REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powództwo przeciwegzekucyjne, Klauzula wykonalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nadawanie klauzuli wykonalności przez sąd

Jak wynika z badań Instytutu Badawczego ABR SESTA tylko niewielki procent sądów wywiązuje się z terminu nadawania klauzuli wykonalności. Zgodnie z art. 781(1) kodeksu prawa cywilnego, powinno to zajmować do 3 dni od daty złożenia wniosku.

Posłowie za likwidacją BTE. Kiedy zmiany?

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za likwidacją bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Zmiany podyktowane są wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że umożliwienie bankom wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych jest niezgodne z zasadą równego traktowania. Termin wejścia w życie nowych przepisów jest nadal przedmiotem rozmów.

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy

Często się zdarza, że w toku postępowania sądowego nasz dłużnik sprzedaje rzecz, której jesteśmy właścicielami. Przyczyną takiego postępowania jest chęć uniknięcia odpowiedzialności. Wyobraźmy sobie też taką sytuację, że postępowanie trwa już 2 lata i sąd pierwszej instancji uznał nasze roszczenie przyznając, że jesteśmy właścicielami samochodu, w którego posiadaniu był dłużnik. W wydanym wyroku zobowiązał naszego dłużnika do zwrotu pojazdu. Dłużnik wniósł apelację i w toku postępowania sprzedał samochód.

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Instytucja jaką jest powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne służy pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości bądź części. Niewątpliwie takie uprawnienie przyznane dłużnikowi służy obronie merytorycznej jego interesów podczas toczącego się postępowania egzekucyjnego. Polega przede wszystkim na wykazaniu bezzasadności postępowania klauzulowego bądź zwalczaniu dopuszczalności egzekucji.

REKLAMA

Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty należy odpowiednio udokumentować. Zmianę miejsca zamieszkania mogą potwierdzać: zaświadczenie potwierdzające zameldowanie, umowa najmu, rachunki za media lub historia transakcji z rachunku bankowego. Dokumenty powinny stanowić załączniki do zażalenia.

Tytuł wykonawczy zaginął – co zrobić?

Zasadą jest, że sąd wydaje tylko jeden tytuł wykonawczy, który następnie jest podstawą do prowadzenia egzekucji. Bardzo często się zdarza, że tytuł wykonawczy (z różnych przyczyn) zaginie. Co w takiej sytuacji należy uczynić aby uzyskać ponowny tytuł wykonawczy?

Klauzula wykonalności na następcę prawnego dłużnika

Eksperta portalu Prawnik.pl radzi: kiedy i w jaki sposób można nadać klauzulę wykonalności w stosunku do następcy prawnego dłużnika?

Przepisy ułatwiające egzekucję alimentów z zagranicy wchodzą w życie

18 czerwca 2011 r. wchodzą w życie przepisy unijnego Rozporządzenia Rady Europy (WE) 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

REKLAMA

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest potwierdzeniem, że orzeczenie lub inny akt, jest wykonalny. Dopiero po nadaniu tej klauzuli dany dokument staje się tytułem wykonawczym.

Powództwo opozycyjne

Powództwo opozycyjne umożliwia dłużnikowi żądanie pozbawienia wykonalności tytułowi wykonawczemu.

Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

Mediacja jest coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania spornych kwestii rodzinnych takich jak alimenty, podział majątku czy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ugoda zawarta przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia. Powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.

Jak się bronić przed nieuprawnioną egzekucją?

Sąd zasądził przeciwko mnie roszczenia spółdzielni dotyczące zaległego czynszu. Pomimo uregulowania całego długu, komornik wszczął egzekucję.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Kiedy wyrokowi w sprawie praw pracownika nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności?

Polski system prawny uznaje pracownika za słabszą stronę stosunku pracy. Dlatego też zarówno kodeks pracy, a więc prawo materialne, jak i kodeks postępowania cywilnego, a więc prawo procesowe, przewidują wiele udogodnień dla pracownika dochodzącego swoich roszczeń. Jednym z nich jest nadawanie tytułom egzekucyjnym rygoru natychmiastowej wykonalności.

Co zrobić gdy bank chce egzekwować nieistniejący dług

Sąd w postępowaniu z wniosku o nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnego nie rozpatrzy zarzutów dłużnika, a jedynie sprawdzi tytuł od strony formalnej. Dłużnik, kwestionujący wielkość bądź istnienie długu, ma możliwość obrony, jednak musi to uczynić osobnym powództwem.

Postępowanie klauzulowe

W postępowaniu klauzulowym sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym. Natomiast tylko i wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucję komorniczą.

Dłużnik w egzekucji

Istnieje szereg przepisów mających na celu ochronę praw dłużnika. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczeń egzekucji.

Powództwa o ograniczenie egzekucji i zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji

Powództwo o ograniczenie egzekucji i powództwo o zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji nazywamy powództwami przeciwegzekucyjnymi. Są to środki obrony przeciw egzekucji.

Kiedy można uzyskać klauzulę wykonalności na wspólników

Kodeks postępowania cywilnego pozwala na opatrzenie wyroku wydanemu przeciwko spółce osobowej, klauzulą wykonalności na jej wspólników.

Nadanie klauzuli wykonalności

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy

Podstawą prowadzenia egzekucji z zasady jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny to określony dokument (najczęściej orzeczenie sądowe) stwierdzający obowiązek określonego świadczenia.  

Zasądzenie alimentów

Uzyskałam wyrok w sądzie. Chodziło o alimenty od byłego męża na nasze małoletnie dziecko. Czy ten wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności. A jeżeli tak to co mi to daje. Podobno to coś ułatwia.  

Mam wyrok i co dalej

Wytoczyłem sprawę przed sądem i ją wygrałem. Wyrok został wydany 2 tygodnie temu. Co mam dalej robić aby odzyskać zasądzone mi pieniądze.

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest niezbędnym elementem tytułu wykonawczego. Jeżeli wyrok (lub inne orzeczenie) nie jest zaopatrzone w klauzulę wykonalności nie może być na jego podstawie prowadzona egzekucja.  

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest niezbędnym elementem tytułu wykonawczego. Jeżeli wyrok (lub inne orzeczenie) nie jest zaopatrzone w klauzulę wykonalności nie może być na jego podstawie prowadzona egzekucja.  

REKLAMA