REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Paszport, Meldunek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile kosztuje paszport w 2024 roku?

Ile kosztuje paszport w 2024 roku? Ile wynosi opłata za paszport tymczasowy? Obniżona opłata za paszport przysługuje m.in. dzieciom, emerytom, z Kartą Dużej Rodziny. Kiedy jest za darmo? Ile kosztuje paszport dla psa w 2024 roku?

Pamiętasz, że na Lotnisku Chopina wyrobisz paszport od ręki? Jak to zrobić? Ile jest ważny?

Nieważny dokument przed wylotem na urlop to nie koniec świata. 20 kwietnia 2032 r. na Lotnisku Chopina w Warszawie został uruchomiony punkt paszportowy, w którym tymczasowy paszport można wyrobić w 15 minut. Od początku działania do końca roku wydano dokładnie 10 874 paszporty tymczasowe. Jak wyrobić paszport tymczasowy? 

Wyrobienie paszportu. Ile trwa? O czym pamiętać?

Osoby planujące dalsze podróże zagraniczne muszą w pierwszej kolejności zadbać o paszport. Niestety procedura jest dłuższa niż uzyskanie prostego dokumentu w urzędzie.

Paszport - czy wiesz wszystko, co trzeba? QUIZ

Paszport - czy wiesz wszystko, co trzeba? Wakacje już coraz bliżej, a na niektóre wakacyjne wyjazdy niezbędny może okazać się paszport. Czy wiesz, ile zapłacisz? Jak długo będziesz czekać albo ile paszport jest ważny? A co z paszportem dla dziecka? Sprawdź przed wyjazdem, aby nie było niespodzianek. Zapraszamy na quiz!

REKLAMA

Drugi paszport - kiedy jest potrzebny? Jak można go uzyskać?

Drugi paszport. Kiedy można ubiegać się o drugi paszport? Kto go może uzyskać? Jak długo czeka się na drugi paszport i ile kosztuje? 

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak wyrobić paszport tymczasowy?

W punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie można wyrobić paszport tymczasowy. Kto i jak może skorzystać z punktu paszportowego?

Wniosek o paszport dla dziecka online. Jak złożyć?

Wniosek o paszport dla dziecka składany online to spore ułatwienie dla rodziców. Podpowiadamy kto może skorzystać z takiego rozwiązania i w jaki sposób.

Elektroniczny system wydawania paszportów - czy działa?

Pierwsze paszporty w nowym systemie został skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze "przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel.

REKLAMA

Informacje na temat paszportów w aplikacji mObywatel

Stopniowo w aplikacji mObywatel będą pojawiały się informacje na temat tego, jakie dane zawiera rejestr dokumentów paszportowych - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Paszport 2022 - w listopadzie zmiany i nieczynne urzędy

Od 13 listopada 2022 formalności związane z wnioskowaniem o paszport mają być prostsze. W związku z wdrożeniem nowego systemu przez kilka dni punkty paszportowe będą nieczynne.

Czy zmienią się brytyjskie paszporty, banknoty, mundury i hymn?

Czy po śmierci Elżbiety II zmianie ulegną banknoty i monety, mundury policyjne? Co z hymnem narodowym Wielkiej Brytanii?

Jak wyrobić paszport dla dziecka w 2022 roku?

Paszport to dokument tożsamości, który jest potrzebny osobie podróżującej poza granicę Unii Europejskiej - również dziecku. Jak go wyrobić?

Jak wyrobić paszport? Wszystko, co musisz wiedzieć

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 oraz do strefy Schengen kilka lat później sprawiło, że paszporty stały się w jakimś sensie zbędne. Każdy może przekroczyć pieszo granice z Niemcami lub Czechami i nie zwrócić na to większej uwagi. Jednak na strefie Schengen świat się nie kończy. Wycieczka w dalsze rejony świata wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Od czego zacząć, aby wyrobić paszport?

Paszportowe problemy. MSWiA odpowiada RPO

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odniosło się do sygnalizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich trudności w uzyskaniu paszportów. Jakie rozwiązania zastosowały urzędy? Co z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych?

Do Turcji bez paszportu - wystarczy dowód osobisty

Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do Turcji na podstawie dowodu osobistego, nie trzeba mieć już paszportu podczas wyjazdu turystycznego trwającego maksymalnie 90 dni - poinformowała ambasada Turcji w Polsce. MSZ potwierdziło PAP tę zmianę zasad wjazdu do Turcji.

Jak wyrobić paszport dla psa, kota lub fretki?

Wybierając się w podróż zagraniczną ze swoim pupilem – kotem, psem, albo fretką należy wyrobić dla niego paszport. Jest to niezbędny dokument. Do czego służy, jak i gdzie go wyrobić?

Wniosek o paszport online już niedługo

Wniosek o paszport online? Już niedługo będzie to możliwe. Tymczasem kolejki po paszporty w urzędach się skracają.

Paszporty dla zwierząt z ogromnym zainteresowaniem

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna od początku marca 2022 r. wydała blisko 24 tys. paszportów dla zwierząt. Jak można uzyskać taki dokument?

Uchodźcy z Ukrainy a dokumenty

Uchodźcy z Ukrainy a dokumenty - co z przepisami migracyjnymi w Polsce? Wielu obywateli Ukrainy przekracza granicę bez paszportów.

Paszporty - nowe przepisy w 2022 r.

Prezydent podpisał ustawę o dokumentach paszportowych. Część nowych przepisów wejdzie w życie już w marcu 2022 r. Co się zmieni?

Co trzeba zrobić, żeby zameldować się przez Internet?

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze zmianą miejsca zameldowania. Jednak, aby to zrobić nie trzeba koniecznie odwiedzać urzędu. Można to zrobić on-line. Jak?

Paszport Polskiej Żywności – rusza pilotażowy projekt

Paszport polskiej żywności ma dostarczyć uczestnikom rynku informacji potwierdzających autentyczność, jakość i bezpieczeństwo żywności. Na czym polega projekt?

W 2022 r. w Warszawie zmiana zasad wydawania parkingowego abonamentu mieszkańca

Zmiana zasad wydawania parkingowego abonamentu mieszkańca. Od 1 lutego 2002 r. wnioskować o abonament mieszkańca będą mogły osoby zameldowane w Warszawie i jednocześnie rozliczające w stolicy podatki.

W listopadzie 2021 r. został założony 13-milionowy Profil Zaufany

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał informację o 13-milionowym Profilu Zaufanym założonym w Polsce. Osoby posiadające Profil Zaufany mogą bez wychodzenia z domu załatwić szereg spraw w urzędach związanych z samochodami, dowodami osobistymi, meldunkiem. Profil jest narzędziem weryfikacji tożsamości dla około 13,2 mln Polaków. Umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Pozwala na korzystanie z szeregu usług oferowanych przez urzędy na platformie ePUAP czy kontakt z ZUS. Dlatego każdego dnia listopada 2021 r. średnio niemal 7800 Polaków zakładało Profil Zaufany, a ponad 10 tysięcy pobierało aplikację mObywatel.

Wniosek o paszport – planowane zmiany

Wniosek o paszport nie będzie składany w papierowej formie. To jedna z wielu zmian, jakie zakłada nowa ustawa o dokumentach paszportowych.

Kara za brak dowodu tożsamości lub paszportu a prawo UE

Kara za brak dowodu tożsamości lub paszportu. Państwo członkowskie UE może zobowiązać swoich obywateli, pod groźbą kary, do posiadania przy sobie ważnego dowodu tożsamości lub paszportu, gdy podróżują do innego państwa członkowskiego, niezależnie od używanego środka transportu i trasy. O ile prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by nałożona sankcja miała charakter karny, o tyle stoi ono na przeszkodzie sankcjom nieproporcjonalnym, takim jak grzywna wynosząca 20% średniego miesięcznego dochodu netto sprawcy. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 6 października 2021 r.

Wielka Brytania - wjazd na dowód wyjątkowo

Wjazd do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego możliwy jest tylko wyjątkowo. Większość osób od 1 października musi posiadać paszport.

Polskie paszporty atrakcyjne dla Australijczyków [WYWIAD]

„Australijski paszport nie jest tak mocny jak polski” – przekonuje mecenas Iwona Pruszyńska. Dlaczego?

W jakim urzędzie pracy się zarejestrować?

W jakim urzędzie pracy się zarejestrować? Czy właściwy będzie urząd w miejscu zamieszkania, czy zameldowania?

Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

Elektroniczny wniosek o paszport

Elektroniczny wniosek o paszport to jedna ze zmian w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekcie ustawy i dokumentach paszportowych. Czy zmienią się opłaty za paszport? Co z dokumentami tymczasowymi?

Paszporty 2021 - będzie nowa ustawa i dużo zmian

Paszporty 2021. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt nowej ustawy o dokumentach paszportowych, który ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale 2021 roku. Nie jest jeszcze znana planowana data wejścia w życie nowych przepisów. Powstać ma Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP), co pozwoli m.in. na odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego na rzecz wniosku elektronicznego, który będzie generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji, na podstawie danych podanych przez obywatela i zgromadzonych w dostępnych rejestrach państwowych (RDP, PESEL i RDO). Dlaczego potrzebna jest nowa ustawa o dokumentach paszportowych? Co się zmieni? Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP). Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego. Potwierdzanie tożsamości i obywatelstwa. Usługi elektroniczne w sprawach paszportowych. Zasady wydawania paszportu tymczasowego. Nowe formy zgłoszenia utraty dokumentu paszportowego

E-meldunek - krok po kroku

E-meldunek umożliwia zameldowanie się na pobyt stały lub czasowy. Usługa e-meldunek daje również możliwość przemeldowania, a także zameldowania lub przemeldowania niepełnoletniego dziecka oraz – jako pełnomocnik – innej osoby. Jak korzystać z e-meldunku?

Obywatel Schrödingera i wybory prezydenckie 2020

Uznanie za obywatela polskiego tuż przed wyborami, tym bardziej podczas stanu epidemii, powoduje powstanie sytuacji, która przypomina tak zwany paradoks Kota Schrödingera. Z jednej strony decyzją wojewody jest już w Polsce o jednego obywatela więcej, z drugiej – dopiero komisja wyborcza w praktyce ma zadecydować, czy ta osoba jest „prawdziwym” obywatelem i czy będzie mogła zrealizować przewidziane w Konstytucji prawo do głosowania.

Czym jest dokument tożsamości?

W wielu formularzach czy w trakcie załatwiania spraw urzędowych pojawia się pojęcie „dokument tożsamości”. Może to budzić wątpliwości. Co jest zatem dokumentem tożsamości?

Miejsce zamieszkania osoby fizycznej

Miejsce zamieszkania osoby fizycznej ma lub może mieć niezwykle duże znaczenie dla sytuacji prawnej danego podmiotu. Definicja legalna zawierająca się w art. 25 Kodeksu cywilnego ma charakter uniwersalny, który powinien być interpretowany w zależności od kontekstu jego użycia w konkretnej normie prawnej.

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Czy w 2020 r. zmienią się przepisy, dotyczące procedury wydawania paszportów? Kto i jak może złożyć wniosek o paszport? Jak otrzymać paszport dla dziecka?

Czy komornik może wstrzymać wydanie paszportu?

Sąd może uznać, że wstrzymanie wydania lub unieważnienie paszportu jest niezbędne dla zapewniania prawidłowego toku postępowania rozpoznawczego lub przygotowawczego, lub wykonania mogącego zapaść w wyniku orzeczenia. Czy takie uprawnienia ma również komornik?

Eksmisja małżonka po rozwodzie a meldunek

W jaki sposób można pozbyć się byłego małżonka z mieszkania? Czy meldunek chroni przed eksmisją?

Wniosek o paszport w 2019 r. – nowy wzór

Nowy wzór wniosku o paszport ma obowiązywać od 19 lipca 2019 r. W formularzu podamy mniej danych niż dotychczas.

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda rodzica

Czy na wyjazd dziecka za granicę potrzeba jest zgoda drugiego rodzica? Co z wyrobieniem paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka?

Wnioski o paszport według nowego wzoru od 5 listopada 2018 r.

Osoby składające wniosek o paszport od 5 listopada 2018 r. otrzymają dokument według nowego wzoru. Szata graficzna będzie nawiązywała do 100-lecia odzyskania niepodległości.

Paszport dla dziecka – 2019 r.

Jeśli twoje dziecko, samo lub z tobą, wybiera się na wycieczkę poza granice UE, musisz koniecznie wyrobić mu paszport. Procedura i koszty uzyskania paszportu dla dziecka są zróżnicowane i zależne od wieku dziecka. Jak uzyskać paszport dla dziecka w 2019 r.?

Jak wyrobić paszport w 2019 r.?

Paszport to dokument, który umożliwia zagraniczne podróże do państw niebędących członkami UE. W nadchodzącym roku nie zmienią się zasady przyznawania paszportu. Jak wyrobić paszport i ile to kosztuje?

Zmiana nazwiska po ślubie - aktualizacja danych osobowych w dokumentach

Zmiana nazwiska po ślubie oznacza konieczność wymiany dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, dowód rejestracyjny pojazdu. W jaki sposób zaktualizować dane osobowe po ślubie?

Jak się zameldować przez Internet?

Obowiązek meldunkowy dalej obowiązuje, pomimo niedawnych planów jego zniesienia. Od 2 stycznia 2018 r. istnieje możliwość dokonania zameldowania za pomocą Internetu. Jak to zrobić?

Dowody z elektronicznym chipem w 2019 r.

W marcu 2019 r. państwo powinno już być gotowe do emitowania dowodów wyposażonych w elektroniczny chip. Zmiany czekają również paszporty, które mają być wyposażone w lepsze zabezpieczenia przed sfałszowaniem.

Ulga meldunkowa a oświadczenie o zameldowaniu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż wymóg złożenia oświadczenia w sprawie ulgi meldunkowej należy interpretować w sposób niesformalizowany. Tym samym podzielił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, iż skoro w przepisach podatkowych nie określono ani treści, ani też formy, w jakiej należy złożyć oświadczenie, to w dorozumiany sposób można za nie uznać np. akt notarialny przekazywany organom podatkowym za pośrednictwem notariuszy.

Jak wyrobić paszport w 2018 r.?

Paszport to dokument, który zdecydowanie powinien znaleźć się w niezbędniku każdego podróżnika, bowiem w pewnych krajach dowód osobisty nie wystarcza. Sprawdź jak, gdzie i ,,za ile'' możesz wyrobić paszport.

E-meldunek - 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. istnieje możliwość dokonania zameldowania się za pomocą internetu. E-meldunek to bezpłatna usługa, dzięki której zadośćuczynisz obowiązkowi meldunkowemu bez wychodzenia z domu. Zobacz kiedy i jak dokonać zameldowania za pomocą e-meldunku.

REKLAMA