REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Parlament europejski, Prawo wyborcze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gotówka będzie zakazana, sprzeciwy tylko przesunęły w czasie wprowadzenie ograniczeń. Jakie limity i od kiedy

Polski rząd i Sejm posłuchał sprzeciwu Polaków i w 2023 roku odwołał uchwalone wcześniej prawo ograniczające stosowanie gotówki w obrocie gospodarczym, w tym odnoszące się do transakcji zawieranych przez konsumentów i prywatne osoby. Na nic to się zdało, bo takie ograniczenia, dotyczące krajów Unii Europejskiej, uchwalił właśnie Parlament Europejski.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski akceptuje 267 zmian traktatów unijnych. Rezygnacja z prawa weta w 65 obszarach, obowiązkowe euro i inne zmiany

Parlament Europejski w przyjętej w środę 22 listopada 2023 r. rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali polscy europosłowie? Jak komentują proponowane zmiany traktatów polscy politycy?

REKLAMA

DGP: Parlament Europejski przyjął regulacje o AI

Akt o sztucznej inteligencji przyjęty przez PE. Posłowie nie zgodzili się na masową inwigilację. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Kiedy się odbędą?

Unia Europejska 22 maja 2023 r. formalnie zatwierdziła termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku - poinformowała Rada UE na swoich stronach internetowych.

Tajemnica wynagrodzenia zakazana przez dyrektywę. Pracodawca nie może wymagać od pracownika zachowania w tajemnicy wysokości wynagrodzenia

W dniu 30 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Nowe przepisy przewidują w szczególności, że pracodawcy będą musieli podawać informacje, które ułatwią pracownikom porównywanie wysokości wynagrodzeń i umożliwią identyfikację różnic płacowych. Pracodawcom, którzy nie będą przestrzegać tych przepisów, będą grozić sankcje, w tym kary finansowe. Firmy, w których luka płacowa przekracza 5%, będą musiały wprowadzić zmiany.

UE chce uregulować kryptowaluty. Co zmieni rozporządzenie MiCA?

UE pracuje nad wspólnymi ramami regulacyjnymi dla branży kryptowalut – tzw. rozporządzenie MiCA ma być przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego w kwietniu. Jednak w branży już mówi się o potrzebie jego zaktualizowania, ponieważ planowane regulacje nie nadążają za błyskawicznym postępem. – Technologia się rozwija. A jeżeli na stworzenie sensownego aktu prawnego potrzeba czterech–pięciu lat, to jest niemożliwe, żeby regulacyjnie za nią nadążyć – mówi Paweł Kuskowski, CEO i współzałożyciel Gatenox. Jak ocenia, unijna regulacja powinna mieć pozytywny wpływ na rynek kryptowalut i obniżyć tzw. próg wejścia dla osób, które dotąd nie miały z nim styczności. Jeśli jednak regulacja nie będzie przystawać do aktualnego kształtu tej branży, może wyhamować jej rozwój. 

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Co zmienia w prawie wyborczym?

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. - My umożliwiamy obywatelom korzystanie ze swojego podstawowego prawa, prawa wyborczego. Kodeks wyborczy, który przyjęliśmy, zakłada tylko kilka istotnych zmian, które oznaczają podwyższenie frekwencji wyborczej – mówił w dzisiaj w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller.

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia praw i wolności obywateli. RPO o nowelizacji Kodeksu wyborczego

Zmiany prawa wyborczego mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnych praw i wolności obywateli – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Chociaż intencja zwiększenia frekwencji wyborczej oraz transparentności procesu wyborczego zasługuje na aprobatę, to nie wszystkie z zaproponowanych rozwiązań są w pełni adekwatne do osiągnięcia tego celu.

Rezolucja PE w sprawie wyroku TK

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co znalazło się w tym dokumencie?

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

"Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

PE przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji".

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Dokument ma charakter niewiążący.

Co się dzieje zaraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto wiedzieć, co będzie się działo w ciągu kilku najbliższych dni po wyborach.

Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników

Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie zostały przyjęte przez Parlament Europejski.

Wybory do PE 2019: głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019 r. wyborcy niepełnosprawni mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Jak to zrobić?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - kiedy?

Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.? Jak ustalany jest termin wyborów?

Niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników zostały odrzucone - UE

10 stycznia 2019 r. Parlament Europejski odrzucił niekorzystne przepisy dla polskich przewoźników. Tzw. pakiet mobilności miał objąć kierowców regulacjami dotyczącymi delegowania pracowników oraz płacy minimalnej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - zasady

W maju 2019 r. odbędą się w Polsce kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie zasady obowiązują w tych wyborach? Kto może kandydować, a kto wybierać?

PE przyjął ACTA 2 - co to oznacza?

W dniu 12 września 2018 r. Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, zwanej ACTA 2. Nowa dyrektywa wprowadzić ma m.in. kontrowersyjny obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich oraz tzw. podatek od linków. Za dyrektywą opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu.

Zmiany w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Sejm proceduje nad zmianami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z projektem autorstwa posłów PiS, w wyborach do PE każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Obecnie nie ma określonej liczby europosłów wybieranych w konkretnym okręgu; głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju.

PE wzywa Polskę do przestrzegania praworządności i potępienia Marszu Niepodległości

W dniu 16 listopada 2017 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie, w wyniku którego przyjęto rezolucję wzywającą Polskę do przestrzegania praworządności. PE apeluje także by polski rząd potępił ,,"ksenofobiczny i faszystowski"Marsz Niepodległości. Przyjęta 16 listopada rezolucja to już trzeci tego typu dokument dotyczący demokracji i praworządności w Polsce.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Prawo wyborcze 2015

Zmiany w prawie wyborczym w 2015 roku to jeden z głównych punktów 81. posiedzenia Sejmu (3-5 grudnia 2014 roku). Posłowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz rozważą możliwość łączenia mandatu senatora z funkcją wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Referendum lokalne w szpitalu

Referendum lokalne będzie przeprowadzane – zgodnie ze znowelizowaną ustawą o referendum lokalnym - także w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczym. Zmiany w organizacji referendum lokalnego nie obejmą domów studenckich i ich zespołów.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Już 12 listopada 2014 roku (w środę) mija termin składania przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz

Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – zgodnie z wyborem dokonanym przez europosłów w dniu 1 lipca 2014 roku – będzie ponownie Martin Schulz. Nowy przewodniczący PE będzie sprawował stanowisko przez kolejne 2,5 roku, tj. do stycznia 2017 roku.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zostanie wybrany w trakcie pierwszej sesji plenarnej nowo wybranego PE. Wraz z przewodniczącym wybranych zostanie 14 wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. Na jakich zasadach dokonywane są te wybory?

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Powszechne głosowanie korespondencyjne jest mechanizmem Kodeksu wyborczego, który został przyjęty przez Sejm w dniu 10 czerwca 2014 roku. Powszechne głosowanie korespondencyjne znajdzie więc zastosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku.

Zmiany w kodeksie wyborczym

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie Kodeks wyborczy. Prace Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach koncentrują się głównie wokół głosowania korespondencyjnego oraz uprawnień mężów stanu.

Oficjalne wyniki wyborów do PE 2014

26 maja 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza w Obwieszczeniu o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 25 maja 2014 r. podała oficjalne wyniki głosowania.

Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego (22-25 maja 2014) wybraliśmy 51 europosłów. Znane są już oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu. Do Parlamentu Europejskiego kadencji 2014-2019 dostali się kandydaci pięciu partii.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 rozpoczęte

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się 22 maja 2014 (czwartek) w Wielkiej Brytanii i Holandii. W ciągu czterech dni (czwartek – niedziela) ponad 400 mln Europejczyków weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, tj. 25 maja 2014 roku (w niedzielę).

Wybory do PE 2014 – cisza wyborcza

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się w dniu 24 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w eurowyborach w Polsce – do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 (niedziela).

Wybory do europarlamentu – głosowanie poza miejscem zamieszkania

Już w niedzielę – 25 maja 2014 roku – odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu (Parlamentu Europejskiego). Możliwe jest także głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. W tym celu należy do 20 maja 2014 roku (wtorek) złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Wybory do europarlamentu 2014 – głosowanie niepełnosprawnych

Wybory do europarlamentu odbędą się już 25 maja 2014 roku. Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku przez ustawę Kodeks wyborczy osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego i wziąć udział w eurowyborach.

Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 25 maja 2014 roku. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Polacy w wyborach do PE w 2014 wybiorą 51 eurodeputowanych z 13 okręgów.

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Z dniem 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 25 maja 2014 roku (w niedzielę). Możliwość głosowania korespondencyjnego skierowana jest do osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych.

Ograniczenie zużycia jednorazowych toreb foliowych

Zgodnie z projektem przepisów, który został przyjęty 16 kwietnia 2014 roku (w środę), zużycie jednorazowych toreb foliowych ma zostać ograniczone do 2019 roku o 80%. Jako środki do celu mają posłużyć: podatki, opłaty, zakazy oraz ograniczenia sprzedaży.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - data

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na pięć lat. O ich dacie decyduje Rada UE oraz prezydenci każdego z państw członkowskich. Zgodnie z nimi data wyborów do PE przypada na dni 22-25 maja 2014 roku (czwartek – niedziela).

Wybory do PE 2014 – termin

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

„Na czym polega głosowanie korespondencyjne?” to pytanie, które pada coraz częściej w kontekście wyborów samorządowych 2014. Co zrobić, by móc głosować korespondencyjnie? Jak przygotować się do korespondencyjnego udziału w głosowaniu? Czy każdy może głosować korespondencyjnie? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady głosowania korespondencyjnego.

Rejestr wyborców a obowiązek meldunkowy

Rejestr wyborców stanowi wykaz osób, które stale zamieszkują na terenie danej gminy i są uprawnione do udziału w wyborach. Stanowi formalną podstawę dla udziału w głosowaniu. Jak sprawdzić treść rejestru wyborców? Jak dopisać się do listy wyborców?

Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Będą to pierwsze wybory samorządowe organizowane na podstawie kodeksu wyborczego. Komu i na jakich zasadach przysługuje bierne prawo wyborcze, tzw. prawo wybieralności? Kto może zostać wybrany radnym w wyborach samorządowych? Kto na mocy ustawy pozbawiony został prawa wybieralności?

Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania w wyborach samorządowych to możliwość udziału w głosowaniu. Czynne prawo wyborcze wyborcy zrealizują 16 listopada 2014 roku. Komu i na jakich zasadach przysługuje czynne prawo wyborcze?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 22-25 maja 2014 roku. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom państw członkowskich, którzy najpóźniej w dniu wyborów, ukończyli 18 rok życia. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają charakter powszechny i bezpośredni.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA