REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Refundacja, Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 1 kwietnia 2024 r. obniżka cen leków o 10% i 15% [lista leków G1 i G2]

Od 1 kwietnia br. pacjenci będą płacić o 10% mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15% mniej - jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju.

Sprawdź, którym pracownikom należą się dodatkowe pieniądze. Może ty również wykonujesz na co dzień te czynności.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak nie każdemu i nie zawsze. Kwota refundacji nie została określona przez ustawodawcę i w poszczególnych zakładach pracy waha się najczęściej od 250 do 450 zł.

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Czy w czasie wypowiedzenia umowy trzeba pracownikowi zrefundować zakup okularów? Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca.

Okres wypowiedzenia to czas, w którym strony stosunku pracy nie wiążą już ze sobą swoich planów. Z jednej strony, pracownik ma mniejszą motywację do angażowania się w wykonywanie swoich obowiązków, z drugiej, pracodawca wie, że nie ma już sensu „inwestować” w pracownika. Jednak dopóki stosunek pracy trwa, obie jego strony mają swoje prawa i obowiązki.

REKLAMA

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta - od lutego 2024 r. w dni powszednie można dzwonić przez całą dobę [800 190 590]

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował o wydłużeniu od lutego 2024 r. godzin pracy infolinii dla pacjentów.

Nie przegap terminu! Wniosek do PFRON do 8 stycznia 2024 r. Złożysz i odzyskasz refundację składek ZUS od 6 sierpnia 2023 r.

PFRON informuje o możliwości odzyskania refundacji składek ZUS za okres po 5 sierpnia 2023 r. Skorzystać mogą m.in. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.

Komunikat PFRON: Tylko do 8 stycznia 2024 r. zaległe wnioski. Po wniosku będzie refundacja składek ZUS. PFRON czeka też na korekty wniosków

Komunikat dotyczy nowych przepisów o przedłużaniu orzeczeń o stopniu niepełnosprawności w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacja składek ZUS/KRUS. I możliwości m.in. odzyskania refundacji składek ZUS związanych z nieważnymi orzeczeniami o niepełnosprawności. 

Komunikat PFRON: Przypominamy o prawidłowej kolejności składaniu formularzy w 2024 r. Inaczej wezwiemy do korekty [refundacja dla osób niepełnosprawnych]

Komunikat PFRON dotyczy formularzy INF-O-PdM lub INF-O-PdR i zasad ich składania w 2024 r.

REKLAMA

Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

Refundacja wynagrodzeń i składek ZUS: Wniosek do 15 listopada 2023 r. [pracownik młodociany]

Pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego, może uzyskać refundację wypłaconych im wynagrodzeń oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

3,7 czy 8 kompletów szkieł kontaktowych dla pracownika rocznie może zrefundować pracodawca? [od 17 listopada 2023 r.]

Od 17 listopada 2023 r. pracownik ma prawo do refundacji przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych. O ile zaświadczenie lekarza okulisty potwierdza konieczność ich używania na potrzeby pracy. Jeżeli pracownik używa soczewek jednorazowych, to pracodawca będzie stale dokonywał ich refundacji na podstawie tego zaświadczenia (w zależności od potrzeb pracownika).

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Kto otrzyma, ile, na jak długo i co należy zrobić

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Kto otrzyma, na jak długo i co należy zrobić, żeby otrzymać refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy?

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

Bezpłatne leki dla seniorów 65+ i dzieci. Nowa lista refundacyjna od 1 września 2023 r.

Listę bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia, dzieci do ukończenia 18 lat oraz leki przysługujące kobietom w ciąży i połogu zawiera nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia.

Ustawa refundacyjna z podpisem prezydenta. Ile zapłacimy za leki

Nowelizacja ustawy o refundacji leków została podpisana przez prezydenta. Po jej wejściu w życie odpłatność za leki ulegnie zmniejszeniu o 10 lub 15 proc. – w zależności od tego, czy w Polsce wytwarzany jest lek, czy też substancja czynna. Jakie są pozostałe założenia ustawy?

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe i jak rozmawiać z dyspozytorem?

Pogotowie ratunkowe wzywamy zazwyczaj w sytuacjach nagłych i stresujących. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o pytaniach, na które warto być przygotowanym w razie konieczności wezwania zespołu.

PFRON: Wniosek o refundację można składać co miesiąc. Poprzednio raz w roku

Zmieniają się terminy składania wniosków o refundację z PFRON dla firm. 

Polskie Zdrowie 2.0 - cztery kierunki interwencji koniecznych do podjęcia

Prawa pacjenta to fundament systemów zdrowia, ale czy są w pełni przestrzegane? Czy są stworzone odpowiednie warunki dla efektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia? Polska Akademia Nauk proponuje pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Jakie interwencje należy podjąć w pierwszej kolejności? 

Opieka zdrowotna. Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością?

Komu należą się szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń medycznych? W jaki sposób powinny być realizowane? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na czym polega przywilej pierwszeństwa.

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Prace w Sejmie

Kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakładającego wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Koło Konfederacja złożyło wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Wkrótce nowelizacja ustawy o jakości i o prawach pacjenta

Projekty nowelizacji ustaw – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – są przygotowane do pierwszego czytania.

Zaświadczenia od lekarzy POZ o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji narusza prawa pacjenta

Szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta, a szpital nie ma prawa uzależniać przeprowadzenia operacji od dostarczenia takiego dokumentu. 

Prawa pacjenta: Pacjenci zgłaszają coraz więcej naruszeń

Rzecznik Praw Pacjenta odnotowuje więcej zgłoszeń naruszeń praw pacjenta niż w latach poprzednich. To efekt pandemii COVID-19 oraz wzrostu świadomości prawnej pacjentów.

Europejski Dzień Praw Pacjenta. Jakie prawa ma pacjent

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzimy we wtorek 18 kwietnia. Obchody mają przyczynić się do zwiększania świadomości obywateli na temat praw pacjenta.

Od 1 kwietnia NFZ będzie płacić odrębnie za 12 nowych świadczeń zdrowotnych

Nowe świadczenia NFZ. Z 1 kwietnia br. na liście świadczeń zdrowotnych znajdzie się 12 pozycji, które będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia poza ryczałtem. Skorzystają m.in. chorzy na cukrzycę i jaskrę. O jakie świadczenia chodzi? 

CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

Minister zdrowia zatwierdził 32 zaktualizowane programy specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne od wiosny 2023 r. “Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by proces przebiegał zgodnie z przepisami" – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert.

Co grozi za złamanie praw pacjenta?

Łamanie praw pacjenta. Co grozi za złamanie praw pacjenta? W przypadku uzasadnionej skargi pacjenta w temacie naruszenia praw pacjenta, podmiot leczniczy może zostać zobowiązany do bezwzględnego zaniechania stosowania takich zachowań. Ale to nie wszystko – konsekwencji jest o wiele więcej i o różnym stopniu dotkliwości.  

Prawo pacjenta do informacji

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, iż znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji oraz tajemnicy informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

E-recepty będą miały specjalny algorytm refundacji leków

E-recepty będą miały specjalny algorytm, który pomoże w określaniu refundacji leków przy wypisywaniu ich przez lekarzy. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem takiego rozwiązania. 

Refundacja mleka - RPO interweniuje w NFZ

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają informacje o lekarzach, którzy dostają od Narodowego Funduszu Zdrowia wezwania do zapłaty, bo wystawiali recepty na nierefundowane mleko ratujące życie i zdrowie pacjenta. RPO zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o stanowisko w tej sprawie.

Wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie leczenia bólu

9 lutego 2023 roku Minister Zdrowia opublikował rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu u pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. Rozporządzenie określa organizację opieki zdrowotnej, który dotyczy rozpoznania, leczenia, monitorowania bólu, niezależnie od jego przyczyny, u pacjentów leczonych ambulatoryjnie.

Refundacja mleka dla dzieci pod lupą CBA - lekarze reagują

Wyłudzenia w refundacji mleka dla dzieci przekroczyły kwotę 7,5 mln zł - podaje NFZ. Niezgodnym z zasadami refundacji wydatkowaniem środków publicznych zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wydało komunikat w tej sprawie.

Dodatek do gazu: 2100 zł albo 1500 zł dochodu na osobę to kwota brutto czy netto? [refundacja podatku VAT]

1500 zł netto w rodzinach wieloosobowych i 2100 zł netto  w rodzinach jednoosobowych. To kryterium dochodowe w dodatku do gazu.

NFZ: Od lutego 2023 r. podwyżka refundacji za pobyt pacjenta w szpitalu

Od lutego 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce – poinformował PAP we wtorek Fundusz.

Wzór wniosku: zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem

Wzór wniosku: zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem. Refundacja podatku VAT a cena gazu w 2023 r.

Zwrot VAT z faktur za gaz (refundacja, dodatek gazowy) - dla kogo

Refundacja VAT w przypadku gazu będzie dotyczyła ok 300 tys. osób - poinformowała w poniedziałek 2 stycznia 2023 r. minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że trwają prace nad wsparciem także dla małych i średnich firm, ale szczegóły trzeba jeszcze uzgodnić z Komisją Europejską.

Nowy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych może poprawić sytuację pacjentów

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Zapowiedziane przez rząd powołanie Funduszu ułatwi uzyskiwanie rekompensat za szkody poniesione przez pacjentów. Będzie to możliwe bez postępowania sądowego i orzekania o winie lekarza. Projekt wymaga jednak zmian, jeżeli ma skutecznie realizować zakładane cele - pisze Instytut Logos w pierwszej analizie na ten temat.

Dodatek do gazu 2023 r. Jak otrzymać refundację za podwyżkę VAT od gazu?

„Dodatek do gazu 2023 r.” to popularna nazwa refundacji podatku VAT od ceny gazu. Kwota zwrotu wynika z opłaconej faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta przyjęta przez Rząd

"Po ustawach gwarantujących wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz wynagrodzeń personelu medycznego czas na gwarancje dla pacjenta. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta" – przekazał na Twitterze szef MZ.

Co pacjencji cenią najbardziej u lekarzy, a co lekarze u pacjentów? [BADANIE]

Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Zwrot podatku VAT tylko dla ogrzewających gazem domy i mieszkania. Nie ma zwrotu za gaz do gotowania i podgrzewania wody

Cena gazu w 2023 r. wzrośnie o podatek VAT (zwiększenie stawki do 23%). Rząd zapowiedział, że 300 000 rodzin otrzyma zwrot VAT od pieniędzy wydanych na gaz. Dotyczy to jednak tylko osób ogrzewających gazem domy i mieszkania.

Jak otrzymać zwrot VAT od gazu? Kiedy wniosek? Do kogo? Jaka kwota zwrotu?

Gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania mieszkania/domu. Nie ma refundacji VAT ceny gazu wykorzystywanego w kuchni (go gotowania) i łazience (do podgrzewania wody).

Centra Zdrowia Psychicznego - co to jest i ile ich obecnie jest?

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Dlatego tak ważna dla funkcjonowania społeczeństwa jest ciągła rozbudowa sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać natychmiastowe wsparcie przez całą dobę. Do końca roku ma ona objąć 1/3 dorosłej populacji kraju.

Leczenie przewlekłego bólu – jak sobie z nim radzić?

Aż 8,5 mln dorosłych Polaków cierpi z powodu bólu przewlekłego. U dużego odsetka jest on źle leczony – podkreślają eksperci. Tymczasem ból przewlekły niszczy tkankę mózgu, powoduje też wykluczenie z życia i codziennych aktywności – alarmują eksperci.

Refundacja zakupu okularów - co warto wiedzieć?

Refundacja zakupu okularów pracownikowi, wykorzystywanych podczas pracy przy monitorach ekranowych, budzi liczne wątpliwości. Dotyczą one nie tylko tego, którym z pracowników taki zwrot kosztów przysługuje, ale także tego, jak prawidłowo udokumentować taką refundację, jakie dane powinny być wskazane na fakturze potwierdzającej zakup, czy refundację można wypłacić przelewem? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Grzybobranie - bezpieczeństwo, pierwsza pomoc

O najważniejszych zasadach grzybobrania przypomina Główny Inspektor Sanitarny. Kto powinien unikać grzybów? Jak zapewnić sobie pomoc lekarską w przypadku zatrucia?

Czy lekarz ma obowiązek wydać dokumentację medyczną pacjentowi?

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw przysługujących pacjentowi. Są to uporządkowane informacje dotyczące stanu zdrowia i choroby pacjenta oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna ma duże znaczenie przy zachowaniu ciągłości leczenia.

Grypa 2022/2023. Szczepionki refundowane - dla kogo, jaka cena

W sezonie grypowym 2022/2023 szczepienia przeciw grypie są wykonywane w podmiotach leczniczych i aptekach ogólnodostępnych. Minister Zdrowia poinformował jakie szczepionki przeciw grypie objęte są refundacją (100% lub 50%), komu przysługuje refundacja i ile trzeba zapłacić za szczepienie przy 50% refundacji i przy braku refundacji.

Leczenie cukrzycy - rozszerzenie refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre

Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi dużo zmian, w tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę dotycząca rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre, co stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.

REKLAMA