Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sąd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sąd.
Wyższe opłaty nie zmniejszą liczby spraw w sądach
Aktualizacja: 26.09.2019
Nowe stawki opłat to element dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Wynikają one z nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem adwokat Kancelarii BCLA zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ilość pracy w sądach i liczbę wpływających praw. »
Wyższe opłaty sądowe i koszty dochodzenia roszczeń
Aktualizacja: 16.09.2019
Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku, rozpoczynają zmiany w procedurze cywilnej, większość zmian w przepisach dotyczących dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców wejdzie w życie dopiero 7 listopada 2019 roku, ale opłaty sądowe zmieniają się już teraz. »
Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej
Aktualizacja: 22.02.2017
Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować. »
Aktualizacja: 30.12.2011
Często osoby zainteresowane załatwieniem sprawy na drodze sądowej mają problem polegający na braku wiedzy co do sposobu złożenia pisma w sądzie. W tym artykule postaram się przedstawić w jaki sposób należy składać pisma do sądu. »
Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?
Aktualizacja: 22.09.2011
Wnosząc do sądu pozew, czy też wniosek będziemy w wielu sytuacjach zmuszeni do uiszczenia określonej opłaty sądowej. Niekiedy można spodziewać się jej zwrotu. Kiedy? »
Wszystko o kosztach postępowania sądowego
Aktualizacja: 23.08.2011
Postępowanie sądowe w sprawach cywilnych wiąże się z określonymi kosztami. Ile płacimy za pozew, jakie koszty mogą powstać w trakcie postępowania, a także czy uda nam się odzyskać poniesione koszty. Czytaj bezpłatną poradę prawną. »
Za co ta opłata? – czyli o obowiązku ponoszenia kosztów przez pokrzywdzonego
Aktualizacja: 28.03.2011
Początkowo większość należności w postępowaniu karnym opłaca państwo. Jednakże, jako pokrzywdzony przestępstwem będziesz musiał dokonać kilka wpłat. »
Czy mogę uzyskać zwolnienie od zapłaty kosztów sądowych?
Aktualizacja: 28.03.2011
Sąd będzie miał obowiązek zwolnienia Cię od obowiązku uiszczenia opłaty przed wniesieniem określonego pisma procesowego (np. prywatnego aktu oskarżenia, wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie), jeżeli wykażesz, że dokonanie odpowiedniej zapłaty jest dla Ciebie zbyt uciążliwe ze względu na Twoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów. »
Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?
Aktualizacja: 22.08.2011
W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji. »
Zwrot kosztów przy częściowym uwzględnieniu pozwu?
Aktualizacja: 23.08.2011
Wystąpiłem z powództwem o odszkodowanie za wypadek w wysokości 20 tys. zł. W trakcie procesu biegły moje szkody wycenił jednak na 15 tys. zł. Czy w związku z tym nadal będę mógł liczyć na zwrot całości kosztów? »
Jak uzyskać pomoc prawną z urzędu
Aktualizacja: 23.08.2011
Pomoc prawną z urzędu może uzyskać osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Od 19 kwietnia 2010 r. nie jest konieczne, aby osoba, która ubiega się o taką pomoc, była zwolniona od kosztów sądowych. »
Jakie koszty zwróci nam przegrany
Aktualizacja: 23.08.2011
Co do zasady wygrana strona w procesie cywilnym może domagać się zwrotu kosztów od przegranego. Koszty te muszą być jednak poniesione w oparciu o kryterium celowości obrony lub dochodzenia swoich praw. »
Jak poprawnie oznaczyć wartość przedmiotu sporu
Aktualizacja: 31.01.2011
Powód dochodzący przed sądem roszczeń majątkowym musi oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Jest to istotny obowiązek bez którego sprawa nie zostanie rozpatrzona. Idąc do sądu warto więc znać zasady , jakimi należy kierować się przy oznaczaniu wartość. »
Aktualizacja: 19.07.2011