REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie administracyjne, Termin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

Kalendarz waloryzacji emerytur. Komu ZUS podwyżkę wysłał już w piątek 1.03.2024 a komu 25 marca, kiedy ZUS przyspieszy wypłatę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS stosuje precyzyjny kalendarz dni, w których wypłaca emerytury, renty i inne świadczenia. To siedem wybranych numerycznie dni miesiąca. Decyzja, w który dzień dostaniemy emeryturę zapada przy rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu świadczenia w określonej wysokości.

W 2024 r. ostateczny termin wypłaty trzynastek wypada w Wielkanoc. Czy to świadczenie można wypłacić po świętach?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, jest świadczeniem przysługującym pracownikom sfery budżetowej. Zbliża się termin, do którego uprawniony pracownik powinien otrzymać trzynastkę należną za 2023 r. Datą końcową jest 31 marca 2024 r. – pierwszy dzień świąt wielkanocnych.

Jutro mija termin zgłoszeń - można zarobić 900 zł

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, już za miesiąc, bo 7 kwietnia 2024 r. pierwsza tura! Nie przegap terminu na zgłoszenie się jako członek obwodowej komisji wyborczej - można dorobić od 700 zł do 900 zł. Jeśli dojdzie do II - to dieta jeszcze bardziej wzrasta. Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej? Ile zarabia członek obwodowej komisji wyborczej? Kiedy wybory samorządowe 2024?

REKLAMA

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych 2024

Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych odbywa się zwykle na przełomie lutego i marca. Kiedy jest rekrutacja w 2024 roku w poszczególnych miastach? Kiedy dokładnie rozpoczyna się i kończy rekrutacja w Warszawie?

Kiedy pracodawca daje PIT?

Kiedy pracownik otrzymuje PIT od pracodawcy, który zatrudniał go w poprzednim roku? Jaki termin podaje ustawa o PIT? Kiedy rozlicza się PIT w 2024 roku?

ZUS RPA 2024 – do kiedy?

ZUS RPA - co to jest? Kogo dotyczy raport i jak go wypełnić? Do kiedy należy go przesłać do ZUS? Pobierz formularz i poradnik jak krok po kroku wypełnić ZUS RPA.

REKLAMA

Mały ZUS Plus 2024 – do kiedy zgłoszenie?

Mały ZUS Plus w 2024 roku to niższe składki na ubezpieczenie społeczne dla małych przedsiębiorców. Do kiedy można przesłać zgłoszenie do ZUS? Kto może skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus w 2024 roku?

Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta niektórych dokumentów rozliczeniowych. Czy pracodawcy grożą sankcje?

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty rozliczeniowe złożone do ZUS, aby móc je poprawić

Kończy się czas, jaki mają płatnicy składek na korektę błędów popełnionych w deklaracjach rozliczeniowych. Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. 

Czy lekarz anestezjolog może wystawić fakturę za usługi medyczne z datą następnego miesiąca?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że faktura nie musi być wystawiana dokładnie w momencie wykonania usługi medycznej, a opóźnienie w wystawieniu faktur jest akceptowane, zwłaszcza w branży opieki zdrowotnej ze względu na skomplikowane procedury diagnostyczne i leczenia.

Zasada ne bis in idem a kary administracyjne. Zakaz kumulacji postępowań i kar za te same czyny przeciwko tej samej osobie

W dniu 14 września 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, w którym uznał, że zasada ne bis in idem ustanowiona w art. 50 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej ma zastosowanie do administracyjnych sankcji o charakterze karnym nałożonych za nieuczciwe praktyki handlowe Zasada ta wyklucza, by w przypadku gdy istnieje prawomocne orzeczenie, można było wszcząć lub kontynuować postępowanie karne za te same czyny, nawet jeśli owo orzeczenie jest późniejsze.

Może podatnik odliczyć od podatku dochodowego wpłatę na IKZE zaksięgowaną w kolejnym roku?

Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) od podatku dochodowego - potwierdził, że termin dotyczy dokonania wpłaty, a nie zaksięgowania jej odbioru. Jeśli podatnik, który dokonał wpłaty na IKZE w ostatnim dniu roku, ale została zaksięgowana w kolejnym roku, może skorzystać z ulgi podatkowej - wpłata może zostać odliczona od dochodu za rok, w którym została zlecona.

Potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy

Pracownik wygrał sprawę w sądzie pracy i został przywrócony do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko pacy. Orzeczenie jest prawomocne. Co powinien zrobić i co to znaczy potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy po przywróceniu do pracy? Od kiedy liczyć 7 dni na zgłoszenie gotowości? Czym są niezależne przyczyny od pracownika jeżeli nie dochowa terminu?

Kiedy zaczyna biec termin na zwrot akcyzy po dostawie wewnątrzwspólnotowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą terminu na złożenie wniosku o zwrot akcyzy po dostawie wewnątrzwspólnotowej. Zgodnie z interpretacją, termin ten biegnie od momentu czynności faktycznej, czyli dostawy wewnątrzwspólnotowej, a nie od momentu uzyskania korekty deklaracji celnej.

Interpretacja KIS: Korzystanie z pomocy publicznej w kontekście działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że Spółka, prowadząc działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), ma prawo korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Pomoc ta została przyznana w związku z inwestycjami realizowanymi na podstawie Zezwolenia, a jej korzystanie jest możliwe do końca funkcjonowania strefy, tj. do 31 grudnia 2026 r., lub do wcześniejszego wyczerpania limitu pomocy.

Umorzenie postępowania pismem a nie decyzją?

Urzędnik ma mieć możliwość zawiadomienia stron o umorzeniu postępowania z mocy prawa pismem, bez konieczności wydawania decyzji. To kolejny projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Propozycja ta jednak wydaje się sprzeczna z linią orzeczniczą sądów i konstytucyjnym prawem do sądu.

Zakres postępowania dowodowego we wznowionym postępowaniu

Postępowanie dowodowe w ramach większości procedur nadzorczych ma bardzo ograniczony charakter. Na tym tle wyróżnia się jednak wznowione postępowanie administracyjne. W jego toku organ powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe nie tylko co do przesłanek wznowienia, lecz także w odniesieniu do meritum rozstrzygnięcia.

Decyzje organu odwoławczego w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Postępowanie w sprawie udostępnienia informacji publicznej. Od decyzji wydawanych w sprawach zainicjowanych wnioskiem o dostęp do informacji publicznej przysługuje odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Organ rozpatrujący taki zwyczajny środek odwoławczy jest jednak ograniczony (w porównaniu z innymi postępowaniami administracyjnymi) w możliwych do zastosowania rozstrzygnięciach. Wynika to ze specyfiki postępowania dostępowego.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma m.in. zwiększyć efektywność działań - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany do prawa spadkowego

Za niegodne dziedziczenia będą mogły zostać uznane osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową. Co jeszcze zmienia ustawa przyjęta przez rząd?

Dostęp do akt w postępowaniu administracyjnym

Prawo dostępu do akt sprawy jest ściśle związane z jawnością postępowania administracyjnego. Jest to zagadnienie bardzo istotne również z praktycznego punktu widzenia, ponieważ wiąże się z wieloma obowiązkami ciążącymi na organach administracji publicznej. W niniejszym artykule zwrócimy uwagę na zakres podmiotowy i przedmiotowy dostępu do akt postępowania, tryb udostępniania danych, jak i ograniczenia w dostępie czy też kwestie obowiązków i uprawnień.

Projekt nowelizacji KPA a prawa strony

Czy ministerialny projekt nowelizacji ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, który trafił do konsultacji chroni podstawowe prawa strony?

Skarga w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne - skarga. Konstytucyjne prawo do składania skarg do organów administracji publicznej przysługuje każdemu obywatelowi. Skarga jest społeczną formą kontroli wobec administracji. W ten sposób dokonywana jest ochrona interesu własnego, a także interesu publicznego czy interesu innej osoby za jej zgodą. Chociaż skarga jest instrumentem znanym, jej prawidłowe procedowanie często jest problematyczne.

Niektóre ekipy remontowe i budowlane dostępne od ręki

Niegdyś na ekspertów z zakresu dekarstwa, montażu okien czy remontu kuchni i łazienki trzeba było czekać wiele miesięcy i być gotowym, że w czasie oczekiwania wycena usługi mocno się zmieni. Teraz widać, że zainteresowanie remontami i wykończeniem wnętrz jest dużo mniejsze, co powoduje, że grafiki ekip remontowych i budowlanych są zdecydowanie swobodniejsze.

Wniosek o dodatek osłonowy do 31 października 2022 r.

31 października 2022 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek osłonowy. Kto może otrzymać wsparcie i w jakiej wysokości?

Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?

Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.

Dodatek węglowy – do kiedy wnioski?

Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Czy wydawana jest decyzja? Co w przypadku, gdy wniosek został nieprawidłowo wypełniony?

Egzaminy na aplikacje prawnicze w 2022 r. - termin, kandydaci

Termin składania wniosków o dopuszczenie do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze upłynął 10 sierpnia 2022 r. Kiedy kandydaci przystąpią do testów?

Od 2023 r. zakaz wzywania petentów do urzędów? Sprawa ma być załatwiona emailem albo przez telefon

Resort rozwoju i technologii przygotował projekt zmian w przepisach, dzięki którym obywatele nie będą musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że zmiany mają wejść od 2023 roku.

Wniosek o 300+ warto złożyć do końca sierpnia 2022 r.

Trwa składanie wniosków o świadczenie dobry start, często nazywane też 300+. Co daje zawnioskowanie o wsparcie do końca sierpnia 2022 r.?

Budżet NFZ za 2021 na plusie, ale terminy leczenia nadal długie

Budżet NFZ w 2021 zakończył się saldem dodatnim – pozostało w nim 10 mld zł – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r., do którego dotarł DGP. Płatnik zeszły rok zakończył z rekordowo wysoką kwotą na plusie. Głównym powodem jest brak wykorzystanych pieniędzy na… leczenie. Ale także i większy spływ składki zdrowotnej, niż pierwotnie zakładano

Kiedy przelew 500 plus? Rodzic sam może sprawdzić termin

Podpowiadamy jak krok po kroku sprawdzić, kiedy ZUS przeleje świadczenie 500 plus. Terminy wypłat w każdym miesiącu to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca.

ZUS informuje, że do rodziców trafi kolejne 590 mln zł w ramach "500+" i podaje terminy wypłat

Kolejne ponad 590 mln zł trafi w tym tygodniu na konta rodziców w ramach nowego okresu świadczeniowego "Rodzina 500 plus". Terminy wypłat to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca.

Jak mediować w postępowaniu administracyjnym

Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów - również w postępowaniu administracyjnym. Jej największe zalety to możliwość znacznego przyspieszenia postępowania oraz wspólnego znalezienia rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony. Pozwala uniknąć postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego. Choć daje stronom aktywny wpływ na wynik postępowania, zawsze musi zmierzać do podjęcia ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.

Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?

31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?

Senacki projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego

Senacki projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego dopuszcza w szczególnym przypadku wydłużenie terminu do wniesienia apelacji.

Bon turystyczny - do kiedy?

Do kiedy rodzice mogą wykorzystać bon turystyczny? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie i najważniejszych zasadach.

Doręczanie pism pocztą w postępowaniu sądowym - problem z awizo

Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 15 marca 2022 r. uznał, że sąd pierwszej instancji powinien rozstrzygnąć wątpliwości, czy listonosz dostarczył awizo przesyłki sądowej. Badając, czy awizo trafiło do skrzynki można sięgnąć po nagrania z monitoringu budynku.

Sejm uchwalił przepisy o tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Prawa wodnego. Nowe przepisy mają usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Doręczenie decyzji lub postanowienia z pominięciem pełnomocnika podatnika jest nieskuteczne

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 7 marca 2022 r. podjętej w składzie 7 sędziów uznał, że postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności doręczone stronie, która miała ustanowionego pełnomocnika, z naruszeniem art. 145 § 2 Ordynacja podatkowej (tj. bez doręczenia pełnomocnikowi), należy uznać za niewiążące w rozumieniu art. 212 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej - także wtedy, gdy strona lub jej pełnomocnik wnieśli od niego zażalenie. Przyczyną podjęcia uchwały była naganna praktyka organów podatkowych, które nie stosowały się do gwarancji procesowych dotyczących sposobu doręczeń.

28 lutego - ważny termin dla pracujących emerytów i rencistów

Do 28 lutego wszyscy emeryci pobierający wcześniejsze emerytury, jak również renciści, którzy dodatkowo pracowali w 2021 r, muszą poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.

EWK – wniosek o świadczenie z wyrównaniem do 28 lutego 2022 r.

Świadczenie wyrównawcze do tzw. emerytury EWK przyznawane jest na wniosek. Dlaczego warto go złożyć do końca lutego 2022 r?

Opłata roczna BDO – do kiedy w 2022 r.?

Do kiedy należy uiścić opłatę roczną BDO w 2022 r.? Podpowiadamy ile wynosi opłata i kto jej podlega.

Rozliczenie Tarczy Finansowej 2.0 dla mikrofirm - do kiedy?

Na rozliczenie wsparcia tarczy PFR 2.0 mikroprzedsiębiorcy mają niecały miesiąc. Subwencje otrzymało ponad 40 tysięcy mikrofirm.

RKO – kto powinien złożyć wniosek do końca stycznia 2022 r.?

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) jest nowym świadczeniem dla rodziców. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek. Kiedy warto to zrobić jeszcze w styczniu 2022 r.?

Procedura stwierdzenia nieważności decyzji po zmianach

Wyeliminowanie decyzji administracyjnej w drodze stwierdzenia jej nieważności wymaga przeprowadzenia stosownego postępowania administracyjnego.

REKLAMA