujące prace zdalną zostały uchwalone w dniu 1 grudnia 2022 r., a Prezydent RP podpisał w dniu 27 stycznia 2023 r. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy o telepracy zostały uchylone z Kodeksu Pracy. Jakie są zasady pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązki BHP czy może polecić pracę zdalną, jakie ma obowiązki?

PIP na jubileuszowym Kongresie OPZZ

Pierwszego dnia X Kongresu OPZZ zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Dziemińska wręczyła Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Pracy, przyznane przez Głównego Inspektora Pracy Katarzynę Łażewską-Hrycko.

Główny Inspektor Pracy na Kongresie „Dialog o gospodarce”

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Rynek pracy i jego wpływ na konkurencyjność działających przedsiębiorstw”. Debata była częścią Kongresu „Dialog o gospodarce”, zorganizowanego w Warszawie przez Federację Pracodawców Polskich w dniach 23-24 listopada 2022 r.

Niedziela wolna czy pracująca – dla kogo to prawo?

„Niedziela wolna czy pracująca – dla kogo to prawo?” - pod takim tytułem odbyła się konferencja naukowa w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 28 września 2022 roku. Jej organizatorami byli OIP w Poznaniu oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM. Honorowy patronat objęli rektor uczelni i Główny Inspektor Pracy.

Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?

W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.

Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?

W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?

Praca zdalna - nowe przepisy w tym półroczu?

Praca zdalna w Kodeksie pracy znajdzie się jeszcze w tym półroczu? Jak nowe przepisy uregulują pracę wykonywaną z domu? Kto zdecyduje o pracy zdalnej? Czy pracodawca będzie mógł kontrolować pracownika w domu?

PIP zdecydowanie rzadziej kontroluje pracodawców

PIP zdecydowanie rzadziej kontroluje pracodawców - tak wynika z liczby kontroli przeprowadzonych w 2021 roku. Jakie naruszenia stwierdzają inspektorzy pracy?

Niedziele bez handlu mogą ograniczyć podwyżki [KOMENTARZ]

Niedziele wolne od handlu mogą doprowadzić do spadku zatrudnienia lub ograniczyć wysokość podwyżek w sektorze handlowym. Jak przekonuje Diana Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita, przedsiębiorcy z sektora nadal będą korzystać z dozwolonych prawem wyjątków.

Będą kontrole handlu w niedziele - PIP

Będą kontrole handlu w niedziele 13 lutego 2022 roku - ostrzega PIP. Co zmieniło się w zakazie handlu w niedziele od 1 lutego?

Kontrole PIP 2022

Kontrole PIP w 2022 roku - na czym skupi się Państwowa Inspekcja Pracy? Inspektorzy pracy będą sprawdzać m.in.: stosowanie przepisów ustawy covidowej, o czasie pracy i wypłacie wynagrodzeń. Kontrola obejmkie też umowy cywilnoprawne, zatrudnianie niepełnosprawnych, cudzoziemców, młodocianych oraz stosowanie przepisów o PPK.

Nakazy PIP a decyzje administracyjne z KPA

Nakazy PIP to decyzje administracyjne uregulowane w KPA. Jakie są różnice w treści decyzji i nakazu z KPA i ustawy o PIP? Jakie nakazy wydaje inspektor pracy?

PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?

Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.

Plan działania PIP na lata 2022-2024 - propozycje RPO

Plan działania PIP na lata 2022-2024 - RPO przedstawia swoje propozycje. Priorytetem powinny być działania kontrolne związane z epidemią COVID-19 i kontrole naruszenia art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

Kontrola PIP bez zawiadomienia - projekt

Kontrola PIP bez zawiadomienia - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo przedsiębiorców.

Rola Inspekcji Pracy w zakresie urlopu wypoczynkowego

Inspekcja pracy a urlop wypoczynkowy - jaka jest jej rola? Jakie uprawnienia ma PIP w przypadku naruszenia przepisów prawa pracy?

Kontrola PIP na budowie - jak się przygotować?

Kontrola PIP na budowie - jak się prawidłowo przygotować? Jakie są fizyczne, a jakie formalno-prawne zabezpieczenia pracowników przed zagrożeniami?

Kontrole PIP na małych budowach

Kontrole PIP na małych budowach. Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych, a wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna 1 czerwca 2021 r. ogólnopolską akcję „Kontrole na małych budowach”.

Kontrola PIP - wystąpienie pokontrolne

Kontrola PIP może zakończyć się wystąpieniem pokontrolnym. Czy trzeba na nie odpowiedzieć? Czy PIP może zmusić do wykonania wniosków z wystąpienia? Czy można kwestionować treść wystąpienia?

Kontrola PIP 2021 - jak się przygotować?

Kontrola PIP w 2021 r. może zdarzać się częściej. Inspekcja Pracy zapowiada, co będzie kontrolować. Jak przygotować się do kontroli PIP? Jakie dokumenty będą sprawdzane? Czy kontrola może odbyć się zdalnie?

Więcej kontroli i mniej mandatów PIP

Kontrole PIP były częstsze w okresie lipiec-listopad 2020 r. Nie wiąże się to jednak z większą liczbą mandatów. Wygląda na to, że PIP ze zrozumieniem traktowała pracodawców w kryzysie. Gdzie było najwięcej kontroli? Co badano? Jakie były decyzje PIP?

Wypadki przy pracy 2020 - statystyki GUS

Wypadki przy pracy w I kwartale 2020 zdarzają się rzadziej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Czy to wpływ koronawirusa i większej dbałości o bhp? Czym de facto jest wypadek przy pracy? Jakie są rodzaje wypadków w pracy? Poznaj statystyki GUS z pierwszych miesięcy 2020 r.

Co się dzieje z PIP? Instytucja zamarła

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole w firmach, tymczasem w czasie pandemii zostawiła ona pracodawców samych sobie. Aktywność PIP w najcięższych chwilach lockdownu była trudno dostrzegalna.

Program profilaktyczny PIP "Bezpiecznie w szkole"

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. rusza program profilaktyczny PIP "Bezpieczeństwo w szkole". Na czym będzie polegał?

Uwaga: dodatkowe kontrole PIP w strefach czerwonych i żółtych

W powiatach stref czerwonych i żółtych przeprowadzane są dodatkowe kontrole PIP. Inspekcja sprawdza respektowanie przepisów określających rygory sanitarne w związku z pandemią koronawirusa w firmach zatrudniających ponad 9300 pracowników. Pracodawcy powinni ograniczać ryzyko zakażenia się wirusem.

Kontrola w firmie - czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników. Kiedy instytucje państwowe wykonują czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, mogą mieć wgląd w dokumentację pracownika?

Kontrole PIP - nowe zasady w czasie epidemii

Kontrole PIP w pełnym zakresie zostały wznowione od 22 czerwca 2020 r. Nowe zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa inspektorom pracy jak i pracodawcom oraz pracownikom. W związku z tym powstał szereg wytycznych opracowanych przez Głównego Inspektora Pracy i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Inspekcja Pracy kontroluje tylko przypadki grożące śmiercią

W czasie epidemii koronawirusa Inspekcja Pracy prowadzi ograniczone działania. Kontroluje jedynie naruszenia prawa pracy grożące bezpośrednio życiu i zdrowiu pracowników oraz bada śmiertelne, ciężkie i zbiorowe wypadki przy pracy.

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Przestrzeganie zakazu handlu w niedziele i święta - ocena PIP

Państwowa Inspekcja Pracy oceniła przestrzeganie zakazu handlu w niedziele i święta w latach 2018-2019. Zdaniem PIP sklepy wielkopowierzchniowe stosują się do zakazu. Wśród mniejszych zdarzały się przypadki obchodzenia prawa. Których wyłączeń z ustawy dotyczyły te sytuacje?

Kontrola PIP w 2020 r. - kto zostanie skontrolowany?

Kontrola PIP w 2020 r. ma objąć 72 tysiące podmiotów. Skontrolowane zostaną branże narażone na wiele niebezpiecznych i szkodliwych czynników, np. budownictwo czy opieka zdrowotna. Sprawdź, co i gdzie w 2020 r. sprawdzi Państwowa Inspekcja Pracy.

Badanie pracownika alkomatem - wspólne stanowisko MRPiPS i UODO

Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, ale nie pracodawca – takie stanowisko Prezesa UODO potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Które przepisy pracodawcy naruszają najczęściej?

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na to, które przepisy są najczęściej naruszane przez polskich pracodawców. Nie przestrzegają regulacji czasu pracy i wypłaty świadczeń.

Kontrola zwolnień lekarskich w I kwartale 2019 r. - wyniki

ZUS w wyniku kontroli zwolnień lekarskich w I kwartale 2019 r. wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 9,2 mln zł. Przeprowadzono prawie 174 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich.

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę 2019

Każdy pracodawca ma prawo do przeprowadzania kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Jakie są zasady przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przez pracodawców w 2019 roku?

Kontrole PIP w 2019 r.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 r. skupią się na zakładach, w których wystąpiły wypadki przy pracy, zakładach z wysoką skalą zagrożeń oraz zakładach, w których występuje narażenie na czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Kogo i co w 2019 r. skontroluje PIP?

REKLAMA