REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Siła wyższa, Powódź 2010

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

Urlop z powodu siły wyższej w podstawie chorobowego

Urlop z powodu siły wyższej - jak obliczyć zwolnienie od pracy 2 dni lub 16 godzin w podstawie zasiłku chorobowego? Oto instrukcja na podstawie wyjaśnień ZUS.

REKLAMA

Urlop siła wyższa 2024 - wniosek

Urlop siła wyższa w 2024 roku – ile dni przewiduje Kodeks pracy? Co to jest siła wyższa? Ile płatne jest to zwolnienie? Jak napisać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie są przykłady siły wyższej? Czy trzeba uzasadniać wniosek?

Czy piątek 29 marca to dzień ustawowo wolny od pracy, dla kogo wielkanocny weekend jest czterodniowy

Już jakiś czas temu w Sejmie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej urzędowo dwa dni wolne od pracy, dodatkowo ponad 13 dni, które ustawowo są już wolne od pracy. Zmiana prawa na korzyść pracowników dotyczy Wielkiego Piątku oraz Wigilii. Czy te dwa dni dopisane zostały do listy dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku?

11 dni wolnego jeszcze przed majówką. Sprawdź, jak wypoczywać i nie tracić urlopu.

Jak zaplanować urlop, by maksymalnie przedłużyć okres wypoczynku? To pytanie zadaje sobie na początku roku wielu pracowników. Wielkanoc jest okresem, który sprzyja wydłużaniu wolnego od pracy.

Trzynastka 2024 a zwolnienie z powodu siły wyższej. Sprawdź, czy wpływa na jej wysokość.

Przed nami ostatni miesiąc na wypłatę trzynastki. Korzystałeś w 2023 roku ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli tak, obniżyło to wysokość twojego wynagrodzenia. A w 2024 roku dodatkowo wpłynie na wysokość trzynastki.

REKLAMA

35 dni wolnego dostanie w 2024 r. od szefa przeciętny pracownik. Niektórzy będą odpoczywali jeszcze dłużej. Sprawdź, jak wnioskować.

W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.

Zwolnienie z powodu siły wyższej w 2024 r. Dodatkowe dwa dni wolne za połowę wynagrodzenia

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to uprawnienie, które przyznała pracownikom ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu pracy. W określonych przepisami przypadkach pracownik ma prawo zwolnić się z pracy. Kluczowe w określeniu tych przypadków jest pojęcie siły wyższej. Czy Kodeks pracy definiuje, co to jest siła wyższa? Co na temat zwolnienia z powodu siły wyższej mówią przepisy obowiązujące w 2024 r.? Wyjaśniamy. 

Urlop na żądanie, urlop opiekuńczy czy wolne na działanie siły wyższej. Co w 2024 zrobić gdy potrzebne szybkie zwolnienie z pracy

Do niedawna gdy pilnie potrzebne było zwolnienie z pracy na dzień lub kilka najczęściej pracownicy decydowali się na wizytę u lekarza i załatwiali sobie mniej lub bardziej legalne zwolnienie lekarskie albo brali urlop na żądanie. W 2023 roku doszła możliwość skorzystania z dwóch dni wolnych lub 16 godzin w ramach wolnego na działanie siły wyższej.

Jednak potrzebujesz wolnego na święta? Sprawdź czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie.

Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

Czy zwolnienie z powodu siły wyższej można wykorzystać w święta? Nie. Ale pracodawca i tak musi się zgodzić.

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

PIP: Czy nowe w 2023 r. urlopy można przenieść na 2024? To dodatkowe 7 dni wolnego dla pracownika

Co z niewykorzystaniem urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w 2023 r? 

Wolne z powodu siły wyższej. Jak korzystać z tej nowości w Kodeksie pracy?

Wprowadzenie do Kodeksu Pracy nowego artykułu 148(1), który reguluje kwestię zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, stanowi istotną zmianę dla pracowników w Polsce. Ten artykuł daje pracownikom prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających ich natychmiastowej obecności. W tym artykule omówimy, jak pracownicy mogą korzystać z tego nowego przepisu.

Nowość w kodeksie pracy! Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Niektóre zmiany w Kodeksie pracy, które weszły niedawno w życie są odpowiedzią na unijną dyrektywę work life balance, mającą na celu wyrównać szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz przyspieszyć powrót rodziców do aktywności zawodowych. Jednym z rozwiązań, wychodzącym naprzeciw unijnym zaleceniom, jest wprowadzenie zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Na czym ono polega? Podpowiadamy.

Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?

Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

Dodatkowe 2 dni wolnego w 2023 r.

Zmian w Kodeksie Pracy ciąg dalszy. Wprowadzone zostanie zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. 

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Nowe urlopy i reformy w umowach na okres próbny

Zmiany w Kodeksie pracy, które uchwalił Sejm 8 lutego 2023 r., to część wdrażania dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej. Zmiana obejmuje również regulacje warunków zawierania umów na okres próbny.

Prognoza pogody na lato a zmiany klimatu - pytania i odpowiedzi

Jak duża jest skala problemu powodzi w Polsce? Czy gwałtowne ulewy, z którymi mamy ostatnio do czynienia wpływają na problem suszy w kraju? Czy w związku ze zmianami klimatu okres wegetacyjny nie powinien się wydłużyć, a ceny owoców i warzyw maleć? Na te i inne, najczęściej zadawane pytania w kontekście prognoz pogody na lato a zmian klimatu odpowiedzi udziela dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Pieniądze na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych

1,075 mld zł – dokładnie taką kwotę zapisano na ten cel w budżecie państwa w ramach rezerwy celowej. Podpisano już pierwsze promesy dla jednostek samorządu terytorialnego na naprawę zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury komunalnej.

Powódź i susza – w znowelizowanym Prawie wodnym

Znowelizowana ustawa Prawo wodne wprowadza szereg nowych i zmienionych definicji. Dodano dwa nowe rozdziały regulujące problem ochrony przed powodzią oraz przed suszą, a także uzupełniono przepisy dotyczące przygotowania wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Kosztami zmian w planach zagospodarowania przestrzennego obarczone zostały gminy i województwa.

Będzie jedna ustawa dotycząca usuwania skutków powodzi

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący skutków usuwania powodzi. Do tej pory przyznawanie pomocy, specjalne procedury, były uchwalane każdorazowo po ataku żywiołu za pomocą specustawy. Obecny projekt ma być uniwersalny.

Co grozi za uszkodzenie wału przeciwpowodziowego?

W kontekście ogólnopolskiej tragedii, jaką była tegoroczna powódź oraz prowadzonej dyskusji odnośnie sposobów przeciwdziałania powodziom oraz stanu wałów przeciwpowodziowych warto podkreślić, iż w aktualnym stanie prawnym wały przeciwpowodziowe są w sposób prawny chronione przed niszczycielską ingerencją ludzi.

Rolnicy dotknięci powodzią dostaną zaliczki od dopłat unijnych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy na podstawie której rolnicy dotknięci skutkami powodzi będą mogli otrzymać zaliczki na poczet środków unijnych, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Powódź 2010 - formy pomocy finansowej dla osób poszkodowanych w jej wyniku

Powódź, która w maju i czerwcu 2010 roku zatopiła dziesiątki tysięcy gospodarstw rolnych, domów i osiedli z pewnością długo nie pozwoli o sobie zapomnieć ludziom, którzy doświadczyli jej skutków. Pomimo katastrofalnych szkód, które wyrządziła przelewająca się przez wały woda i osuwająca się ziemia, jak też doznanego szoku związanego z utratą poczucia bezpieczeństwa, warto przypomnieć na jaką pomoc finansową od państwa oraz od ubezpieczycieli mogą liczyć powodzianie na podstawie aktualnych uregulowań prawnych.

Powodzianie pozywają Skarb Państwa

Państwo nie prowadziło należytej obserwacji i monitoringu stanu wód i nie ostrzegło mieszkańców o niebezpieczeństwie powodzi. To zarzuty 17 powodzian z Sandomierza, którzy mają wystąpić do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

Wsparcie dla przedsiębiorców powodzian

23 sierpnia to ostateczny termin na zgłoszenie się funduszy pożyczkowych, które wystartują w konkursie na udzielania pomocy przedsiębiorcom dotkniętym skutkami powodzi.

Powodzianie odbudują domy w innym miejscu

W parlamencie toczą się ostatnie prace nad nowelizacją ustawy, która ma pomóc w odbudowie zniszczeń po powodzi. Zgodnie z nią powodzianie będą mogli odbudować domy w innym miejscu, a ziemię kupią od gminy.

Rząd wesprze przedsiębiorców – powodzian

Rada Ministrów chce wesprzeć przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie powodzi. Poszkodowane firmy będą mogły otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Na terenach zalewowych domu nie postawisz

Rząd podejmuje działania, które mają na celu uchronienie nas przed powtórnymi dramatami wynikającymi z powodzi. Pomóc w tym ma nowelizacja Prawa wodnego, którą proponuje ministerstwo środowiska

Projekt specustawy powodziowej

Budowa infrastruktury przeciwpowodziowej będzie dużo prostsza i szybsza. Może się rozpocząć jeszcze przed ukończeniem postępowania wywłaszczeniowego. Przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm, która teraz trafi do Senatu.

Materiały budowlane dla powodzian zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w którym nieodpłatna dostawa materiałów budowlanych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi zostanie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Porządkowanie zniszczeń powodziowych

W Małopolsce nadal trwają prace nad usunięciem skutków powodzi. W trzech powiatach jest już prowadzona akcja odkomarzania. W miejscach gdzie jest to możliwe osuszane są budynki.

Powodzianie otrzymają pomoc

Powódź w stolicy - GALERIA

Powódź w stolicy - galeria zdjęć. Pomimo że stan wody w Wiśle powoli opada nadal stanowi duże zagrożenie. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe. Zobacz zdjęcia zalanej Warszawy.

Powodzianie zwolnieni z VAT za materiały budowlane

Do 30 września poszkodowani w tegorocznej powodzi nie zapłacą podatku VAT za materiały budowlane. Ministerstwo Finansów wydało już stosowne rozporządzenie na mocy którego poszkodowani w powodziach w maju i czerwcu nie będą płacić podatku odbudowując swoje domy.

Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Aktualna sytuacja powodziowa - 11 czerwca

Przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego przechodzi obecnie fala kulminacyjna na Wiśle. Na Odrze fala kulminacyjna dotarła do województwa lubuskiego. Służby cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Stan wód na dzień 10 czerwca

Na całym Mazowszu trwa pełna mobilizacja wszystkich służb mundurowych. Pomagają strażacy, wojsko oraz mieszkańcy, który bronią swojego dobytku. Strażacy cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Wielka woda w Warszawie - GALERIA

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Jednak druga fala powodziowa sieje spustoszenie nie tylko w województwie mazowieckim. Z wielką wodą walczy również południowa część Polski.

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

Aktualna sytuacja powodziowa - 7 czerwca

Kolejną dobę trwa walka z żywiołem.  Niestety należy spodziewać się gwałtownych burz, które mają trwać do końca tygodnia i mogą powodować lokalnie podtopienia. Obawę też budzi stan niektórych wałów, które od dłuższego czasu wytrzymują napór wody, ale mogą w końcu zacząć przeciekać.

„DGP”: Publiczne inwestycje nie były ubezpieczone od powodzi

Inwestycje publiczne na terenach objętych powodzią mogą ulec opóźnieniom. Wykonawcy nie zapłacą jednak kar umowny. Nie ma co liczyć również na ubezpieczenie, gdyż nie były one ubezpieczane od klęsk żywiołowych – donosi w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Unia pomoże powodzianom

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało w porozumieniu z Funduszem Spójności Unii Europejskiej wniosek, dzięki którym wojewodom łatwiej będzie oszacować poniesione straty w wyniku powodzi. Termin składania wniosków przez wojewodów upływa 20 czerwca 2010. Dzięki przesłanym wnioskom uda się wystąpić o pomoc do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej.

Aktualna sytuacja powodziowa - 6 czerwca

Południe Polski kolejny dzień zmaga się z wielką wodą. Druga fala powodziowa wyrządza ogromne straty. Mieszkańcy Sandomierza znów bronią huty szkła - jednego z największych pracodawców w regionie.

REKLAMA