REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Postępowanie sądowe w sprawach cywilnych wiąże się z określonymi kosztami. Ile płacimy za pozew, jakie koszty mogą powstać w trakcie postępowania, a także czy uda nam się odzyskać poniesione koszty. Czytaj bezpłatną poradę prawną.

Policjanci będą jeździli Mercedesami

Policja przesiada się na Mercedesy. Przetarg na auta dla policji mające zastąpić wysłużone VW Transportery wygrał Mercedes. Marka dostarczy 600 nowych Sprinterów wartych 106 mln złotych.

Samochodem na Ukrainę

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna. Kierowcy planujący podróż na Ukrainę nie obejdą się bez znajomości przepisów i zasad panujących na drogach naszego wschodniego sąsiada.

Internetowe alkomaty online: jak z nich korzystać?

Organizm człowieka metabolizuje alkohol w pewnym indywidualnym dla każdej osoby tempie. Można do pewnego stopnia uśrednić tę wartość, jednak przy korzystaniu z różnego rodzaju internetowych alkomatów online należy zachować ostrożność. Oto zasada działania internetowego alkomatu online na moto.wieszjak.pl

REKLAMA

Zmiany w przepisach: graty znikną z ulic

Szybkie odholowanie auta będzie możliwe dzięki zmianie w przepisach. Rozporządzenia MSWiA właśnie weszły w życie. Auta wyglądające na porzucone, nieużywane czy zagrażające bezpieczeństwu - zostaną usunięte na koszt właściciela przez policję ub straż gminną.

Nowe uprawnienia dla policjantów

Policja, CBA oraz inne służby będą mogły stosować środki o właściwościach obezwładniających, łzawiących i ogłuszających.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków podróży, a państwo choć należy już do Unii Europejskiej ma jak każde państwo w Europie przepisy nieujednolicone z naszymi.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

REKLAMA

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Norwegii?

Norwegia to państwo w którym na drogach praktycznie nie widać policji - nie oznacza to jednak że w pewnym momencie nie możemy natknąć się na patrol. Co robić podczas kontroli drogowej, czego będzie wymagał od nas policjant i czy Norwegowie faktycznie tak bezwzględnie egzekwują przepisy?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Holandii?

W Holandii mogą czekać na nas różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą, czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Wybierając się do Grecji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. Chodzi głównie o specyficzne przepisy i wymagania oraz o procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Na temat szwajcarskiej policji usłyszeć można wiele historii. Część z nich to wymysły, trzeba jednak przyznać, że tamtejsza drogówka należy do najbardziej restrykcyjnej i sformalizowanej na świecie. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

E-mail i sms jako dowody w sprawie cywilnej

Rozwój techniki sprzyja odejściu od tradycyjnych metod dowodzenia jak zeznania świadków czy oględziny. Coraz częściej na wokandach pojawiają się bilingi rozmów, wydruki z komputerów i nagrania z dyktafonów.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Odpowiedzialność za wykroczenia

Czym jest wykroczenie? Kto i w jakich sytuacjach odpowie za jego popełnienie? Jaką karę przewidują przepisy prawne?

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Kiedy należy podjąć warunkowo umorzone postępowanie?

Prawo karne nie zawsze traktuje przestępców bardzo srogo. W niektórych wypadkach sąd może poddać sprawcę próbie, to znaczy nie stosować wobec sprawcy dolegliwości karnych. Jednak w okresie próby sprawca musi przestrzegać porządku prawnego.

Czy osoba, która popełniła wykroczenie może zostać policjantem?

Kandydat na policjanta powinien spełniać szereg wymagań, określonych w ustawie o Policji. Jednym z nich jest niekaralność. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje jednak wprowadzenie pewnej zmiany w tym zakresie – ograniczenie pojęcia niekaralności tylko do przestępstw i przestępstw skarbowych.

Czy możliwe jest wyłączenie sędziego?

Wyłączenie sędziego jest pewnego rodzaju uprawnieniem strony i ma zapewnić bezstronność osób biorących udział w rozpoznaniu sprawy. Wyłączenie sędziego następuje z mocy ustawy, na podstawie żądania samego sędziego lub wniosku strony postępowania.

Co grozi za niezawiadomienie o niebezpieczeństwie dla życia i zdrowia człowieka?

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 73 Kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu lub grzywny ten, kto wbrew swemu obowiązkowi nie zawiadamia odpowiedniego organu lub osoby o wiadomym mu niebezpieczeństwie grożącym życiu lub zdrowiu człowieka albo mieniu w znacznych rozmiarach.

Czy można nagrywać dźwięk podczas rozprawy?

Zgodnie z treścią przepisu art. 358 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie przemawia przeciw temu wzgląd na prawidłowość postępowania, sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.

Łatwiej będzie zostać oficerem Policji

Jeden niezdany test nie będzie oznaczał oblania całego egzaminu oficerskiego w Policji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W życie wchodzi nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sprawa rozwodowa: rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.

Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Hostele mają pomóc nieletnich w wyjściu z zakładu poprawczego. Kuratorzy będą mogli zlecić badanie na obecność w organizmie nieletniego alkoholu lub innych substancji.

Czy sprawą o pomówienie zajmie się z urzędu prokurator?

Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że wyłącznie od pokrzywdzonego zależy czy sprawa przeciwko sprawcy przestępstwa zostanie wszczęta czy też nie. Prokurator zajmie się sprawą tylko wtedy, gdy wymaga tego interes społeczny.

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

Członkowie zarządu spółki odpowiadają za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczne. Mogą oni jednak przywołać zarzut potrącenia wierzytelności spółki.

Prawne podsumowanie czerwca 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Od 1 lipca mniej fotoradarów?

W piątek 1 lipca wejdą w życie zmiany w przepisach. Pojawi się e-myto, a policja odda fotoradary "krokodylom".

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Pojazdy uprzywilejowane: jak się wobec nich zachowywać? Jakie mają przywileje?

Uprzywilejowanymi w ruchu drogowym są pojazdy sygnalizujące swoje uprawnienia za pomocą czerwonych i/lub niebieskich świateł migających oraz sygnału dźwiękowego. Często są to prywatne auta VIPów, np. korpusu dyplomatycznego, policji, Biura Ochrony Rządu, czy ambulanse pogotowia ratunkowego.

Długi weekend w statystykach

71 osób zginęło, a 650 zostało rannych – to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego weekendu czerwcowego. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.Te statystyki pokazują, że nadal, mimo apeli, nie kierujemy się na drodze zdrowym rozsądkiem. To zbyt duża liczba wypadków, osób zabitych, rannych. Polakom wydaje się, że są dobrymi kierowcami, ale tak nie jest, jeśli prędkość, brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

Kiedy można założyć podsłuch?

Jednym ze sposobów uzyskania dowodów popełnienia przestępstwa może być kontrolowanie rozmów telefonicznych (założenie podsłuchu). Należy jednak pamiętać, iż jest to sytuacja wyjątkowa, na którą zgodę musi wyrazi sąd okręgowy.

Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Otrzymując zdjęcie z fotoradaru, właściciel pojazdu zobowiązany jest wskazać kim był kierowca. Tylko, jeżeli właściciel rzeczywiście nie wie, kto prowadził pojazd, może uchronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie.

Przekroczenie prędkości: główny grzech polskich kierowców

Przekraczanie dozwolonej prędkości jest wśród polskich kierowców nagminne. Policja traktuje ten rodzaj wykroczenia bezlitośnie: jeśli przekroczyłeś prędkość, zapłacisz mandat i otrzymasz punkty karne. Nie jest to jednak jedyny "grzech".

Nabycie spadku krok po kroku

Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza. Należy pamiętać, że nie zawsze sprawy spadkowe załatwimy w kancelarii notarialnej. Podpowiadamy kiedy zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy konieczne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

"CHARLY II" - policyjna akcja przeciwko dziecięcej pornografii

Policjanci przeprowadzili ogólnopolską akcję skierowaną przeciwko pornografii dziecięcej w sieci. W trakcie policyjnej operacji „CHARLY II” przeszukano 215 domów, mieszkań oraz siedzib firm, zatrzymano 213 osób, z których pierwsze usłyszały już zarzuty.

Podsłuch w przepisach kodeksu postępowania karnego

W życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ma na celu zapewnienie efektywnej kontroli sądu lub prokuratora nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi organów ścigania ingerującymi w prawo obywatela do prywatności. Dotyczy to w szczególności stosowania instytucji podsłuchu.

Szybkie kary dla piratów drogowych

Fotoradary rejestrujące wykroczenia drogowe będą do dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego od 1 lipca 2011 roku. Inspekcja będzie również mogła skorzystać z urządzeń, które mierzą prędkość na odcinku nawet kilku kilometrów.

Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Zakaz noszenia noży, wyrok już na stadionie, dozór elektroniczny dla kibiców, ale także powrót alkoholu na imprezy sportowe. Takie zmiany, w związku ze zbliżającym się turniejem Euro 2012 zaproponował rząd.

Tajny eksperyment drogówki

Drogówka w województwie mazowieckim ma już do swojej dyspozycji najnowszy wynalazek polskich inżynierów. Urządzenie pozwoli ścigać kierowców łamiących przepisy dużo skuteczniej niż tradycyjny fotoradar.

Utrudnianie ruchu drogowego

Osoba, która utrudnia bądź tamuje ruch na drodze, bez względu na to czy kieruje pojazdem czy jest pieszym, popełnia wykroczenie. Wysokość mandatu zależy od rodzaju niezgodnego z przepisami zachowania, i waha się od 50 do 500 zł.

Zniszczenie znaku drogowego

Niszczenie znaku drogowego jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W sprawach większej wagi, sprawca może nawet odpowiadać za przestępstwo, na podstawie kodeksu karnego.

REKLAMA