REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawca, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Przedsiębiorcy chcą podwyższenia kar za kradzieże w sklepach. Skala zjawiska jest porażająca: 30 tys. przypadków co miesiąc

Przedsiębiorcy piszą do ministra sprawiedliwości. Chcą, by kradzież była ścigana od kwoty 500 złotych, a nie 800 złotych. To powrót do stanu sprzed roku gdy podwyższenie wartości kradzieży uznawanej za przestępstwo spowodowało, że na gorącym uczynku łapanych jest w sklepach o 40 proc. więcej sprawców niż rok temu.

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

Kradzież od 800 zł będzie przestępstwem. Duże zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r. Wyższe kary i nowe typy przestępstw

Od 1 października 2023 r. zaczynają obowiązywać duże zmiany w kodeksie karnym. Nowe przepisy zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw, wprowadzają elastyczny wymiar kar oraz zapewniają Polakom bezpieczeństwo.

REKLAMA

Rosną kary za przestępstwa. Czy ograniczą przestępczość?

Od października nastąpi kolejne zaostrzenie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym. Jak zaostrzenie kar wpłynie na poziom przestępczości?

Podszywanie się pod inną osobę, czyli o kradzieży tożsamości

Podszywanie się pod inną osobę to przestępstwo polegające na wykorzystaniu wizerunku lub danych osobowych pokrzywdzonego, tak jakby sprawca uczynił to we własnym imieniu. Polega na wprowadzaniu w błąd odbiorcy informacji co do tożsamości osoby posługującej się określonym wizerunkiem, danymi osobowymi lub innymi danymi. 

Od października zmienia się próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży

Przepisy podnoszące próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży z 500 do 800 zł miały obowiązywać od połowy marca br. Nowelizacja art. 119 Kodeksu wykroczeń została jednak przesunięta na początek października br. 

Granice policyjnej prowokacji

Prowokacja policyjna ma służyć wykrywaniu przestępstw, a nie ich wywoływaniu i wikłaniu w nie ludzi tak, by dali się sprowokować do ich popełnienia. John DeLorean, amerykański inżynier i wynalazca, założyciel koncernu samochodowego, który zasłynął w filmie „Powrót do przyszłości”, padł ofiarą prowokacji podobnej do tych, do których dochodziło w Polsce z udziałem „agenta Tomka”. DeLorean po 3 latach procesu został uniewinniony, ale jego firma DMC zdążyła w tym czasie ogłosić upadłość i zaprzestać działalności.

REKLAMA

Kradzież – przestępstwo czy wykroczenie?

Kiedy kradzież jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem? Jakie są aktualne przepisy?

Czy można trzymać psa na łańcuchu?

Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?

Zmiana definicji gwałtu?

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Jak nie paść ofiarą przestępców w okresie Wszystkich Świętych?

Policja przypomina, aby podczas przygotowań i obchodów Wszystkich Świętych nie zapominać o bezpieczeństwie. Oto kilka ważnych zasad.

Zniesławienie w Internecie - jak dochodzić swoich praw?

Kiedy możemy mówić o zniesławieniu w Internecie? Gdzie można zgłosić takie przestępstwo i jak dochodzić swoich praw?

Kradzieże na stacjach paliw - wzrost liczby przestępstw i wykroczeń

Wysoka inflacja sprzyja kradzieżom na stacjach paliw. Policyjne statystyki pokazują rok do roku dwucyfrowe wzrosty.

Prywatność funkcjonariusza - planowane zmiany

Nawet osiem lat więzienia ma grozić za rozpowszechnienie bez zgody w internecie informacji dotyczących życia prywatnego funkcjonariusza (także byłego), których udostępnienie może spowodować zagrożenie jego bezpieczeństwa. Takiej ochrony nie mają ani politycy, ani sędziowie.

Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy

Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Każda kradzież benzyny jako kradzież zuchwała

Przedsiębiorcy prowadzący stacje benzynowe nie muszą się obawiać planowanego wzrostu progu kradzieży, bo zabór paliwa ma być – wedle wczorajszych deklaracji przedstawicieli prokuratury – kwalifikowany przez śledczych jako kradzież szczególnie zuchwała. A ta zawsze jest przestępstwem.

Inflacja sprzyja kradzieżom w sklepach

Policja notuje coraz więcej kradzieży w sklepach. Zdaniem ekspertów przez rosnącą drożyznę problem będzie narastał.

Komisja do spraw pedofilii uzyska dostęp do akt i dokumentów Kościoła?

Komisja do spraw pedofilii uzyska uprawnienia wglądu akt i dokumentów Kościoła - to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. Pedofili, skierowanego do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN

Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.

Zmiany w Kodeksie karnym. MS zmienia zdanie po publikacjach "DGP"

Wraca próg przepołowienia między wykroczeniem a przestępstwem przy kradzieży paliwa, miliony od pijanych kierowców nie zasilą Funduszu Sprawiedliwości, a sąd nie będzie musiał orzekać nawiązki na ten fundusz od sprawcy pobicia.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Podwyższenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Są dwa kroki, które powinien wykonać kierowca. Dziś opowiemy też o tym, jak udowodnić cofnięcie licznika.

Oszustwo na Urząd Patentowy - na czym polega?

Oszustwo na Urząd Patentowy to sposób wyłudzania pieniędzy od firm, który intensywnie wykorzystują przestępcy. Eksperci apelują o ostrożność.

Włamanie się na cudze konto w mediach społecznościowych

Jak wygląda odpowiedzialność karna za włamanie na cudze konto w mediach społecznościowych? Z jakiego przepisu będzie odpowiadał sprawca?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 k.k.) – co za to grozi?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, to jedno z najbardziej piętnowanych przez ustawodawcę przestępstw, co przejawia się w coraz poważniejszych karach za jego popełnienie. Kierowca jadący ,,na podwójnym gazie’’ musi liczyć się nie tylko z grożącą mu karą grzywny, ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności, ale także z obowiązkowym zakazem prowadzenia pojazdów jak również świadczeniem pieniężnym.

Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto ponosi winę?

Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto jest winny i z czyjego ubezpieczenia naprawiane będzie auto? Poszukajmy odpowiedzi.

Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem 2022

Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem 2022. Kierowca nie może już wziąć na siebie kary bez punktów karnych...

Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów

Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.

Zboczenie działania oraz błąd co do osoby przy dokonaniu zabójstwa

Zapewne każdy karnista spotkał się z pojęciami: „Aberratio ictus vel iactus (z łac. „zboczenie działania” oraz „error in persona” (z łac. „błąd co do osoby”).

Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?

Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.

Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

Pieszy sprawca wypadku, odszkodowanie - co warto wiedzieć?

Pieszy sprawca wypadku, odszkodowanie, czyli dziś opowiemy o tym, co się dzieje w sytuacji, w której to pieszy ponosi winę za zdarzenie.

Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest?

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest, do czego może być potrzebne i czemu ułatwia załatwienie sprawy kierowcy? Sprawdziliśmy to.

Uchylanie się od płacenia alimentów - przestępstwo niealimentacji

Jakie kary przewidziano za przestępstwo niealimentacji? Kiedy można stwierdzić, iż sprawca uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Coraz mniej skazań za niepłacenie alimentów

Niepłacenie alimentów coraz rzadziej skutkuje skazaniami sądów. Jak obecnie wyglądają statystyki?

Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy?

Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy? Co to jest BLS oraz w jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Odpowiadamy.

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

Mam numer polisy sprawcy. Czy to wystarczy?

Mam numer polisy sprawcy: czy to wystarczy zgłoszenia szkody? I o jakie dane należy go jeszcze uzupełnić?

Jestem sprawcą kolizji: co dalej?

Jestem sprawcą kolizji: Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jakie dane należy podać poszkodowanemu? I jak powinno wyglądać oświadczenie?

Jaki jest mandat za kolizję? Ile wynosi i ile ma punktów karnych?

Mandat za kolizję może być naprawdę dotkliwy. Kierowcy grozi nawet 6 punktów karnych! Czy zatem zawsze warto wzywać policję?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie. Co to oznacza?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie: czyli co to oznacza dla sprawcy zdarzenia i poszkodowanego? O tym właśnie opowiemy dziś.

Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy? To może oznaczać problemy z odszkodowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać pieniądze z ubezpieczenia?

Pijani kierowcy: 4 tysiące tylko w styczniu!

Pijani kierowcy na drogach to prawdziwa plaga. Dowód? Tylko w styczniu 2021 roku policja złapała 4 tysiące prowadzących.

Jazda na tablicach kolekcjonerskich. Co grozi kierowcy?

Jazda na tablicach kolekcjonerskich może być mało przyjemna w skutkach. A mandat to dopiero pierwsza z niespodzianek, która czekają na kierowcę.

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co wtedy?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Ma do tego pełne prawo. Co to jednak oznacza dla poszkodowanego? Niestety, ale trochę problemów.

Jestem sprawcą wypadku: czy dostanę odszkodowanie?

Jestem sprawcą wypadku czy dostanę odszkodowanie? Dziś sprawdzimy czy osoba powodująca wypadek może liczyć na jakąś wypłatę od ubezpieczyciela.

Sprawca wypadku uciekł, mam numery rejestracyjne. Co wtedy?

Sprawca wypadku uciekł, mam numery rejestracyjne: to początek sporej ilości wpisów w sieci. Co powinien zrobić poszkodowany w takim przypadku?

REKLAMA